Prins Constantijn is in Twente; hij is eredoctor aan Universiteit Twente
ENSCHEDE - Prins Constantijn kreeg vanmiddag op de Universiteit Twente een eredoctoraat uitgereikt. Dat gebeurt tijdens de viering van het 60-jarig bestaan van de UT. Hij liet zich bij die gelegenheid kritisch uit over de impact van start-ups in Nederland.
De Prins van Oranje zei dat beginnende ondernemingen die vanuit universiteiten ontstaan in bijvoorbeeld Boston en Cambridge veel meer impact hebben. In Nederland komen baanbrekende innovatieve bedrijven moeizaam van de grond. Terwijl er wel heel geld naar toe gaat.
„De vraag is hoe effectief dit wordt benut. Het lijkt wel een fiets waarvan de onderdelen uit elkaar liggen. We hebben een handleiding nodig om van die onderdelen een rijwiel te bouwen. Laten we zorgen dat de impact groter wordt, omdat deze wereld oplossingen vraagt op het gebied van klimaat, mobiliteit, gezondheidszorg en meer.”
Nieuwe ambassadeurs
Behalve de Prins van Oranje nam de universiteit nog drie prominenten op in de stal van eredoctoren. Dat zijn klimaatdeskundige Debra Roberts, cybersecurity-expert Jaya Baloo en fysicus en wetenschapsbestuurder Wim van Saarloos. Eredoctoren mogen de titel doctor honoris causa voeren.
De UT reikt elke vijf jaar eredoctoraten uit. Bij de twaalfde lustrumviering, die in november plaatshad maar vanwege coronamaatregelen werd uitgesteld, koos ze voor mensen die zich inzetten voor een eerlijke, duurzame en digitale samenleving en voor ondernemerschap. Door hen eredoctor te maken, wil de UT ze als belangrijke ambassadeurs aan zich binden.
Prins Constantijn is adviseur bedrijfsinnovatie en vooral bekend als voorvechter van een beter klimaat voor startups. Hij volgde hierin Neelie Kroes op, die in 2016 al een eredoctoraat kreeg van de UT. De Prins van Oranje is lid van de beoordelingscommissie van het Nationale Groeifonds, waar hij innovatieprojecten beoordeelt.
Klimaatvoorvechter Debra Roberts
Debra Roberts uit Zuid-Afrika stond in 2020 in de Klimaat Top 100 van ’s werelds meest invloedrijke mensen op het gebied van klimaatbeleid. Afgelopen week probeerde ze politiek Den Haag nog te overtuigen van de urgentie van de klimaatproblemen. Roberts is co-voorzitter van het Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC).
Vrouwelijk rolmodel in de technologie is Jaya Baloo. Zij trad aan bij KPN in het jaar dat het bedrijf door een 17-jarige werd gehackt. Jaya maakte het securityteam van KPN daarna toonaangevend in de wereld. Wim van Saarloos is niet alleen bekend als theoretisch fysicus, maar ook als oud-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Akademie der Wetenschappen.
Vrouwelijke toptalenten
In gebouw De Waaier op de UT werden ook jaarlijkse prijzen toegekend. Henrieke Veger-van den Berg kreeg de Marina van Dammebeurs als succesvol alumna. Na een studie bedrijfskunde is ze nu tien jaar met veel succes werkzaam in de technische sector. Ze gebruikt het geldbedrag van 9000 euro, behorend bij de prijs, voor het volgen van aanvullende opleidingen.
De Overijssel PhD Award voor 2021 voor een dissertatie van uitzonderlijk academisch niveau ging naar UT-onderzoekster Sugandh Chauhan van de faculteit ITC. Universitair docent Anouk Bomers van de faculteit Elektrotechniek kreeg de Professor de Winterprijs voor een toppublicatie van vrouwelijk talent aan de UT.
Stadspenning van Enschede
Burgemeester Roelof Bleker van Enschede reikte de stadspenning uit aan het College van Bestuur van de UT. Aanleiding hiervoor was het 6-jarig bestaan van de universiteit, die van grote betekenis is voor de regio, aldus Bleker. Hij studeerde zelf aan de UT. Meer dan duizend start-ups en spin-off kwamen voort uit de UT. Wereldwijd lopen 54.000 alumni rond, die in Enschede studeerden.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Gemist? Na drie branden is het gedaan met boerderij in Enschede & veel Gorenaren in quarantaine
ENSCHEDE - Ben je er vandaag niet aan toegekomen om al het regionale nieuws op Tubantia.nl te volgen? Geen probleem, we hebben het in een overzicht voor je op een rij gezet. Dit is het nieuws van donderdag 30 juni. -
Pieter Omtzigt wint Thorbeckeprijs voor parlementaire welsprekendheid
ENSCHEDE/DEN HAAG - Pieter Omtzigt heeft de Thorbeckeprijs voor parlementaire welsprekendheid gewonnen. Hij kreeg de prijs donderdagavond uitgereikt in Den Haag. -
Hein uit Enschede moet de cel in voor ontucht en het bezit van kinderporno
ALMELO/ENSCHEDE - Hein B. (22) uit Enschede is door de rechtbank in Almelo veroordeeld tot 16 maanden celstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Hij is schuldig bevonden aan ontucht met twee toen minderjarige zusjes en het maken- en verspreiden van kinderporno. -
PREMIUM
Grenzen van waterwinning in zicht: Twente drinkt straks water uit de IJssel
Binnen vijf tot tien jaar drinkt Twente water uit de IJssel. Ook de Achterhoek wordt kort daarop van dit rivierwater voorzien. -
Scooterrijder gewond na aanrijding met busje in Enschede
ENSCHEDE - De bestuurder van een scooter is donderdag aan het begin van de middag gewond geraakt bij een ongeval in Enschede. Dit gebeurde op de kruising van de Pathmossingel met de Haaksbergerstraat.
-
PREMIUMKoken & Eten
Granola supergezond? Als je dit erin doet, krijg je alsnog een suikerpiek (en dip)
Granola is een van de populairste ingrediënten bij het ontbijt. Wie granola kiest, denkt ook automatisch gezond bezig te zijn, maar klopt dat wel? Alles hangt af van de mix van de ingrediënten in de granola en hoe je die klaarmaakt, vindt chef en voedingsdeskundige Sandra Bekkari. -
Kan 't goedkoper?
We betalen minder voor een fles allesreiniger, maar het kan nóg goedkoper
De prijzen stijgen, ook die van onze boodschappen. Elke week bekijken we één product. Betaal je er meer voor en is er een manier om te besparen? Vandaag: allesreiniger. -
Energierekening
Valentijn (38): ‘Een groot deel van mijn energiekosten wordt vergoed door mijn werkgever’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Valentijn (38) uit Leeuwarden.