Het gaat in totaal om 204 bouwprojecten. Gemeenten hebben voor al deze plannen goedkeuring gegeven, sommige zijn al gebouwd. Zo’n 84.000 mensen gaan te dicht bij een weg wonen.
Meerdere projecten in Deventer en Zwolle dicht bij drukke weg
In deze regio wordt er in Zwolle en Deventer te dicht bij drukke wegen gebouwd. In Deventer gaat het om een woontoren aan de Handelskade, aan de rand van de binnenstad. Daar komen 43 koopappartementen, 88 studentenwoningen en 76 sociale huurwoningen.
Ook het nieuwe appartementencomplex aan de kop van het Havenkwartier in Deventer staat volgens de GGD-richtlijn te dicht bij een drukke weg, de Mr. H.F. De Boerlaan. Dit complex telt 74 huurappartementen.
Op de kruising Henri Dunantlaan met de Rielerweg, vlak bij het stadion van Go Ahead Eagles, worden 40 huurwoningen voor senioren gebouwd en 21 zorgappartementen. Ook deze woningen liggen volgens de GGD-richtlijn straks te dicht naast de drukke doorgaande Henri Dunantlaan.
In Zwolle gaat het om twee bouwprojecten. Een aan de Campherbeeklaan, daar komen 27 koopappartementen. Aan de Albert Cuypstraat worden 30 sociale huurappartementen gebouwd.
Amsterdam en Den Haag bouwen de meeste huizen naast de weg, maar bouwen ook verreweg de meeste woningen.
Meestal huurwoningen aan drukke weg
Voor dit onderzoek analyseerde Investico duizenden woningbouwplannen, verkregen via Cobouw Bouwberichten, onderdeel van vakblad voor de bouw Cobouw. De plannen omvatten ongeveer 400.000 nieuwe huizen.
De afstand tussen de locaties van toekomstige huizen en vervuilende wegen is vergeleken met de GGD-richtlijn Luchtkwaliteit en Gezondheid. Daarin adviseert de gezondheidsdienst woningen op afstand van drukke wegen te bouwen. Afhankelijk van de drukte van de weg en het soort weg is het advies minimaal 25, 50 of 150 meter van de weg.
Veruit de meeste woningen die te dicht bij een weg komen te staan zijn huurwoningen, blijkt uit de data-analyse. Twee derde zijn sociale huurwoningen of huurhuizen in het middensegment en de vrije sector. In sommige gevallen gaat het ook om zorgappartementen voor ouderen. Dit is een risicogroep die extra last heeft van vervuilde lucht.
Koopwoningen op gezondere locaties
In verschillende gevallen komen sociale huurders op de meest ongezonde plekken te wonen. De projectontwikkelaars zetten sociale huurwoningen bijvoorbeeld soms aan de wegzijde, terwijl koopwoningen dan verder van de weg worden gezet.
,,Dat vergroot de gezondheidskloof”, zegt Leon van den Toorn, longarts van het Erasmus MC en voorzitter van de longartsenvereniging NVALT. ,,Door de goedkoopste woningen op de slechtste plekken neer te zetten, gaan er mensen op ongezonde plekken wonen. En die huizen vormen vaak al geen gezonde omgeving, vanwege vocht en schimmel.”
Doordat het zoeken is naar ruimte voor nieuwbouw, ziet de GGD dat steeds meer naar dit soort plekken wordt uitgeweken. ,,We moeten bouwen en dit is echt de beste locatie, zeggen gemeenten dan, nadat wij hebben gezegd dat we het echt geen goed idee vinden”, zegt Marieke Dijkema, voorzitter van de werkgroep Luchtkwaliteit en Gezondheid.
Dit onderzoek deed Investico voor Trouw en De Groene Amsterdammer samen met EenVandaag, De Gelderlander, Tubantia, de Stentor, Leidsch Dagblad, Noordhollands Dagblad, Vers Beton en de Onderzoeksredactie Brabant (BN DeStem, Brabants Dagblad, Eindhovens Dagblad).