Klamer snelt op triatlon naar fraaie vierde plek, Kingma net buiten top-tien
Rachel Klamer is op de olympische triatlon knap als vierde geëindigd. Dat resultaat had ze vooral te danken aan een sterke opmars bij het hardlopen. Maya Kingma zat lang bij Klamer, maar de debutante op de Olympische Spelen moest haar landgenote na de eerste twee onderdelen, het zwemmen en het fietsen, laten gaan.
Het goud ging naar Flora Duffy uit Bermuda. De overige medailles waren voor de Britse Georgia Taylor-Brown (zilver) en de Amerikaanse Katie Zaferes (brons).
De 33-jarige Duffy maakte het verschil bij het hardlopen, het laatste onderdeel, waarin ze snel afstand nam van haar concurrentes en naar de olympische titel snelde.
De wedstrijd startte een kwartier later vanwege hevige regenval. Na het eerste onderdeel, anderhalve kilometer zwemmen, vormde zich op de fiets een kopgroep met onder meer Duffy. Klamer en Kingma zaten in een achtervolgende groep. Na veertig kilometer fietsen hadden de twee Nederlandse vrouwen een achterstand van een minuut op de koploper.
Bij het fietsen bleven vooraan vier triatleten over, maar Duffy maakte bij het hardlopen snel het verschil vooraan. Ze liep onbedreigd naar de overwinning in Tokio, voor Zaferes en Taylor-Brown. Daarachter eindigde Klamer na een ijzersterke inhaalrace bij het hardlopen als vierde. Kingma kwam als elfde over de finish.
Gisteren ging het goud bij de mannen naar Kristian Blummenfelt uit Noorwegen.
Klamer terug na moeilijke periode
Het sterke optreden van de 30-jarige Klamer was enigszins verrassend, want de oud-Europees kampioene had een moeilijk jaar achter de rug met het overlijden van haar moeder, een hardnekkige blessure en hartproblemen bij haar echtgenoot.
Een medaille was in Japan net te hoog gegrepen. Daarvoor was de achterstand op de eerste drie te groot, maar haar klassering was veel beter dan de tiende plaats die ze vijf jaar geleden behaalde. In 2012 werd ze 36ste in de olympische triatlon.
,,Toen ik over de finish kwam, was ik zo kapot dat ik niet eens meer iets kon zeggen. Ik kon ook niet meer op mijn benen staan”, vertelde Klamer na haar olympische race in het Odaiba Marine park. ,,Ik ging mee met een van de snelste lopers omdat ik niet in mijn eentje wilde lopen. Op het laatste stuk wilde ik eigenlijk die vierde plaats aan haar geven, maar ik dacht kom op, dit is wel topsport. Met alles wat ik nog in me had, en dat was niet veel meer, heb ik die vierde plaats eruit gesleept. Ik ben er heel blij mee.”
Klamer zette in aanloop naar de Olympische Spelen in Tokio herhaaldelijk vraagtekens bij haar sportieve toekomst. ,,Ik presteerde de afgelopen anderhalf jaar zo slecht, dat ik wel twijfels had. Hoe mooi ik de sport ook vind, ik doe niet graag mee in het achterveld en wil meedoen voor de medailles”, zei ze na haar onverwacht sterke optreden in de olympische race.
,,De vraag of ik nog doorga voor een vierde deelname aan de Olympische Spelen moet ik mezelf wel stellen, maar ik had deze vierde plaats echt niet verwacht. Ik neig naar doorgaan tot en met Parijs 2024. Ik denk dat ze nog niet van me af zijn.”
Haar leeftijd lijkt zelfs in het voordeel te werken van de 30-jarige Overijsselse. Kampioene Duffy is 33, de winnares van het brons, Zaferes, is 32. ,,Voor de olympische wedstrijd moet je ervaring hebben, omdat die race nu eenmaal anders is. Ook vanwege de omstandigheden. Het weer sloeg hier om vanwege de dreiging van een tyfoon. Er was zelfs sprake van dat de wedstrijd met twee dagen zou worden uitgesteld. Sommige triatleten zouden daar nerveus van worden, maar ik ben inmiddels stressbestendig.”
Kingma elfde bij debuut
Kingma, die in Tokio haar olympisch debuut maakte, won eerder deze zomer de prestigieuze triatlon van Leeds en stond als leidster van de wereldranglijst aan de start.
Bij het zwemmen stapt ze doorgaans bij de eersten uit het water, maar in de olympische race lag de 25-jarige triatlete uit Breda samen met Klamer na de 1,5 kilometer borstcrawl al bijna een minuut achter de snelste zwemster, de Britse Jessica Learmonth. Een elfde plek bleek het hoogst haalbare.
,,Het ging mis bij het zwemmen. Normaal hoor ik bij de besten en kom als een van de eersten uit het water, maar nu miste ik de kracht om naar voren te zwemmen in het geduw en getrek”, zei ze over haar race. ,,Fietsen en lopen gingen prima, maar meer dan dit zat er niet in. Die favorietenstatus gaf geen extra druk, maar ik baal wel. Ik had liever in de top 10 geëindigd. “
Kingma moest tijdens het lopen Klamer laten gaan. ,,Ze zat bij mij in de fietsgroep, maar heb haar geen seconde gezien. Ze heeft denk ik de hele tijd achteraan gehangen. Jammer, want iedereen heeft er voordeel van om verder naar voren te komen. Maar samenwerken en opofferen komen in onze sport niet echt voor. Je gaat toch vooral voor je eigen race.”
Bekijk hieronder alle uitslagen van het olympisch triatlon.
Beluister hieronder onze olympische podcasts.
Bekijk hieronder onze video’s over de Olympische Spelen.
Bekijk hieronder het complete schema van de Olympische Spelen, waarbij je precies kunt zien wanneer de Nederlandse atleten in actie komen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
-
Fotoserie
Olympiërs krijgen warm welkom op Schiphol: ‘Mijn ouders zijn nog emotioneler dan ik’
De medaillewinnaars van de Olympische Spelen die maandag terugkeerden uit Peking zijn kort na aankomst gehuldigd. Dat gebeurde in het zogenoemde Holland Heineken (t)Huis, zoals dat afgelopen zomer met de medaillewinnaars van Tokio werd gedaan op het strand van Den Haag. Ditmaal was Hilton Schiphol de locatie waar de sporters een eerbetoon kregen. -
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
Wat is de beste wasmachine voor een gezin van 5 personen of meer? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
Olympisch onderzoek rond de mooiste Nederlandse sportprestatie in Peking
De Olympische Spelen in Peking zitten erop. TeamNL haalde zeventien medailles, waarvan acht goud van kleur. Wij zijn vooral ook benieuwd naar jouw mening over de afgelopen Winterspelen in China. Wat vind jij bijvoorbeeld de mooiste Nederlandse sportprestatie? -
PREMIUM18
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
Drie op de tien Nederlanders rijden inmiddels op een elektrische fiets. Ook relatief jonge fietsers zijn overstag. Is dat nou goed nieuws? Want trappen met ondersteuning is toch lang niet zo gezond als jezelf verplaatsen op een gewone fiets? De Fietsersbond en een bewegingswetenschapper zetten op een rij wat de verschillen zijn.
-
Olympische bytes
Willem-Alexander en Máxima feliciteren ‘uitzonderlijke’ Schouten, ‘Kramer de grootste allertijden’
-
-
-
Primeur voor Finland: eerste ijshockeygoud na gewonnen finale tegen Rusland
De laatste gouden medaille op de Olympische Spelen van Peking is een prooi geworden voor de Finse ijshockeyers. In de finale werd met 2-1 afgerekend met de Russische atleten. Voor Finland betekende het een primeur, want nooit eerder won het land goud bij het ijshockey. -
PREMIUM
Nee, dit waren niet de beste Olympische Spelen ooit
De vrees dat de Winterspelen in Peking zouden worden beheerst door corona, bleek ongegrond. De bubbel werkte, maar tegen een hoge prijs.