Gemeenten moeten betalen om hoogspanningskabels ondergronds te brengen
Geen kosten voor de gemeente Raalte en gemeente Deventer bij het ondergronds brengen van hoogspanningskabels. Dat wilden althans Groenlinks en SP in de Provinciale Staten van Overijssel. Zij dienden een voorstel in dat de gemeenten moet ontzien van kosten. Met een ruime meerderheid is het voorstel verworpen.
Delen per e-mail
Het zou de gemeenten tonnen schelen. Om hoogspanningskabels in Raalte onder de grond te brengen, moet de gemeente ruim een half miljoen euro zelf neerleggen. Voor Deventer geldt een bedrag van 1,25 miljoen euro. Het verschil in de bedragen zit in de lengte van de tracés waar de kabels ondergronds moeten. Statenlid van Groenlinks, Lucas Brinkhuis, diende de motie samen met de SP in.
,,Als we met leden uit de gemeenteraad praten hoor je dat gemeenten niet ruim zitten. Dit soort zaken zijn mooie kansen wat ons betreft, want we willen de kabels ondergronds. Het kostenplaatje komt er eigenlijk ‘plotseling’ bij voor een gemeente en het zijn relatief hoge bedragen waar we het over hebben.” Het voorstel van Groenlinks en SP om gemeenten te ontzien in de kosten is uiteindelijk door 33 van de 41 aanwezige Statenleden verworpen.
In verschillende gebieden in de regio heeft het ministerie van Economische Zaken en Klimaat plekken aangewezen waar verkabeling van hoogspanningslijnen mogelijk is. Behalve de gemeente Raalte, mogen ook Almelo, Deventer en Enschede de kabels begraven. In totaal legt de provincie ruim 3 miljoen euro neer voor het ondergronds brengen van de kabels.
Ondergronds
Volgens gemeenten, provincie en inmiddels opgerichte actiegroepen zijn er meerdere redenen waarom die kabels ondergronds zouden moeten. Het zou beter zijn voor de gezondheid en veiligheid. De Rijksoverheid stelt zelfs dat elektrische straling van de hoogspanningsmasten die te dicht op bewoond gebied staan, mogelijk een licht verhoogde kans op kinderleukemie met zich meebrengt. Provinciale Staten laten weten dat door het ondergronds brengen van de kabels maatschappelijke onrust wordt weggenomen.
Raming
Beide gemeenten benadrukten eind januari al dat het openstaande bedrag een raming van de daadwerkelijke kosten is. Netwerkbeheerder TenneT begint binnenkort met het opstellen van een basisontwerp. Dat levert een meer nauwkeurige kostenraming op.
In Raalte gaat het om twee hoogspanningslijnen: eentje vanuit het westen over de N348 en een vanuit het zuidoosten. In Deventer gaat het ook om twee lijnen. De ene lijn loopt aan de oostkant van de stad. De tweede lijn loopt naar Diepenveen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
De Koning regeert ook in Venlo en kijkt uit naar bekerduel met oude club GA Eagles
Hij is wars van sterallures. Nuchter, relativerend en met een vaderlijke arm voor speler en wasvrouw. Weinig trainers in de eredivisie staan met de voeten dieper in de klei dan Hans de Koning. Met zijn zestig jaar behoort de Noord-Hollander samen met Adrie Koster, Ron Jans en Dick Advocaat tot de nestors van het nationale trainersgilde. -
PREMIUM
Miljoenen naar Deventer en Raalte voor ondergronds krijgen hoogspanningskabels, maar hoe haalbaar is het?
Het ondergronds brengen van hoogspanningskabels in Raalte en Deventer moet een stukje dichterbij komen. In een voorstel van de Provinciale Staten valt te lezen dat bij elkaar opgeteld voor beide gemeenten een kleine 2 miljoen euro beschikbaar gesteld moet worden om de ondergrondse verkabeling mogelijk te maken. -
Tip of vraag? Zo kan je de Stentor bereiken
-
PREMIUM
Fietsgekke Marin en zijn vrienden ‘regelen’ hun eigen pumptrack in Deventer
‘Superblij’ zijn Marin (16) en zijn vier vrienden. Zij kunnen binnenkort in Deventer crossen op hun eigen pumptrack. Met één mailtje naar de wethouder kregen ze het voor elkaar dat ze zelf zo'n fietscrossbaantje aan mogen leggen op een stuk braakliggende grond. Hoe is ze dat gelukt? -
PREMIUM
Krasse tachtigers over de avondklok: ‘Totaal niet te vergelijken met Sperrzeit uit de oorlog’
Is de avondklok pijnlijk voor ouderen omdat die associaties oproept met de Sperrzeit uit Tweede Wereldoorlog? Nee, zeggen drie krasse tachtigers, onder wie schrijver en oud-politicus Jan Terlouw. ,,Die vergelijking slaat nergens op.’’
-
PREMIUM
Hoe rijker we zijn, hoe meer coronawandelingen
Het vermoeden was er al. Statistieken, van Deventer bureau Dat.Mobility, staven het nu. De gemiddelde Nederlander is, in vergelijking tot vóór corona, massaal meer gaan wandelen. Vooral ook de ‘wandelmobiliteit’ van Gelderlanders en Overijsselnaren steeg gigantisch. ,,We lopen de zorgen uit het hoofd.’’ -
PREMIUM
Lezers helpen zwemtalent Tim (13) uit Wezep het water in: vier keer trainen in twee verwarmde baden
Flippers, handdoek, zwembril en badmuts paraat. Tim van Erven (13) uit Wezep kan weer zwemmen. Vorige week deed hij zijn verhaal in deze krant. Door corona zijn de zwembaden gesloten en loopt het talent achter met zijn trainingen. Na de gulle aanbiedingen van lezers kan de scholier van de opleiding Centre for Sports & Education in Zwolle nu vier keer per week te water. -
PREMIUM
Hondeneigenaren in Twello schrikken van mogelijk vergiftigd vlees
Hondenbezitters in Twello zijn gealarmeerd door een waarschuwing voor vergiftigd vlees in hun buurt. De hond van Liv Oudshoorn werd ziek na het eten van een stukje worst dat op straat lag in de buurt van de Ravelstraat en de Verdistraat.
In samenwerking met indebuurt Deventer