Leeuwinnen in evenwicht met Japan: doorselecteren moet, maar met wie?
Wie klopt er écht aan de deur van de harde kern van de Oranjevrouwen? Het geïmproviseerde, slaapverwekkende oefenduel met Japan (0-0) vanavond in Den Haag bood geen antwoord op die vraag, maar dat maakt het proces van doorselecteren niet minder interessant.
Opstelling Oranjevrouwen
• Lorsheyd; Van Diemen, Dijkstra, Van Es (46’ Doorn), Levels (61’ Van Dongen); Kaagman (61’ Spitse), Snoeijs (46’ Pelova), Baijings; Van de Sanden (61’ Beerensteyn), Smits, Jansen (76’ Olislagers).
Door Tim Reedijk
Pak de speelsters die in de gewonnen EK-finale van 2017 tegen Denemarken (4-2) er eens bij en je kunt eenvoudig constateren dat de meeste Oranjevrouwen een alleraardigste houdbaarheidsdatum hebben. Liefst zeven speelsters kwamen die bewuste dag in 2017 in actie én afgelopen zaterdag in het teleurstellende WK-kwalificatieduel met Tsjechië (2-2). En dan waren afgelopen weekend Lieke Martens en Jackie Groenen nog afwezig met blessures, ook al sterren in 2017.
Speelsters komen en gaan, maar de Leeuwinnen beschikken over een stevige harde kern. Alleen moet je er óók voor waken dat je verzuimt door te selecteren. Dat weet ook Mark Parsons, die daar heel bewust mee bezig is. Vanavond tegen Japan (0-0) was voor hem noodgedwongen een moment om jong talent de kans te geven. Parsons vond de wedstrijd te dicht op het door sneeuwval verplaatste duel met Tsjechië (van vrijdag naar zaterdag) zitten en besloot dat Janssen, Miedema en Jill Roord terug naar hun clubs mochten.
Daarom koos hij voor een wat surrealistische basiself tegen de Japanse voetbalvrouwen met op veel plekken zeer onervaren speelsters, en met debutanten Barbara Lorsheyd (ADO Den Haag), Samantha van Diemen (Feyenoord), Caitlin Dijkstra (FC Twente), Janou Levels (PSV) en na rust ook Lisa Doorn (Ajax) en Marisa Olislagers (FC Twente). Het matige duel met Japan gaf geen concrete inzichten in wie van de ongebruikelijke namen de potentie heeft om zich nadrukkelijk kan gaan melden bij de sterkste elf van Oranje, en heel gek is dat natuurlijk niet met zo’n geïmproviseerde opstelling.
Daarbij is de hamvraag sowieso wie zich écht tussen de vertrouwde namen kan gaan spelen, en wie van de speelsters die al jaren worden opgeroepen genoegen zal moeten nemen met een minder belangrijke rol. Interessant daarin is de belangstelling van Parsons in de 22-jarige Damaris Egurrola van Olympique Lyonnais, die in de Verenigde Staten geboren is, lang in Spanje woonde en een Nederlandse moeder heeft.
,,Ze is een fantastische speelster”, laat Parsons over de middenvelder los. Hij sprak al meermalen met Egurrola, die al eens inviel bij Spanje, maar die nog kan switchen. ,,Het zou natuurlijk mooi zijn als ze voor Nederland kiest, maar die keuze ligt bij haar.”
Wat de selectie betreft, ligt er een uiterst interessante uitdaging voor Parsons. Met Miedema (25), Martens (28), Van de Donk (30), Roord (24), Janssen (26) en Groenen (26) beschikt de Engelsman over een vertrouwde kern die op topniveau actief is en die de leeftijd heeft om nog top te presteren op het EK van 2022 en, als kwalificatie bewerkstelligd is, het WK een jaar later. De 24-jarige Sisca Folkertsma en Aniek Nouwen (22) hebben zich daar recent tussen gevoetbald.
Maar zeker in tijden dat de resultaten en het spel van de Oranjevrouwen ontegenzeggelijk voor verbetering vatbaar zijn, sijpelen er meer vraagtekens door. Hoe ‘houdbaar’ zijn de speelsters die naar de eredivisie terugkeerden, Stefanie van der Gragt (29), Sherida Spitse (31) en ook keeper Sari van Veenendaal (31), die tegen Tsjechië een heel matige indruk achterliet? Kan iemand als Victoria Pelova (22), die serieuze kansen krijgt van Parsons, zich écht tussen de vertrouwde namen spelen? Dezelfde vraag gaat op voor Lynn Wilms (21), die nu nog geblesseerd is maar onder Sarina Wiegman al kansen kreeg.
Wat dat betreft zijn de Leeuwinnen in een reuze-interessante fase beland, met een bondscoach die wil doorselecteren, die een nieuwe visie wil toepassen én met een eindtoernooi voor de deur.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Virgil van Dijk heeft ‘geen flauw idee’ wat virus binnen Oranje veroorzaakte: ‘Het is een mentale tik’
Virgil van Dijk hoopt dat het bij de vijf afvallers blijft bij Oranje in aanloop naar de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Frankrijk. Zelf voelt de captain van het Nederlands elftal zich goed nadat vijf andere spelers huiswaarts keerden vanwege buikgriepverschijnselen. -
Goal Alert: Bekijk direct de goals van jouw favoriete club!
Wil je geen goal missen van jouw favoriete club, maar zit je niet in het stadion of heb je geen abonnement op een betaalde voetbalzender? Dankzij Goal Alert bekijk je al die goals gratis en direct op je mobiel, waar je ook bent. Meld je aan voordat de komende speelronde begint en je ziet direct alle goals van jouw favoriete club(s)! -
PREMIUMEnergie3
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
Donny van de Beek bezig aan herstel zware knieblessure: ‘Vertrouw het proces’
Donny van de Beek is volop bezig aan zijn revalidatie van de zware knieblessure die hij in januari opliep in het duel met oud-Feyenoorder Marcos Senesi van Bournemouth. De 25-jarige middenvelder van Manchester United staat wel de rest van het seizoen nog aan de kant. -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging
-
PREMIUM
Feyenoord-iconen nemen voorschot op titel: ‘Ajax mét Arne Slot was in de winterstop al kampioen geweest’
In de Oyster Club in Rotterdam toostte Feyenoord op de winst op Ajax. En wie de coryfeeën van de club moet geloven, kon daar eigenlijk al meteen de landstitel worden gevierd. ,,Feyenoord heeft alles.’’ -
-
-
PREMIUM
In deze drie koppeltjes heeft Ronald Koeman veel vertrouwen bij Oranje
Het Kabinet Koeman II is begonnen. Met amper een paar trainingen in de benen wacht vrijdag al de eerste kwalificatie-interland. Tegen de vice-wereldkampioen ook nog. De nieuwe bondscoach Ronald Koeman hoopt meteen terug te grijpen op een paar oude vastigheden voor Frankrijk-uit. -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema.