Hoe de industrie verdween uit Nijmegen: fabrieksjongen Henk werd historicus en zoekt het uit
NIJMEGEN - Het nieuwe Nijmegen vind je rond de oude fabriekstoren van Nyma. De verdwenen industrie vertelt een universeel en tijdloos verhaal, ontdekte Henk Janssen (77), een metaalarbeider die na pensionering geschiedkundige werd.
Henk Janssen was een jongen van 15 uit de Koninginnelaan in naoorlogs Nijmegen: beste jongetje van de klas, dus naar de technische school ermee, zei de aalmoezenier. Henk wilde studeren (medicijnen!), maar ging niet studeren. Hij ging machines maken bij de Nami, een van de fabrieken in het westen van de stad.
En ook al bewaart Janssen warme herinneringen aan de metaalwerkers die op zaterdagochtend zingend hun draaibank schoonmaakten, hij wist vanaf dag één: hier word ik geen 65. Waarom niet? ,,Dood. Dood werk. Tussen vier muren.”
Inmiddels is het 2022, heeft de meeste industrie Nijmegen verlaten, wordt Nijmegen-West volgebouwd met retrohuizen, woont Henk Janssen (77) in Bemmel, is hij afgestudeerd historicus en schrijft hij boeken over het industriële verleden van Nijmegen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Kies de regenton die bij jou past en laat die regen maar komen
Planten water geven, ramen lappen en zelfs de wc doorspoelen: je kunt een hoop doen met regenwater. Maar dan moet je het wel eerst opvangen. Een regenton biedt de oplossing. -
Boetegevaar voor SUV's en Tesla-rijders in Duitsland
Eigenaren van een SUV en sommige Tesla-modellen lopen in Duitsland het risico op een bekeuring. Ze zijn bij wegversmallingen in overtreding als ze op de linkerbaan rijden. -
PREMIUMMet video
Woede om nieuwe koperdiefstallen op Nijmeegs kerkhof, roep om strengere beveiliging: ‘Dit moet stoppen’
NIJMEGEN - ,,Waarom is er niet meer beveiliging op begraafplaats Jonkerbos?” Nabestaanden van overledenen die op het Nijmeegse kerkhof liggen, zijn ontdaan: voor de derde keer in korte tijd zijn er graven geplunderd. De roep om meer beveiliging is groot. -
PREMIUM
Midden in de zomer je kerstpakket bestellen: sociaal kerstpakket te koop in Nijmegen
NIJMEGEN - Hartje zomer lijkt niet het moment om aan de feestdagen te denken, maar dit is hét moment waarop bedrijven kerstpakketten bestellen. In de regio Nijmegen is er voor de tweede keer een sociaal kerstpakket te krijgen, waarmee honderd mensen aan het werk worden gehouden. -
Tikkie lanceert functie voor uitgaven van groepen: ‘We vonden dit een logische stap’
Betaaldienst Tikkie lanceert vandaag een nieuwe functie: Groepie. Daarmee kunnen groepen hun uitgaven bijhouden en de kosten van bijvoorbeeld een vrijgezellenfeest, groepsvakantie of huisboodschappen eenvoudig verrekenen met, jawel: een tikkie.
-
Fundaparel: dit huis in Nijmegen van 63 m2 kost maar liefst 2 ton (en heel veel tijd om het op te knappen)
Aanpakker gezocht. Of beter nog, iemand met heel veel tijd en uitstekende klusskills om dit optrekje in Nijmegen weer in ere te herstellen. Toegegeven: de locatie is wél goed en er hangt voor de liefhebber alvast een dartbord aan de muur. -
PREMIUM
Legendarische eigenaar van ‘oudste boekhandel van Nederland’ overleden
NIJMEGEN/BERG EN DAL - Boekhandel Ten Hoet die tot 1985 aan de Nijmeegse Burchtstraat was gevestigd, pal naast het stadhuis, geldt als de oudste van het land. De laatste eigenaar van die legendarische winkel, Rein Gerretsen, is vorige week op 100-jarige leeftijd overleden. Hij woonde het laatste deel van zijn leven in het complex Groot Berg en Dal aan de Oude Kleefsebaan. -
PREMIUM
Koffiehuis De Heerlijckheid verdwijnt na 22 jaar uit Nijmeegse binnenstad, eigenaresse baalt
NIJMEGEN - Ruim 22 jaar stond uitbater Monic Hardeman dagelijks in haar koffiehuis De Heerlijckheid. Binnenkort niet meer. De zaak aan de Stikke Hezelstraat is verkocht. De reden? Personeelstekort door corona. „Ik heb hier genoeg van.”
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer