'Douaneprocedures na brexit zwaar onderschat'
VIDEOBedrijven die zakendoen met het Verenigd Koninkrijk onderschatten de douane- en goedereninspecties die na de brexit van kracht worden. Vanaf 29 maart 2019 moeten transporteurs en expeditiebedrijven minstens acht extra documenten en andere douaneformaliteiten regelen. Ze moeten ook ernstig rekening houden met lange wachttijden bij de ferryterminals in de Rotterdamse en Britse havens.
Daarvoor waarschuwen de Douane, de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) en het Rotterdamse Havenbedrijf. Met name voor versproducten en levende dieren verscherpen de regels volgens hen.
Welke deal de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk ook sluiten, na de brexit is het land geen onderdeel van de interne markt en gelden douaneregels zoals die voor landen als Canada ook gelden, zegt brexit-coördinator Roel van 't Veld van de Douane.
38.000 bedrijven
Naar schatting van het Havenbedrijf gaat het om 38.000 bedrijven die straks ineens te maken krijgen met douaneformaliteiten. Nederland en met name de haven van Rotterdam voelen volgens het Havenbedrijf de gevolgen van de brexit het meest. Negentig procent van alle ferry's in Rotterdam en 55 procent van het zogeheten shortseacontainervervoer in Rotterdam varen op het Verenigd Koninkrijk. ,,Totaal gaat het om 54 miljoen ton aan goederen die tussen Nederland en het VK wordt vervoerd", zegt Mark Dijk van het Havenbedrijf.
De Douane heeft 928 banen extra door de brexit. Op jaarbasis zal het aantal douaneformulieren exploderen. Het NVWA moet 140 nieuwe mensen van wie 100 nieuwe dierenartsen aantrekken die belast worden met de controle van dieren en dierlijke producten, zegt Liesbeth Kooijman, hoofd Importkeuring.
Om die dieren en vlees te keuren zijn er inspectiefaciliteiten nodig die er nu nog niet zijn in het noordelijk deel van de haven ,,Bedrijven moeten daar zelf voor zorgen", zo waarschuwt Kooijman. ,,Paarden of een lading levende kalkoenen? Die kunnen na de brexit niet via Rotterdam het land in. Daar moet echt een speciaal inspectiepunt voor gebouwd worden.''
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMmet video
Eveline uit Zwolle zet dé trend van 2022 (die zo uit de jaren 90 komt): een diamant op je tand
Een diamant op je tand, net als in de jaren 90, is terug van weggeweest. Sinds kort kan je dé trend van 2022 ook in Zwolle laten zetten, bij tooth gem-artiest Eveline Kanters (29) van GemsbyEves. ,,Het is misschien weer die extra leuke toevoeging aan je uiterlijk.” -
PREMIUM1
Dit jaar geen wuppies of juichcape bij WK? ‘Er komt zeker Oranjespul, maar zonder verwijzing naar Qatar’
Supermarkt Lidl zal geen Oranjeacties gaan doen rond het WK Voetbal in Qatar, Grolsch laat het kampioenschap eveneens links liggen vanwege de deplorabele mensenrechtensituatie in de Golfstaat. Krijgen we een WK zonder Oranjemeuk? Experts zijn verdeeld. -
PREMIUMmantelzorg
‘Ik heb het idee dat ze het op mijn werk zien alsof ik twee extra vrije dagen heb’
Werk combineren met de zorg voor een van je ouders of kind, veel Nederlanders doen het. Makkelijk is het allesbehalve. 10 procent van de werkende mantelzorgers denkt na over stoppen met werken. Wat kun je doen om het vol te houden? -
PREMIUM
Gijs Kreunen maakt in Lochem gevels ‘van honderd procent afval’
Gevels van huizen en woning worden duurzamer en 'slimmer’. Nieuwste trend is prefab. Dan komen ze kant-en-klaar uit de fabriek. In Lochem produceert Gijs Kreunen van Innodeen zelfs gevelbekleding van ‘honderd procent afval’. Zo robuust en recyclebaar als wat. Bouwbedrijven, ontwikkelaars en architecten staan nu al in de rij. En dan moet de officiële introductie op de vakbeurs Gevel 2022 nog komen. -
met video
Arbeidsmarkt is nóg krapper geworden: recordaantal vacatures open
De spanning op de arbeidsmarkt is in het eerste kwartaal verder toegenomen. Stonden er in het laatste kwartaal van 2021 nog 106 vacatures tegenover elke 100 werklozen, een kwartaal later is dat opgelopen tot 133 per 100. Zo blijkt uit de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
-
PREMIUM
De rentes gaan weer omhoog, wat betekent dat voor ons spaargeld?
De tijd van negatieve rentes lijkt voorbij. Wereldwijd moet weer betaald worden voor geleend geld. Wie profiteert daarvan en wie betaalt de rekening? Vier vragen over de stijgende rente. -
Minder groei en meer inflatie door oorlog, maar Europese recessie lijkt vermeden
Europese landen moeten rekenen op minder groei en meer inflatie dan eerder voorspeld. Maar een recessie lijkt te worden vermeden, zegt Brussel in zijn nieuwste groeivooruitzichten. -
De zin en onzin van een digitaal notitieblok
Ze duiken steeds vaker op, digitale notitieblokken: tablets puur om aantekeningen op te maken. Waarom kan dit handiger zijn dan pen en papier?