Joan kon eindelijk zijn adoptiezoon ophalen in Zuid-Afrika. Nu zitten ze daar vast
Na een lange adoptieprocedure kon de Zeeuwse SGP-fractievoorzitter Joan van Burg eindelijk Elijah ophalen in Zuid-Afrika. Nu zit hij met zijn vrouw en adoptiezoon vast. Alweer een kink in de kabel.
Het is de tweede maal dat corona de adoptieplannen doorkruist. Jarenlang waren Van Burg en zijn vrouw Marleen bezig met de procedure om een adoptiekind toegewezen te krijgen, toen in februari 2020 het verlossende woord kwam: in Zuid-Afrika wachtte een zoon, Elijah.
Elijahs jongenskamer in Terneuzen is al een paar jaar helemaal ingericht. In april 2020 zou het echtpaar naar Zuid-Afrika vliegen om Elijah op te halen. En toen kwam corona: het luchtruim ging dicht, Van Burg kon niet weg. ,,Vanaf het moment dat je weet wie het is, voelt het als je kind”, vertelde Van Burg in januari 2021 aan deze krant. ,,We zien ook beelden van hem, maar rechtstreeks contact mag nog niet. De huidige omstandigheden maken het wel erg moeilijk. Het is spannend. We wachten op een datum dat we daar naartoe mogen.”
Zes weken terug was het dan eindelijk zover. Joan en Marleen vlogen naar Zuid-Afrika, in de veronderstelling dat ze ongeveer acht weken later terug konden vliegen. Ook nu gooit corona weer roet in het eten. Wanneer het gezin terug kan, weet niemand. ,,De situatie is eigenlijk hetzelfde als vorig jaar april, alleen omgekeerd: nu kunnen we niet terug. We zitten in een appartement in Gordon’s Bay, zo’n drie kwartier rijden van het centrum van Kaapstad”, vertelt Van Burg over de telefoon.
Steeds weer uitstel
Op de achtergrond klinkt een kinderstem. ,,Dat is Elijah, ja”, bevestigt Van Burg. Tot nu toe verliep alles volgens plan. ,,Ze gaan hier zeer zorgvuldig om met de adoptieprocedures en nemen er de tijd voor. Wij hebben onze zoon pas op 16 oktober voor het eerst ontmoet. Natuurlijk hadden wij zelf al foto’s en filmpjes gezien, maar Elijah mocht pas van ons bestaan weten toen honderd procent zeker was dat we zouden komen. Het is al een paar keer uitgesteld en dat is voor een kind heel ingewikkeld, dus ze wilden het risico niet nemen dat het weer niet doorging. Pas toen we op het vliegtuig stapten, heeft Elijah van ons bestaan te horen gekregen. Hij kreeg toen foto’s van ons, ons huis, onze vrienden en onze leefwereld te zien, zodat hij zich er wat bij kon voorstellen.”
Het wachten is nu op het tijdelijke paspoort voor Elijah. Dat zou over ongeveer anderhalve week gereed moeten zijn. ,,Dan zouden we terugvliegen. Nu moeten we maar afwachten wanneer dat wordt.”
Een echte puberkleuter
Ondanks alles overheerst de vreugde. Elijah, nu 4,5 jaar oud en een echte puberkleuter, is al volop bezig zijn nieuwe ‘forever parents’ uit te testen, vertelt Van Burg lachend. ,,Dat kereltje heeft zijn eigen regeltjes en gewoontes en is aan het verkennen hoeveel ruimte hij krijgt om de zaken naar zijn hand te zetten. We zijn voorzichtig met hem, hij moet natuurlijk erg aan ons wennen.”
Joan werkt elke dag een paar uur online vanuit Zuid-Afrika. ,,De bedoeling was dat ik over een paar weken weer gewoon zou kunnen werken. We zien wel hoe dat loopt, nu. Marleen heeft adoptieverlof en aansluitend tot eind van het jaar vrij genomen. Daarna zou ook zij een deel van haar werk online kunnen doen”, vertelt de SGP-voorman.
Ander logeeradres
Het is nog onduidelijk waar ze heen moeten als de boekingstermijn van het appartement verloopt. ,,Dan zouden hier anderen in moeten, maar wellicht dat die wel niet hierheen kunnen komen.” Van Burg heeft vertrouwen. ,,We zien het wel. De mens bepaalt uiteindelijk niet alles zelf.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
-
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
Wat is de beste wasmachine voor een gezin van 5 personen of meer? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
PREMIUM3
Familie al maand afgesloten van de openbare weg: ‘Boodschappen moeten we met een kruiwagen naar huis brengen’
Een poort aan de ene kant, een greppel aan de andere. Door een burenruzie is de Vlaamse familie Geys al een maand afgesneden van de openbare weg . Zelfs hun auto's krijgen ze niet meer van hun eigen perceel. Met een website willen ze meer ruchtbaarheid geven aan hun verhaal, maar een oplossing is ver te zoeken.Zoersel -
Man ramt mensen en auto’s, aanhouding met taser op A20
De politie heeft zondagmiddag op de A20 een man opgepakt die in Berkel en Roderijs en in Rotterdam tegen auto’s en bestuurders aan is gereden. De verdachte is op de snelweg getaserd en aangehouden.Rotterdam, Berkel en Rodenrijs -
1
In de disco zie je de schoonheid die je op school niet durft aan te spreken
Op deze plek overpeinst André Valkeman in 1001 tekens de nieuwsweek. Hij deelt zijn observaties en gedachten uit het oosten.
-
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
-
-
-
Met samenvattingen
Leicester en Leeds degraderen uit Premier League, Everton veilig en Ten Hag eindigt met United als derde
Erik ten Hag is met Manchester United op de derde plaats geëindigd in de Premier League. De ploeg van Erik ten Hag sloot de competitie af met een 2-1 zege op Fulham en kan volgende week na de League Cup ook nog de FA Cup winnen, maar zal daarvoor wel landskampioen en Champions League-finalist Manchester City moeten verslaan. -
Man duikt met zijn auto het kanaal in bij Meppel
Een automobilist is vanmiddag in het kanaal langs de Europalaan in Meppel terechtgekomen met zijn voertuig. Het incident vond plaats ter hoogte van de kruising met de Berggiersweg.Meppel
5 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerPim Willemsen
Mathot
Egbert Goossen
Sina Hogeboom
Arnold van Schooten