Humeurig door de honger, ben jij ook wel eens ‘hangry’?
Donders WondersVeel mensen krijgen een korter lontje als ze lang niet hebben gegeten: ze worden hangry. Dit blijkt geen aanstelleritis te zijn, maar een overlevingsmechanisme dat je motiveert om op zoek te gaan naar eten.
Het is rond etenstijd. Je voelt je buik al borrelen, maar je moet nog naar huis. Opeens erger je je aan iedereen die voor je voeten loopt op straat, en waarom zitten die mensen in de trein zo hard te praten?
Herkenbaar? Je bent niet de enige. Dit fenomeen komt zelfs zo vaak voor dat er een woord voor is bedacht: hangry, een samenvoeging van hungry en angry. Maar kan honger echt invloed hebben op je humeur, en zo ja, op welke manier dan?
Kort lontje door een lage bloedsuikerspiegel
Het begint allemaal bij de bloedsuikerspiegel. Glucose is een brandstof voor het lichaam, waarvan maar liefst 25% wordt gebruikt als brandstof voor de hersenen. Als je weinig eet daalt je bloedsuikerspiegel en ontvangt je brein dus minder energie. Niet zo gek dus dat honger invloed heeft op het functioneren van je brein.
En inderdaad, dit blijkt ook uit een opvallend Amerikaans onderzoek: de bloedsuikerspiegel van koppels werd 21 dagen lang voortdurend gemeten, en ze werden gevraagd spelden in een voodoopop te prikken als ze boos of geïrriteerd waren door hun partner. Wat bleek? Deelnemers die een lagere bloedsuikerspiegel hadden, stopten significant meer spelden in hun voodoopop dan deelnemers die daar minder last van hadden. Het hebben van een lagere bloedsuikerspiegel leidde dus tot meer agressie en irritatie.
Minder zelfcontrole en een overlevingsmechanisme
Er zijn waarschijnlijk verschillende verklaringen voor dit effect. Ten eerste kost zelfcontrole van emoties en impulsen veel energie. Wanneer je bloedsuikerspiegel te laag is en je brein daardoor minder energie ontvangt, gaat dit ten koste van het regulerend vermogen van je brein en schiet je sneller uit je slof.
Ten tweede activeert een lage bloedsuikerspiegel de aanmaak van adrenaline en cortisol. Deze hormonen worden ook aangemaakt in stressvolle situaties, en activeren een overlevingsmechanisme van het lichaam: Het zorgt ervoor dat je als de wiedeweerga op zoek gaat naar voedsel. Door deze hormonen krijg je echter ook een opgejaagd gevoel, waardoor je een kort lontje kunt krijgen.
Als laatste zijn er aanwijzingen vanuit muizenstudies dat stofjes die het hongergevoel activeren in je brein (Neuropeptide-Y en AGRP) er ook voor zorgen dat je een onprettig of agressief gevoel ervaart. Neuropeptide-Y zorgt bijvoorbeeld voor activatie van de amygdala, een hersengebied dat emoties reguleert. Het negatieve gevoel dat hierbij ontstaat werkt mogelijk als een soort ‘straf’ om je te motiveren sneller op zoek te gaan naar voedsel.
Niet iedereen even hangry
Neuropeptide-Y is overigens ook de reden waarom niet iedereen altijd even hangry wordt. Sommige mensen hebben namelijk genetisch aanleg om meer Neuropeptide-Y aan te maken dan anderen, waardoor ze waarschijnlijk ook sneller hangry worden.
Hangry zijn is dus het gevolg van een overlevingsmechanisme dat ervoor zorgt dat je geen honger lijdt. Evolutionair gezien natuurlijk erg handig, maar in deze moderne wereld met een overvloed aan voedsel is het vooral vervelend. Op dit moment wordt er daarom onderzoek gedaan naar manieren om dit gevoel te verminderen, want het zou bijvoorbeeld het afvallen bij mensen met overgewicht makkelijker kunnen maken.
Helaas is er voorlopig nog weinig aan te doen, en moet je het doen met de mueslireep in je tas als je de hangry-gevoelens weer eens voelt opborrelen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
met video
Wilde politieachtervolging: meisje en motoragent aangereden
Een 27-jarige automobilist uit Arnhem heeft donderdag in Nijmegen een motoragent en een meisje aangereden. De bestuurder reed opzettelijk tegen de achterzijde van de motor van de agent, die hem wilde laten stoppen op de Energieweg.Nijmegen -
PREMIUM
NEC aast met opgeleefde Tannane op ontbrekende scalp: ‘Neem het mezelf kwalijk als we de play-offs niet halen’
NEC aast op de eerste zege op een club uit de traditionele top drie in de eredivisie in jaren. Bij de Nijmeegse club is de hoop gevestigd op Oussama Tannane, die precies op tijd zijn topvorm heeft hervonden.Nijmegen -
PREMIUM
Vrouwen lastiggevallen op de campus, Radboud Universiteit stelt meldpunt in: ‘Let extra op elkaar’
Ten minste drie vrouwen zijn de afgelopen twee weken lastiggevallen op de campus van de Radboud Universiteit, telkens door een onbekende jongeman. Dit meldt de Nijmeegse universiteit, die stelt ‘meerdere signalen’ hierover te hebben gekregen. De universiteit heeft een tijdelijk meldpunt in het leven geroepen. Ook wordt opgeroepen om extra goed op elkaar te letten. -
PREMIUM
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht. -
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg.
-
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht. -
-
-
Schade aan bestelbusjes na botsing op Voerweg in Nijmegen
Twee bestelauto's zijn vanmiddag op de Voerweg in Nijmegen tegen elkaar gebotst. Beide bestuurders zijn met de schrik vrijgekomen.Nijmegen -
met video | Oproep
Ellen Willems gaat op zoek naar de gevolgen van klimaatverandering: ‘Is het te laat of kunnen we nog iets doen?’
Hoe zit het eigenlijk met de gevolgen van de klimaatverandering in onze eigen leefomgeving? Journalist Ellen Willems loopt komende maanden met haar hond Mick een ‘klimaattocht’ door het gebied van De Gelderlander en legt vast wat ze ziet en hoort.Nijmegen