Miljoenenverlies bij KNVB door coronavirus
De KNVB heeft als gevolg van de coronacrisis over het afgelopen seizoen een flink verlies in de boeken gezet. De voetbalbond liep zo'n 12,5 miljoen euro aan inkomsten mis en kwam daardoor onder de streep uit op een negatief resultaat van bijna 7 miljoen euro. Vorig jaar realiseerde de KNVB een winst van 4,3 miljoen euro over het seizoen 2018-2019.
Delen per e-mail
Als gevolg van het coronavirus kwam het Nederlandse voetbal in maart volledig tot stilstand. Alle competities werden afgebroken, zowel bij de profs als de amateurs. In tegenstelling tot heel wat andere competities in Europa konden de eredivisie en Keuken Kampioen Divisie niet meer worden uitgespeeld. De KNVB liep ook inkomsten mis omdat heel wat interlands werden geannuleerd.
De KNVB zal blijven investeren om het voetbal door de coronacrisis heen te helpen
De voetbalbond schakelde al bij de start van de coronacrisis over op wat het zelf de “veiligheidsmodus” noemt. Uitgaven werden zoveel mogelijk beperkt, omzetderving werd deels opgevangen met steun van sponsoren en partners en door gebruik te maken van de eerste NOW-regeling van de overheid. De KNVB kon daardoor de lonen blijven betalen en hoefde geen personeel te ontslaan. Het aantal personeelsleden van de bond groeide afgelopen seizoen van 491 naar 516.
Hoewel de KNVB de inkomsten zag teruglopen door de coronacrisis, droeg de voetbalbond bij aan steunpakketten voor de clubs. Zo werd samen met hoofdsponsor ING en de internationals van Oranje al in april een noodpakket van 11 miljoen euro samengesteld, bedoeld om zowel profs als amateurs te helpen. De KNVB leverde ook een bijdrage aan het solidariteitsfonds voor het betaalde voetbal. De bond gaf clubs uitstel voor het aflossen van leningen en hielp de amateurs in financieel opzicht door bepaalde bedragen niet te incasseren.
De voetbalbond had overigens voor het boekjaar 2019-2020 al 4,9 miljoen gereserveerd voor projectmatige uitgaven, afkomstig uit de opgebouwde bestemmingsreserves. Het resterende tekort van 2 miljoen komt uit het eigen vermogen van de KNVB, dat ruim 63 miljoen euro bedroeg en nu is teruggelopen tot 56,5 miljoen.
Het coronavirus gaat ook impact hebben op het huidige boekjaar en naar verwachting eveneens op het volgende seizoen. Het profvoetbal is na de zomer weer begonnen; aanvankelijk met een beperkt aantal toeschouwers in de stadions, maar sinds enkele weken spelen de clubs en ook de nationale ploegen in lege stadions. Het amateurvoetbal ligt sinds vorige maand helemaal stil en die competities worden op z’n vroegst pas half januari hervat.
,,De KNVB zal blijven investeren om clubs, voetballers, bestuurders en trainers in het betaald voetbal en het amateurvoetbal door de coronacrisis heen te helpen”, benadrukt de bond in het jaarverslag.
Weer meer voetballende vrouwen, maar ledenaantal KNVB slinkt
Het aantal voetballende vrouwen in Nederland is afgelopen seizoen opnieuw toegenomen, maar desondanks slonk het totale ledenaantal van de KNVB. De voetbalbond had op 30 juni precies 1.179.933 leden, waarmee de KNVB nog altijd met afstand de grootste Nederlandse sportbond is. Een jaar geleden stond het ledenaantal op bijna 1,2 miljoen (1.196.925). Nederland telt 2904 voetbalverenigingen.
Het aantal voetballende senioren bleef nagenoeg gelijk, de afname zit vooral bij de jeugd. Vooral in de leeftijdsgroepen Onder 7 jaar en Onder 15 jaar liep het ledenaantal terug. Het aantal voetballende meisjes en vrouwen steeg opnieuw, van 160.953 naar 162.471. De grootste toename zit bij de senioren en bij de meisjes in de categorie Onder 11 jaar. Bijna tien jaar geleden telde de KNVB nog zo’n 124.000 vrouwelijke leden.
Volgens de KNVB zijn de gevolgen van de coronamaatregelen op het ledenaantal nauwelijks zichtbaar. In maart werden alle competities in Nederland stilgelegd vanwege corona. De bond verwacht pas volgend jaar duidelijke conclusies te kunnen trekken. De competities voor de amateurclubs liggen sinds oktober weer stil en worden op z’n vroegst in januari hervat. De KNVB roept de amateurverenigingen op om zoveel mogelijk te doen aan ledenbehoud. De bond heeft daar ‘stimuleringsbudget’ voor vrijgemaakt. Iedere club kan maximaal 400 euro ontvangen als het voor eind januari een voetbalactiviteit organiseert.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
KNVB-beker Feyenoord plaatst zich voor kwartfinales na moeizame zege op Heracles
Feyenoord heeft zich als vijfde club geplaatst voor de kwartfinales van de TOTO KNVB Beker. De ploeg van Dick Advocaat speelde een matige eerste helft en kwam verdiend op achterstand, maar Luis Sinisterra maakte kort voor rust gelijk. Door goals van invaller Bryan Linssen en rechtsback Lutsharel Geertruida werd Heracles vanavond met 3-2 verslagen. -
Teun Koopmeiners kampt juist in Super Januari met gebroken pols
Voor AZ-aanvoerder Teun Koopmeiners is deze maand vol topwedstrijden wel heel bijzonder. De middenvelder heeft een gebroken pols. Hij speelde gisteren tegen Ajax en normaal gesproken zondag tegen Feyenoord met een manchet om zijn linkerhand -
Samenvatting VVV-Venlo houdt kansrijk Go Ahead van scoren en maakt kwartfinales compleet
Ondanks de nodige kansen, heeft Go Ahead Eagles niet voor de uitschakeling van de tweede Limburgse eredivisionist van de avond kunnen zorgen. VVV-Venlo kwam voor rust op 1-0 en hield die voorsprong vast, om zich voor het eerst deze eeuw bij de laatste acht van de TOTO KNVB-beker te scharen. -
AZ mogelijk zonder Stengs in kraker bij Feyenoord
De topwedstrijd tussen Feyenoord en AZ van zondag gaat mogelijk aan de neus van Calvin Stengs voorbij. Dat zei trainer Pascal Jansen vrijdagmiddag tijdens het persmoment. ,,In de bekerwedstrijd tegen Ajax heeft Calvin een knietje gekregen. Hij kon niet trainen vandaag. We gaan kijken of hij morgen weer kan aansluiten.” -
wedstrijdverslag Go Ahead Eagles krijgt kansen zat in Venlo, maar ziet bekeravontuur stranden
Go Ahead Eagles slaagde er donderdagavond niet in om net als vorig seizoen de kwartfinales van de KNVB-beker te bereiken. VVV-Venlo - en dan vooral keeper Delano van Crooij - voorkwam een nieuwe stunt: 1-0. Het was niet de enige zorg voor trainer Kees van Wonderen, die Frank Ross geblesseerd zag uitvallen.
-
PREMIUM
Lege stadions, meer geschreeuw? Al dat geblèr op het veld, helpt dat wel? ‘Het aannaaien van kaarten gebeurt altijd en overal’
Even doorrollen en een harde schreeuw, luid en duidelijk hoorbaar op tv. Lijkt het maar zo of neemt het (verbale) theater met rasse schreden toe op de voetbalvelden nu de stadions leeg zijn? -
Ajax heeft Neres terug, moet Klaiber missen en wacht op Kudus
Ajax reist dit weekend zonder Sean Klaiber af naar Limburg. De rechtsback heeft liesklachten, die hem ook in het midweekse bekerduel met AZ aan de kant hielden. In Alkmaar maakte David Neres wel zijn langverwachte rentree. Of Mohammed Kudus tegen Fortuna Sittard (zondag, 12.15 uur) terugkeert in de selectie, valt nog te bezien. -
Vol met spandoeken Hoe Jan Boskamp en 35.000 anderen Feyenoord in lege Kuip toch steunen tegen AZ
Zoals elke club mist Feyenoord dit seizoen de steun van het publiek. Maar feit is dat De Kuip ook in corona-tijden het meest sfeervolle stadion van Nederland is. Liefst 35.000 stoelen zijn er inmiddels gevuld. En het lijkt een kwestie van tijd voordat alle 47.000 stoeltjes bezet zijn. Met spandoeken weliswaar, maar toch.