Actiegroepen sturen brandbrief naar minister: ‘Vliegen vanaf Lelystad Airport te gevaarlijk’
Vliegen van en naar Lelystad Airport is door de aanwezigheid van honderden vogels levensgevaarlijk. Het is daarom onverantwoord het vliegveld te openen als vakantieluchthaven.
Delen per e-mail
Dat schrijven de Samenwerkende Actiegroepen tegen Laagvliegen (SATL) in een brandbrief aan minister Cora van Nieuwenhuizen.
SATL, waarin onder meer HoogOverijssel en Red de Veluwe zijn verenigd, wijzen de minister op de grote aantallen vogels die met radar zijn waargenomen in de omgeving van het vliegveld in Flevoland.
De actiegroepen maken zich ernstige zorgen over de vliegveiligheid van de geplande laagvliegroutes boven Overijssel en Gelderland. Ze vrezen voor vogelaanvaringen ‘met alle gevolgen voor zowel vliegtuigpassagiers, vliegtuigcrew als de bevolking op de grond’.
SATL pleit daarom voor systematische vogelmetingen met radarsystemen. Bij de luchtmacht wordt daar al jaren gebruik van gemaakt.
Waarschuwing
Experts hebben vaker gewaarschuwd voor het risico op vogelaanvaringen. Zo stelde birdstrike-expert Luit Buurma vorig jaar in de Stentor dat vliegtuigen van en naar Lelystad Airport mogelijk tien keer vaker in botsing zullen komen met zwermen vogels dan vliegtuigen in de omgeving van Schiphol.
De laagvliegroutes van Lelystad Airport liggen op circa 1800 meter. ,,Dit is ook de hoogtelaag waar veel trekvogels kunnen zitten”, zei Buurma destijds. ,,Die vliegen in groepen bij elkaar. Het staat voor mij vast dat de vliegtuigen van Lelystad in botsing zullen komen met deze vogels. Dat baart mij zorgen, het is vragen om problemen.”
Monitoring
Buurma was in het verleden voorzitter van het gezaghebbende International Bird Strike Committee en was bij de Luchtmacht verantwoordelijk voor het radarsysteem waarmee het aantal vogelaanvaringen met straaljagers drastisch werd verminderd. Buurma pleit voor het gebruik van een soortgelijk ‘vogeltrekwaarschuwingssysteem’ in de burgerluchtvaart.
De Vogelbescherming heeft in 2017 een procedure gevoerd tegen de uitbreiding van Lelystad Airport. De organisatie vreest voor een slachting onder vogels in de omgeving. De Raad van State veegde de bezwaren echter van tafel.
Lees hier alles over Lelystad Airport.
Verder in het nieuws
-
Amber Alert: 11-jarige Marley Beeks door vader meegenomen
Er is een Amber Alert verspreid voor de 11-jarige Marley Beeks uit Lelystad. De politie meldt dat het meisje uit huis was geplaatst en gisteren door haar vader is meegenomen. -
Man (23) opgepakt voor gewapende overval op snackbar in Lelystad, drie daders voortvluchtig
De politie heeft een 23-jarige man uit Lelystad aangehouden voor de overval op een snackbar in de stad gisteravond. Naar drie andere verdachten van de gewapende overval wordt nog gezocht. -
video Situatie in gevangenis Zutphen schopt zitting overval op bejaarde broers uit Heeten in de war
De zaak rond de gewelddadige overval op twee bejaarde broers in Heeten kon vandaag niet doorgaan. Een van de twee verdachten mocht vanmorgen de gevangenis in Zutphen niet uit, meldt de rechtbank in Zwolle. -
Spitfires uit WOII landen vandaag op Lelystad Airport
Na een vier maanden durende reis om de wereld in een 76 jaar oude Spitfire komen vandaag twee Britse vliegeniers aan op Lelystad Airport. Het toestel van Steve Brooks (58) en Matt Jones (45) werd ingezet in de Tweede Wereldoorlog. Al het wapentuig is verwijderd. Het is de eerste vlucht rond de wereld met een historisch gevechtsvliegtuig. -
Voetbalclub SV Lelystad gaat huurschuld afbetalen
Sportbedrijf Lelystad en voetbalvereniging sv Lelystad’67 lagen lang met elkaar in de clinch. Maar nu zijn de partijen elkaar toch genaderd en gaat de club beginnen met het afbetalen van een forse huurschuld.
-
Actiegroepen: ook nieuwe milieurapport Lelystad Airport vol fouten, manipulatie minister
Ook het nieuwe rapport van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat over de invloed van Lelystad Airport op het milieu wemelt van de fouten. De neerslag van stikstof in natuurgebieden zou in werkelijkheid wel dertig keer hoger liggen dan in het milieueffectrapport staat, stellen de gezamenlijke actiegroepen tegen laagvliegen (SATL). Ingenieur Leon Adegeest van actiegroep Hoog Overijssel: ,,We worden willens en wetens gemanipuleerd door de minister.’’ -
PREMIUM
GroenLinks en Red de Veluwe: ‘Lelystad Airport erdoorheen gedrukt met Spoedwet Stikstof’
Actieclub Red de Veluwe en de Tweede Kamerfractie van GroenLinks vrezen dat de Spoedwet Stikstof die woensdag in de Tweede Kamer wordt besproken, door minister Schouten misbruikt kan worden om ‘Lelystad Airport erdoorheen te drukken’. Het ministerie van LNV weerspreekt dat. -
Politie zoekt geweldplegers met witte maskers in Lelystad
De politie in Lelystad is op zoek naar vier jongens van ongeveer zestien jaar oud. Twee van hen moeten zijn opgevallen: ze hadden een wit masker op.