3,6 miljoen euro voor Saxion voor praktijkonderzoek
ENSCHEDE/DEVENTER – Hogeschool Saxion krijgt 3,6 miljoen euro subsidie van de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), voor praktijkgericht onderzoek. Het geld is voor de bijdrage van Saxion aan vijf verschillende projecten.
Het project dat door Saxion zelf wordt geleid, krijgt 670.000 euro subsidie. Het gaat om de ontwikkeling van een ‘elektronische neus’, waarmee vroegtijdig dierziekten opgespoord kunnen worden, zoals bij kippen in pluimveebedrijven. Het systeem kan samenstellingen van vluchtige stoffen detecteren en daarmee bepaalde infecties herkennen.
Dat moet er toe leiden van er eerder maatregelen genomen worden, waardoor bijvoorbeeld antibioticagebruik niet nodig is. Het vroegtijdig indammen van uitbraken zou daarom ook bijdragen aan dierenwelzijn en uiteindelijk aan de volksgezondheid.
Nanomedicijnen
Net als bij de vier andere projecten gaat het om een samenwerking tussen allerlei andere hogescholen en bedrijven. Het is de bedoeling dat het onderzoek een maatschappelijke bijdrage levert op het gebied van gezondheidszorg, klimaat en dierenwelzijn. Zo is er ook een project gericht op het ontwikkelen van een apparaat waarmee in de ziekenhuisapotheek gepersonaliseerde nanomedicijnen van hoge kwaliteit geproduceerd kunnen worden. Daarvoor ontvangt Saxion 1.144.387 euro.
Voor een project dat zich richt op het realiseren van de volgende generatie batterijen die veiliger zijn, hogere energiedichtheden en een langere levensduur hebben, ontvangt Saxion 300.000 euro subsidie. Voor twee andere projecten, gericht op artrosepatiënten en de diagnostiek van hartritmestoornissen, krijgt Saxion bij elkaar zo’n 1,52 miljoen euro.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Overgoten met een sausje oet Twente: deze drie sausmakers gaan voor landelijk succes
ENSCHEDE - Ze opereren nog in de schaduw van landelijk bekende Twentse merken als Joppiesaus, Heksenkaas en Johma. Maar ze hopen alle drie op een landelijke doorbraak met hun zelf ontwikkelde sauzen. Wie zijn de gezichten achter de C’est Si Bon-sauzen, Husselsaus en Twentse Zaligheid? -
Edo R. (32) uit Enschede en andere verdachten van hennepbende blijven 3 maanden in voorarrest
Vier mannen uit Enschede die worden verdacht van betrokkenheid bij grootschalige hennepteelt blijven nog drie maanden in voorarrest zitten. Dat bepaalde de raadkamer van de rechtbank in Almelo vanmiddag. Het gaat om de broers Edo en Sandro R., Bas M. en Joey J. -
Zo zet je gezichtsherkenning en vingerafdrukscanner van je telefoon snel uit
Je smartphone ontgrendelen met je gezicht of vingerafdruk klinkt veilig, maar in geval van nood kan het juist een beveiligingsrisico zijn. Iemand kan onder dwang je gezicht scannen of onopgemerkt je vingerafdruk bemachtigen. Gelukkig kun je dit voorkomen. -
PREMIUMmet video
Mercedes met bijzonder verleden ramt auto’s bij schoolplein in Enschede: ‘Hij vloog over de drempel’
Met vier wielen los van de grond zagen ze ineens een Mercedes ML over een drempel vliegen. Vlak erna volgde bij de school, 100 meter verderop, een harde knal. Over een ongeluk in Enschede dat veel erger had kunnen aflopen, als deze vrijdag geen vrije dag was geweest. „Dan was het pauze geweest, dan hadden hier kinderen gespeeld.” -
PREMIUM19
Goedkoop tanken? Volgende week loont het om zelfs 200 kilometer om te rijden
De brandstofprijzen gaan volgende week in Duitsland zó hard omlaag, dat het prijsverschil met wat je bij een Nederlands tankstation betaalt gigantisch wordt. Vanaf woensdag geldt in Duitsland een adviesprijs van 1,72 euro, wat vergeleken met de Nederlandse prijzen nu minimaal 40 cent per liter lager is. Loont het om daarom ver om te rijden om te tanken?
-
Energierekening
Ad: ‘Ik heb zelf ventilatoren onder de radiator geklikt voor optimale verwarming’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ad Voermans (66) uit Rijen, bij Breda. -
PREMIUMmet video
Verbod op gokreclames schiet ook in Twente nog niet op: ‘Mijn vriend verliest heel veel geld’
Vanaf volgende maand zijn rolmodellen in gokreclames verboden, en werkt het kabinet aan een algeheel verbod op die commercials. Daar is in Twente op dit moment nog weinig van te merken. Verslaggever Joost Dijkgraaf ging de straat op met de vraag: rien ne va plus, wat vindt u? -
PREMIUM
Robot, QR-code en mental coach helpen bij personeelskrapte in Twentse horeca: ‘Digitaal bestellen heeft de toekomst’
ENSCHEDE - Bestellen we in de toekomst alles in de horeca met de QR-code? Of laat de personeelskrapte zich creatief en sympathieker oplossen? Café-restaurant Sam Sam in Enschede schakelt een mental coach in om zijn medewerkers te houden. Een wokrestaurant laat een robot de afwas ophalen. De vraag is: Wat helpt het beste?