Laat een reekalf altijd liggen
LOCHEM - Ieders hart zal smelten bij het zien van bijgaande foto van een pasgeboren reekalf. De Lochemse natuur- en landschapsfotograaf Michiel Schaap trof de tweeling aan op het landgoed De Velhorst en kon er zo dichtbij komen dat hij de neus in close-up kon fotograferen.
Jonge reekalfjes blijven namelijk doodstil liggen als mensen in de buurt komen. Dat is hun door hun moeder, die altijd dicht in de buurt zal zijn, opgedragen: de geit 'fiept' bij onraad en dan weet het jong dat het zich moet drukken.
De meeste reegeiten hebben inmiddels wel hun kalveren geworpen. Bij een eerste worp gaat het meestal om één jong, een volwassen reegeit krijgt doorgaans twee jongen en bij uitzondering drie.
De geiten werpen hun jongen op een rustig plekje in de randen van veld en bos. Ze hebben dan veelal eerst de jonge geit van vorig jaar van zich weggejaagd. De jonge kalfjes blijven de eerste tien dagen in dekking en verplaatsen zich nauwelijks. Ze scheiden dan ook bijna geen geur af, om predatoren niet in verleiding te brengen.
Tien, twaalf keer per dag zoekt de moedergeit ze op om ze te zogen. Dat gaat dag en nacht door. Na tien dagen gaan ze de moeder volgen en blijven de jongen, die in de dekking altijd vlak bij elkaar liggen, iets minder bij elkaar in de buurt.
Boeren, boswachters en andere natuurbeheerders gaan nu te maaien percelen af op zoek naar pasgeboren reekalfjes. Vinden ze die dan hangen ze in de buurt een plastic zak op. Dat maakt een raar geluid en dat vertrouwt de moedergeit niet; die haalt dan 's nachts de jongen weg. De boer kan dan de volgende dag gaan maaien, zonder bang te zijn dat hij een reekalf in de messen krijgt. Jonge reekalfjes worden nooit opgepakt en weggelegd, want mensenhanden brengen mensenluchtjes over en dan kan het zijn dat de moedergeit haar jongen niet meer accepteert.
Na een week of twee begint een reekalf het eerste vaste voedsel te eten, bij voorkeur jonge braamknoppen of andere zachte delen. De jongen worden tot pakweg oktober, november gezoogd, daarna moeten ze zelfstandig zijn.
Wildbeheerders waarschuwen altijd dat wie een jong reekalf vindt het niet moet aanraken en moet laten liggen. Want hoe in de steek gelaten zo'n jong er ook uitziet: de moedergeit is nooit ver weg. Laat een reekalf altijd liggen, is dan ook het credo.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Driebanders Bousema/Lochem probleemloos naar finale om landstitel
De driebanders van Bousema/Lochem verzekerden zich in de eredivisie probleemloos van de finale om de landstitel. Na de 7-1 zege op Cues & Darts vorige week in eigen huis was een plek in de eindstrijd al zo goed als zeker, maar met 4-4 maandagavond in Tilburg kwam de finale nimmer in gevaar. In de finale wacht SIS uit Den Haag, dat als koploper de reguliere competitie afsloot. -
VRAAG & ANTWOORD
‘Mag je autorijden met een koptelefoon op?’
‘Ik zie steeds meer mensen met een koptelefoon op achter het stuur van hun auto zitten’, schrijft lezer Hendrik de Groot in de wekelijkse vraag & antwoord-rubriek van onze autoredactie. ‘Ik heb het idee dat deze mensen de geluiden van buitenaf missen en daardoor niet goed kunnen reageren bij noodsituaties. Is dit niet verboden?’ -
PREMIUMmantelzorg
‘Ik heb het idee dat ze het op mijn werk zien alsof ik twee extra vrije dagen heb’
Werk combineren met de zorg voor een van je ouders of kind, veel Nederlanders doen het. Makkelijk is het allesbehalve. 10 procent van de werkende mantelzorgers denkt na over stoppen met werken. Wat kun je doen om het vol te houden? -
Recordaantal deelnemers brengen tweede editie Laornse Dorpskwis tot een goed einde
De Laornse Dorpskwis heeft een recordaantal deelnemers getrokken. Bijna 1300 deelnemers, verdeeld over 75 teams, zijn afgelopen weekend met elkaar de strijd aangegaan tijdens de tweede editie van de quiz. -
PREMIUM
Coalitieakkoord Lochem gaat nauwelijks over zorg of ondersteuning: ‘Betekent niet dat we dat niet belangrijk vinden’
Een derde van al het geld dat de gemeente Lochem jaarlijks uitgeeft, gaat naar zorg en ondersteuning van inwoners. Naar jeugdzorg bijvoorbeeld, maar ook naar uitkeringen. Toch gaat het daar eigenlijk nauwelijks over in het concept-coalitieakkoord dat onlangs is gepresenteerd. Hoe zit dat?
-
PREMIUM
De rentes gaan weer omhoog, wat betekent dat voor ons spaargeld?
De tijd van negatieve rentes lijkt voorbij. Wereldwijd moet weer betaald worden voor geleend geld. Wie profiteert daarvan en wie betaalt de rekening? Vier vragen over de stijgende rente. -
Tsjechische volksmuziek in De Heksenlaak te Barchem
Liefhebbers van volksmuziek en blazers kunnen op zondag 22 mei in Barchem terecht. Die dag zullen de Tsjechische klanken en volksmuziek van kapel Vinočanka uit Lochem weer klinken in een voorjaarsconcert in de grote zaal van horeca De Heksenlaak. Het zangtrio Rita, Durk en Annelies uit Hurdegaryp zal de vocale invulling voor hun rekening nemen. -
Met video
Van brandweerauto’s tot dure sportwagens: stoet van Lochemse examenleerlingen maakt grote indruk
Onder luid gejuich en gejoel komen examenkandidaten van het Staring College in Lochem donderdagmiddag op de wildst mogelijke manieren aan bij hun gala. Limousines, brandweerauto’s, trekkers, sportwagens: de leerlingen (en vaak hun ouders) trekken werkelijk alles uit de kast.