Hardenbergse leerlingen lopen door eigen 3D-ontwerp
Leerlingen van nu hebben moeite met het lezen van tekeningen van papier en om maten in te schatten, zo heeft Ewout Warringa techniekdocent van het Vechtdal College in Hardenberg gemerkt. Daarom heeft hij lesmateriaal geschikt gemaakt voor 3d-lessen met de Hololens van Microsoft.
De Hololens ziet er uit als een veredelde skibril waar je doorheen kijkt. Je bent niet afgesloten van de omgeving, ziet alles, maar er wordt door die bril iets extra's in de omgeving geprojecteerd. ,,Je kijkt eigenlijk door een doorzichtig computerscherm heen. Ik zie mijn echte omgeving en projecteer daar verschillende omgevingen in, computeranimaties”, legt Warringa uit in een youtube-filmpje van de school. Er zit een windows 10-computer in, er zitten geen snoertjes aan. Je kunt hem buiten gebruiken, streamen naar een beamer of naar een tablet.
De leerlingen maken zelf een driedimensionaal ontwerp van een bouwplaats, legt Warringa uit de eerste toepassing uit die hij heeft ontwikkeld. Zij moeten de ruimte 'op papier' inrichten met een bouwkeet, silo, steiger en dergelijke, waarna die op ware grootte geprojecteerd wordt met de hololens. Als ze dan met de bril op door ‘hun’ bouwplaats lopen, kunnen ze zien of er ruimte genoeg is om er een vrachtwagen doorheen te laten rijden. Ze tekenen het op schaal op de computer, vervolgens projecteren ze het in de werkelijke ruimte en zien ze hoe groot zoiets is. Dit voegt enorm veel toe voor de leerling. Het vervangt niet de bouwtekening, maar het is een toevoeging op het bestaande lesmateriaal en geeft hun beter inzicht in het te maken werkstuk.”
Volgens Warringa staat het onderwijs aan de start van een revolutie op gebied van augmented reality (toegevoegde realiteit) en virtual reality (schijnwerkelijkheid). Ik ben daar heel erg door geboeid, vooral ook omdat mijn leerlingen vastlopen in het tekening lezen. Deze jeugd groeit op met 3d in games en spellen als minecraft en dergelijke. Mijn generatie is opgegroeid in een 2d-gamewereld, bijvoorbeeld met Super Mario. Werktekeningen in bouw en industrie worden in 2d gemaakt. Ik loop er tegenaan dat die werktekeningen moeilijk te begrijpen zijn voor die leerlingen. Zij hebben dat nooit hoeven aanleren. Het onderwijs moet zich nu daar op aanpassen. Het is niet een vervanging op tekeningen en bestaand lesmateriaal, het is een toevoeging.”
Onderwijsexperts
Warringa (37) is tot nu toe de enige docent in Nederland die educatieve toepassingen voor de bril heeft ontwikkeld in school. Microsoft heeft een groep onderwijsexperts die Microsoft-producten op innovatieve manier inzetten. Die komt een keer inde zoveel tijd bij elkaar. Afgelopen november heb ik een presentatie over de Hololens gegeven in die groep.” Komende maand maart gaat Warringa naar Singapore, naar een Microsoft-conferentie met 300 mensen. ,,Daar geef ik een workshop rondom de Hololens en wat wij daar in Nederland doen.”
,,Wij als Vechtdal College lopen ver vooruit door hiermee te experimenteren binnen ons onderwijs. Wij moeten onze leerlingen opleiden voor de toekomst. Dat is alleen maar mogelijk geworden doordat mijn directeur enthousiast is. Hij gelooft erin en ziet de mogelijkheden”, vertelt Warringa.
Voor derdejaars vmbo gebruikt Warringa de Hololens bij het vak bouw, wonen en interieur. ,,En we hebben content gemaakt voor biologie in 5 havo, over het hart. We zijn nu aan het ontdekken wat je er nog meer mee kunt doen behalve deze twee vakken. Educatieve uitgevers zijn nog lang niet zo ver. Je bent afhankelijk van mensen die apps maken en content. Dat heb ik nu zelf gemaakt.”
Warringa voorziet veel meer toepassingen in het onderwijs. ,,Je hoeft niet meer alleen papieren toetsen af te nemen. Het kan ook anders. Er is zoveel meer mogelijk met technologie in het onderwijs dan wat we nu doen. Ik denk dat het onderwijs in Nederland uiteindelijk zulke dingen gaat toepassen. Het hoeft niet uitsluitend van Microsoft zijn, er zijn ook andere producenten en partijen.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Vriezenveense huisbaas bedreigt Poolse huurder met pistool: ‘Ze waren de baas in ons huis’
Rechter Liesbeth Venekatte is vrijdag niet mild voor huisbaas Arnold B. (54) uit Vriezenveen. B. bedreigde begin oktober vorig jaar een Poolse man die een kamer bij hem huurt met een vuurwapen. Het blijkt een balletjespistool maar Venekatte noemt het ‘dom gedrag’ en veroordeelt de Vriezenvener tot 240 uur werkstraf en 2 maanden voorwaardelijke celstraf.Vriezenveen -
PREMIUM
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht. -
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht. -
PREMIUM4
BBB kijkt voor coalitie in Overijssel naar rechts én links: ‘Inwoners willen andere politiek’
Herstel van vertrouwen in de politiek is voor Overijsselse partijen de belangrijkste opdracht in de komende vier jaar. Dat bleek uit het duidingsdebat, waarin de partijen stuk voor stuk een analyse maakten van de verkiezingsuitslag die een monsterzege voor de BBB opleverde. Die partij wil op voorhand nog geen keuze maken over samenwerking met rechts of links.Zwolle -
PREMIUM
Gemeente betaalt héél véél leergeld; FC Ommen investeert miljoen gemeenschapsgeld in vernieuwbouw sportpark
De gemeente Ommen dreigt een prijzig lesje te gaan betalen. Waar de politiek hoopte voor een euro op de eerste rang te zitten bij de aankoop van de ongebruikte kantine en kleedkamers op sportpark Westbroek, moet het nu een kleine miljoen euro aftikken bij FC Ommen. De voetbalclub moest een paar jaar geduld hebben, maar mag zich nu dan toch verheugen op een aanzienlijke financiële injectie.Ommen
-
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing. -
-
-
indebuurt.nl
Nieuwe Aldi in Almelo gaat bijna open
Maandenlang is er gebouwd en nu is ie klaar: de nieuwe Aldi in de wijk Windmolenbroek opent bijna de deuren. Vanaf woensdag 5 april om 08.00 uur kun je bij deze nieuwe vestiging je boodschappen inslaan.Almelo -
indebuurt.nl
Mysterie opgelost: dit is hoe Eddy Zoëy aan zijn artiestennaam komt
Eddy Zoëy ken je wellicht als presentator van RTL Boulevard. De geboren Almeloër doet nog veel meer: hij is presentator, singer/songwriter, maakt muziek voor anderen en is kunstenaar. Wist je dat Eddy Zoëy zijn artiestennaam is? Hier lees je waar die naam vandaan komt.Almelo