Slim boodschappen doen: ‘Mensen denken dat het meevalt, maar ik bespaar honderden euro’s’
Pakken toiletpapier, blikken met groenten, spaghetti en wasmiddel. Allemaal producten die lang houdbaar zijn en die je goed op voorraad kunt hebben. Deze vrouwen speuren folders en het internet af op zoek naar de beste acties en slaan dan groot in. Ze besparen hiermee honderden euro’s op hun boodschappen.
Su’en Verweij-Kwok (39), pedagoog uit Capelle aan den IJssel, is dol op ál die actiefolders van verschillende winkels. Iets wat ze vanuit huis heeft meegekregen. ,,Ik ben Chinees en mijn ouders zijn hier gekomen als gastarbeider. Ze hebben hard moeten werken voor weinig geld. We leefden niet in armoede, maar we hadden het ook niet breed. Mijn moeder ging alle foldertjes af en probeerde zo voordelig mogelijk boodschappen te doen. De liefde voor kortingen en besparen is er met de paplepel ingegoten.”
Aan de hand van de aanbiedingen maakt ze een weekmenu. ,,Ik kijk naar de lang houdbare producten en combineer dit met seizoensgroenten- en fruit. Dat is goedkoper en ook lekker. Waarom zou je nog dure en smakeloze aardbeien buiten het seizoen kopen?” Thuis heeft ze een grote voorraadkast en op zolder een kleine opslag voor alle producten. ,,Hier bewaar ik onder andere mijn voorraad wc-papier en doucheproducten.”
Tekst loopt door onder de foto
Jaren vooruit
Ze probeert die producten biologisch te kopen, vertelt ze. ,,Zonder chemische stoffen. Vaak zijn biologische producten maar één keer per jaar in de aanbieding. Ik abonneer me op nieuwsbrieven van winkels zodat ik precies weet wanneer die 1+1 gratis-actie er weer is. En dan koop ik meteen een stuk of 60 producten en krijg er dan 60 gratis bij. Met die voorraad kan ik weer jaren vooruit.”
Voor Verweij-Kwok is het een sport om voorraad met korting te kopen. ,,Ik baal echt als ik korting misloop en de volle mep moet betalen. Vaak denken mensen dat de korting wel meevalt, maar als je alles optelt dan bespaar je wel honderden euro’s per jaar.’’
De grens over
De 39-jarige Sabina Atkins, belangenbehartiger uit het Friese Niawier, shopt haar voorraad over de grens. Ze werd getipt door vrienden en besloot een keer mee te gaan. ,,Ik liep daar vol verbazing rond. Vanwege een lager btw-tarief en grotere voorraad zijn de prijzen veel lager.” Een tripje Duitsland is volgens haar de ultieme manier om te besparen op boodschappen. ,,Ik gooi daar mijn auto tot de nok toe vol met boodschappen. Vlees, drogisterij-artikelen, wasmiddel, parfum en wijn. De afgelopen keer kocht ik drie XL-verpakkingen wasmiddel voor 4,50 euro per stuk. Hier doe ik ongeveer twee jaar mee. Dat is 50 procent goedkoper dan in Nederland.”
Ze vult thuis haar vriezer en heeft stellingen vol voorraad. ,,Ik heb altijd iets bij de hand en nooit iets dat opraakt.” Ondanks de benzinekosten, is Atkins veel goedkoper uit dan thuis. ,,Ik geef per kwartaal 300 euro uit in Duitsland. Dezelfde boodschappen zouden in Nederland zeker het dubbele kosten. Ik weiger hier nog naar de drogist te gaan. Ik word zelfs boos als ik zie hoe duur alles hier is.”
Tekst loopt door onder de foto
Vier rolcontainers vol
Joyce Schuil- van der Weijden (27), bestuurder uit Vlaardingen, koopt niet alleen voorraad voor zichzelf. Met haar stichting UP deelt ze voedselpakketten uit aan minima die vanwege regelgeving tussen wal en schip vallen. ,,Het zijn mensen die net niet in aanmerking komen voor de voedselbank, maar het wel hard nodig hebben.” Ze begon hier zes jaar geleden mee als burgerinitiatief. De stichting bestaat uit vrijwilligers die samen 120 verschillende gezinnen helpen aan een boodschappenpakket.
De hele week is ze druk met het vergelijken van prijzen. ,,Ik speur alles af. We krijgen donaties en schrijven fondsen aan om groot en goedkoop inkopen te kunnen doen. Dat is soms lastig en daarom is het belangrijk dat wij veel kunnen kopen voor zo min mogelijk geld. Op die manier kunnen we zo veel mogelijk gezinnen helpen.” En dat betekent heel groot inslaan. ,,Wij kopen voorraad per tweehonderd stuks per keer in. Geen winkelkarretje, maar vier rolcontainers vol met bijvoorbeeld douchegel en wereldgerechten.’’
Zelf een grote voorraad aanleggen? Drie gouden tips
Let op de eenheidsprijs. Kijk bij aanbiedingen altijd naar eenheidsprijs, per 100 gram of 1 kilogram. Daarmee reken je snel genoeg uit of het een goede korting is.
Voorraad aanleggen. Als er een aanbieding is, bijvoorbeeld 1+1 gratis, neem dan zo veel mee als je kunt gebruiken. Die producten bewaar je in een voorraadkast. Shampoo, wasmiddel en afwasmiddel zijn goede voorbeelden.
Maak een weekmenu en hou je hieraan. Kijk daarbij hoe je de aanbiedingen uit de folders kunt gebruiken en bedenk recepten met seizoensgroenten- en fruit.
Wil je op de hoogte blijven van handige tips om met je geld om te gaan en geïnspireerd raken hoe anderen hun financiën regelen? Volg ons dan op Facebook en Twitter!
Hoe doe jij slim je boodschappen?
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
-
met video4
Vakantiegeld deze week op je rekening: dit moet je weten
Mei is de maand waarin de meeste werkgevers het vakantiegeld uitbetalen. Een welkom extraatje dat niet alleen wordt besteed aan vakantie, maar ook aan andere grote uitgaven, een schuld aflossen of de spaarrekening spekken. Vier vragen over het extraatje dat jij - wellicht - ook deze week krijgt bijgeschreven. -
PREMIUMGeldflaters
Alwin zag het tijdsverschil over het hoofd en was 1000 euro kwijt: ‘Dit was niet nodig geweest’
Iedereen maakt wel eens een fout waar kleine of soms grote financiële gevolgen aan kleven. In deze reeks vertellen mensen over hun geldflater. Deze week Alwin Nieuwpoort (57), die zijn hotel te laat verzette. -
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
PREMIUMWaarvan Akte
De ene broer noemt de ander gokverslaafd en de ander verwijt hem dat hij nepziek is
Een man wil nog snel even iets regelen voor zijn dood. Hij vertrouwt zijn gokverslaafde broer niet, maar volgens deze broer is de man helemaal niet dodelijk ziek. Deze en andere waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk tekent journalist Johan Nebbeling op in deze rubriek.
-
QR-code als mensen geen cash bij zich hebben en andere tips voor op de vrijmarkt
-
-
-
PREMIUMmet video
We zien vakantiegeld onbewust als ‘geld dat over is’: zo zorg je dat je er langer plezier van hebt
Veel werknemers krijgen volgende week hun vakantiegeld uitbetaald. Een mooi extraatje, maar je moet oppassen dat het niet je zak uitvliegt. Dat gevaar ligt op de loer, want ons brein ziet het niet als regulier inkomen maar als speciaal geld. Financieel psycholoog Anne Abbenes geeft tips. -
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
Wat is de beste wasmachine voor een gezin van 5 personen of meer? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.
4 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerG0tcha G0tcha
G0tcha G0tcha
M.M. Bonder
J Kruize