Grote grazers komen gras tekort door droogte en ganzen: deel Oostvaardersplassen weer dicht
Staatbosbeheer sluit komende maandag de Driehoek in Oostvaardersplassen voor mensen. Het wandelgedeelte in het natuurgebied werd in de meivakantie geopend voor het publiek, maar gaat alweer dicht door een tekort aan bruikbaar gras voor grazende heckrunderen.
In hun blog ‘Boswachters in Oostvaardersplassen’ leggen de boswachters uit dat de aanhoudende droogte en aanwezigheid van tienduizenden brandganzen letterlijk zorgen voor een tekort aan gras, met name voor heckrunderen. ‘Konikpaarden en edelherten kunnen beter uit de voeten met het korte gras en alternatieve vegetatie’.
Ganzen
Het gras is volgens de boswachters te kort door droogte. ‘Het is alweer meerdere weken geleden dat er een serieuze regenbui is gevallen in de Flevopolder. Gewas heeft behoefte aan vocht. Voor de Oostvaardersplassen is dat niet anders. De verwachtingen zijn dat het ook de komende tijd droog blijft en dat de grasgroei achter blijft.
En het gras dat wel goed opkomt, is grotendeels een prooi voor de enorme hoeveelheid ganzen in het gebied. ‘Tienduizenden brandganzen profiteren van het verse, eiwitrijke gras en vetten daarmee op om over enkele weken de terug te vliegen naar hun broedplekken in het hoge noorden, zoals Spitsbergen en Noord-Rusland’.
Alternatieven
Om konikpaarden, edelherten, maar vooral dus heckrunderen fatsoenlijk te kunnen laten grazen, wordt de Driehoek exclusief opengesteld voor deze grote grazers die volgens de boswachters nog altijd niet in optimale conditie verkeren na afgelopen winter.
‘Dit betekent dat vanaf maandag het gebied weer is afgesloten voor publiek om de heckrunderen rust en ruimte te geven. Helaas heb je alleen tijdens de meivakantie weer even van het prachtige gebied kunnen genieten. Nu is het dus even wachten tot de grasgroei echt op gang komt en de brandganzen naar het hoge noorden zijn vertrokken’.
Staatbosbeheer weet nog niet wanneer het gebied weer opengaat voor publiek en verwijst naar andere mogelijkheden voor natuurliefhebbers. ‘Voor een mooie wandeling is het Oostvaardersveld te bezoeken en ook het wandelpad naar de Schollevaar blijft open. Het Oostvaardersbos gaat daarentegen vanaf maandag 9 mei weer open voor publiek’.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Waarom zoenen gezond is: ‘Bij een zoen gaan 1 miljard bacteriën van de ene naar de andere mond’
Vandaag is het Wereld Kusdag. Gezondheidsjournalist Tijn Elferink schreef het boek Kusje erop, de waarheid achter 70 gezondheidsmythes. Wat is er waar van: ‘zoen in het rond, dan word je gezond?’ -
Dit is wat bruidsparen dit jaar gemiddeld uitgeven aan hun huwelijk
Gemiddeld geven bruidsparen dit jaar ruim 16.000 euro uit aan hun huwelijk. Dat is 2000 euro meer dan voor corona. We hebben weer zin in een feestje, maar: trouwen is ook duurder geworden. Leveranciers worden steeds vaker gedwongen de gestegen kosten door te berekenen. -
PREMIUM
Samen slapen met je baby of kind: ‘Als je zoon van 16 verdrietig is, waarom niet?’
Veel ouders doen het: met hun baby in bed slapen. Uit gewoonte, voor de gezelligheid en vooral ook uit gemak. Toch wordt het afgeraden door de JGZ, VeiligheidNL en internationale organisaties. Pedagoog Philippe Noens geeft zijn professionele mening: ,,Er bestaat geen hard, wetenschappelijk bewijs tégen, noch vóór samen slapen.” -
overzicht
Nieuws gemist? Lantaarnpaal zet man onder stroom in Zwolle • Nieuwe vaccinatiecampagne in aantocht
Goedenavond! Geen tijd gehad om vandaag het nieuws te volgen? Met deze update ben jij binnen 2 minuten op de hoogte. -
Nieuws gemist? Politie adviseert thuiswerken • Opnieuw Nederlands succes in de Tour
Goedenavond! Geen tijd gehad om vandaag het nieuws te volgen? Met deze update ben jij binnen 2 minuten op de hoogte.
-
PREMIUM
Nieuwe oproep om heckrunderen uit Oostvaardersplassen te halen, ‘schiet er desnoods een aantal af’
Stichting Welzijn Dieren Oostvaardersplassen doet een nieuwe oproep aan de provinciale politiek om heckrunderen uit het natuurgebied te halen. Lukt dat niet dan moet een groot aantal van deze grazers worden afgeschoten. De heckrunderen lijden honger, zegt Nico Dijkshoorn namens de stichting. ,,Elke winter komt deze ellende terug.’’ -
PREMIUM
Opnieuw moet provincie Flevoland voor de rechter om grazers in Oostvaardersplassen
De Oostvaardersplassen en het natuurbeleid in het gebied is het hoofdpijndossier van velen. In het gebied leven grote grazers als heckrunderen, konikpaarden en ook edelherten. Nu is het Stichting Hart voor Dieren uit Lelystad die de provincie Flevoland voor de bestuursrechter daagt; 19 april is de zitting. -
PREMIUM
Ruim 1400 grote grazers afgeschoten in Oostvaardersplassen (maar dat is lang niet genoeg)
Ruim 1400 grote grazers zijn in de afgelopen maanden afgeschoten in de Oostvaardersplassen. Dat zijn er niet genoeg en dat betekent: bijvoeren komende winter. Er is namelijk onvoldoende voedsel in het gebied voor de edelherten, heckrunderen en konikpaarden.