CNV: Zieke werknemer voelt steeds meer druk van de baas
Een kwart van de Nederlandse werknemers voelt zich door de werkgever steeds meer onder druk gezet om snel weer te komen werken bij ziekte. De helft van de werknemers vindt het, vanwege de personeelskrapte, lastig om zich ziek te melden.
Dat blijkt uit een enquête die vakbond CNV onder 2600 van haar leden heeft gehouden. De uitkomst was gelijk in alle sectoren van de arbeidsmarkt, zoals zorg, onderwijs en vervoer. De enquête komt een dag nadat het kabinet waarschuwde dat de krapte op de arbeidsmarkt ‘een structureel probleem zal blijven’.
De werknemers gaven aan dat hun baas druk uitoefent door al na een paar dagen ziekte te bellen om te vragen ‘wanneer iemand weer komt’. ,,Bellen is prima, maar de vraag is dan hoe het met iemand gaat, niet wanneer hij of zij weer komt. En we zien dat werkgevers steeds sneller bellen”, stelt een CNV-woordvoerder. Ook laat een kwart van de werkgevers externe bureaus, zoals een reïntegratiebureau, bellen als de ziekte langer duurt.
Schadelijk gedrag
,,We snappen dat werkgevers door de krappe arbeidsmarkt omhoog zitten, maar dit is schadelijk gedrag. Forceren leidt ertoe dat mensen op termijn juist langdurig kunnen uitvallen, zeker in een tijd waarin veel psychisch verzuim is", zegt CNV-voorzitter Piet Fortuin.
Uit de vakbondspeiling blijkt dat de helft van de werknemers zich bezwaard voelt als hij of zij zich ziek meldt. Ze beseffen zich dan dat hun baas toch al krap in de mensen zit. Iets meer dan de helft van de ondervraagden (54 procent) werkt door als ze zich eigenlijk ziek voelen en 22 procent van de mensen meldt zich eerder beter dan een paar jaar geleden. ,,Als je ziek bent, meld je dan ook echt een paar dagen ziek, dat voorkomt langdurig verzuim", stelt de vakbond.
Als je ziek bent, meld je dan ook echt een paar dagen ziek
Uit de enquête blijkt dus ook dat driekwart van de werknemers zich niet onder druk voelt gezet om weer snel te komen werken. Ruim zeventig procent zegt ook dat een bellende baas geen enkel effect zou hebben op de duur van hun ziekmelding. Door de krapte op de arbeidsmarkt zit de werknemer tegelijk in een goede positie, zijn werkgever zal hem graag willen houden.
CNV stelt dat er vooral meer aandacht voor ziektepreventie moet komen. Fortuin: ,,Werkgevers zijn nu vooral bezig met het forceren van zieke werknemers om weer te komen. Maar in een tijd dat stress ziekteoorzaak nummer 1 is, zouden werkgevers vooral moeten investeren in het verminderen van de werkdruk.”
Minder werkenden, tekort blijft
Vrijdag kwam het kabinet ook met een waarschuwing. Volgens minister Karien van Gennip (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) zal het tekort aan werknemers in onder meer de zorg, onderwijs en techniek ‘structureel blijven'. ,,Er zijn in de toekomst minder werkenden. Daar is geen simpele oplossing voor. We zullen moeten accepteren dat niet alles tegelijkertijd kan.’’ De minister stelt dat ‘we allemaal last hebben van de krapte op de arbeidsmarkt’. ,,Er zijn gewoon niet genoeg mensen om zonnepanelen te leggen of warmtepomp te installeren.
Bekijk hier al onze video’s over werk en carrière:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM6
Bioboeren zijn hoge prijs voor hun product beu: ‘Als supermarkt wil je toch niet de nieuwe Shell worden?’
Biologische boeren zijn de torenhoge prijzen voor hun eigen producten zat. Volgens Biohuis, de belangenorganisatie voor biologische boeren, zijn de prijsverschillen tussen biologisch en niet-biologisch te groot.Langeweg -
PREMIUMEnergie1
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
update
Bank van oud ING-baas Ralph Hamers redt Credit Suisse, onrust financiële markten voorkomen
De financiële markten lijken weer gerust adem te kunnen halen: het noodlijdende Credit Suisse wordt overgenomen door Zwitserse concurrent UBS, geleid door Nederlander Ralph Hamers. UBS betaalt 2 miljard dollar (1,86 miljard euro), bevestigde de Zwitserse centrale bank zondagavond na berichtgeving in de Financial Times. -
Karl Guha wordt nieuwe president-commissaris bij ING
Karl Guha, oud-topman van Van Lanschot Kempen is voorgedragen als nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen van ING. Guha volgt Hans Wijers op, die om persoonlijke redenen stopt. -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema.
-
PREMIUM4
Noodlijdende slachterij Gosschalk naar rechter om vlak voor overname faillissement af te wenden
Terwijl een overnamedeal met veevoederbedrijf Fuite uit Genemuiden klaar ligt, probeert de noodlijdende Eper slachterij Gosschalk faillissement af te wenden. Het vroeg de rechter vandaag om een ‘afkoelingsperiode’. Met gebruik van een nieuwe wet denkt de slachterij in die periode een akkoord voor zijn schulden te kunnen afdwingen.Epe -
-
-
Leids bedrijf Pharming heeft tientallen miljoenen op rekeningen bij failliete Silicon Valley Bank staan
Biotechbedrijf Pharming heeft in totaal 45 miljoen dollar op rekeningen bij de omgevallen Silicon Valley Bank (SVB) staan. Dat is ongeveer een kwart van alle contanten die het Leidse bedrijf heeft. Door de onzekere situatie weet Pharming niet hoeveel geld het van die 45 miljoen terugziet en wanneer. -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging