‘Gebruik kinderen niet om volwassenen te beschermen tegen corona’
OPINIE I VALERIE LUIJTENHet vaccineren van kinderen tussen 5 en 11 jaar is deze week begonnen, maar het loopt nog niet storm. Ruwweg de helft van de ouders twijfelt volgens het RIVM zijn kind te laten vaccineren. Ook familierechtadvocaat Valerie Luijten zet haar vraagtekens bij het vaccineren van kinderen. ‘Het is niet in het belang van het kind.’
Twee derde van de kinderen onder de 12 heeft reeds een natuurlijke afweer verkregen na een infectie
Op grond van artikel 3 lid 1 van het Verdrag inzake de rechten van het kind (IVRK) zou het belang van het kind altijd als eerste overweging moeten worden betrokken in besluitvorming die kinderen aangaat. Maar is dat wel telkens gebeurd bij de vele coronamaatregelen die (ook) kinderen aangaan? Sinds de uitbraak van Covid-19 zijn diverse maatregelen getroffen, die tevens vergaande gevolgen hadden voor kinderen. Zo hebben schoolsluitingen bij sommige kinderen een slechtere geestelijke gezondheid en achterblijvende schoolprestaties veroorzaakt. Ook zijn kinderen door de maatregelen minder gaan bewegen en meer ongezonde voeding gaan eten, wat kan leiden tot gewichtstoename. Met als gevolg dat kinderen juist gevoeliger worden voor infecties als Covid-19. Ook het regelmatig testen en dragen van mondkapjes kan een negatieve impact op kinderen hebben, die daardoor het gevoel krijgen dat ze continu gevaar lopen of anderen ziek kunnen maken, opa en oma bijvoorbeeld.
Het voortdurend aanwakkeren van een onveilig gevoel kan bij sommige kinderen leiden tot een angststoornis en zelfs tot verminderde immuniteit. Inmiddels worden kinderen ook al vanaf 5 jaar tegen Covid-19 gevaccineerd. Waarom moeten kinderen, van wie bekend is dat zij vrijwel geen risico lopen in geval van een besmetting, worden gevaccineerd met een voorlopig goedgekeurd vaccin waarvan de langetermijngevolgen nog niet bekend zijn? Een veel gehoord argument voor vaccineren is dat je naast jezelf ook anderen beschermt.
Kindervaccinatie draagt niet bij aan voorkomen schoolsluitingen
Uit een deze maand gepubliceerd artikel in The Lancet blijkt echter dat de impact van vaccinatie tegen Covid-19 op transmissie niet significant verschilt van de impact onder niet-gevaccineerden. Een vaccin dat antilichamen aanmaakt voor een virusvariant uit 2019, waar omikron zich niets van aantrekt, houdt besmettingen of transmissie niet tegen. Dit blijkt ook uit de vele doorbraakinfecties onder volledig gevaccineerden. Dat het vaccineren van kinderen kan bijdragen aan het voorkomen van toekomstige schoolsluitingen, is dus onjuist.
Net zo ongevaarlijk is ‘als een willekeurige verkoudheid’
Bovendien zijn de risico's van Covid-19 voor kinderen zelf vrijwel nihil. Recent concludeerden onderzoekers van het UMC Utrecht dat Covid-19 voor kinderen net zo ongevaarlijk is 'als een willekeurige verkoudheid'. Ook heeft ruim twee derde van de kinderen onder 12 jaar reeds natuurlijke immuniteit verkregen na een doorgemaakte infectie. Vaccineren is dus onnodig en niet in het belang van het kind. Ouders hebben op grond van de wet de zorg en verantwoordelijkheid voor het geestelijk en lichamelijk welzijn en de veiligheid van hun kind. Vaccineren is een geneeskundige handeling, zodat het van het grootste belang is dat ouders hierin een weloverwogen keuze maken, gebaseerd op deugdelijke en zo volledig mogelijke informatie. Laten we geen risico nemen met de gezondheid van onze kinderen. Laat kinderen vooral weer kind zijn en laat de volwassenen de kinderen beschermen, in plaats van andersom.
Valerie Luijten is familie- en erfrechtadvocaat.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Voor werk verhuizen naar Curaçao of Aruba: ‘Onthoud dat het er op een eiland anders aan toe gaat’
Na je werkdag op het strand liggen met een cocktail in je hand. Het lijkt een droom, maar op bijvoorbeeld Bonaire, Curaçao en Sint Maarten kan het gewoon. Ook Nederlanders kunnen hier werken. Docent Daniël van der Bilt en accountmanager Kim Lameris van detacheringsbureau TMI leggen uit wat je van tevoren moet regelen. -
PREMIUMColumn
Het is waar wat ze zeggen over kleine meisjes
Linda Akkermans schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt. -
PREMIUM
Alcohol drinken tijdens de zwangerschap kan leven lang gevolgen hebben voor je kind
Laag geboortegewicht, hersen- of gezichtsafwijkingen, concentratieproblemen. Alcohol drinken tijdens de zwangerschap kan een leven lang gevolgen hebben voor je kind. En dat moet nóg bekender worden, vindt het Trimbos-instituut. Daarbij is ook een rol weggelegd voor de man. -
PREMIUMColumn
Ik gun alle Russische Dana Internationals, Conchita Wurst’s en Nikkie de Jagers in de dop een ruimer wereldbeeld
Debby Gerritsen schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt. -
PREMIUM
Hoe weet je of jij hoogbegaafd bent? Een expert legt uit wat de kenmerken zijn
Twee à drie procent van de bevolking is hoogbegaafd. Zij hebben een sterk ontwikkeld brein met een IQ van 130 of meer. Maar volgens specialisten ligt het werkelijke percentage nog veel hoger. Alleen: hoe weet je of je hoogbegaafd bent? Wij vroegen expert Tessa Kieboom om raad.
-
PREMIUMColumn6
Je haat een columnist, of je houdt van columnist. Daar zit niets tussen
‘Stel nou dat,’ en hij likt aan zijn citroenijsje met discospikkels, ‘je wat vaker wat liever gaat schrijven. Met een minder gestrekt been erin, zeg maar.’ -
PREMIUMOpinie | Poll
Met gokreclames creëer je een nieuwe groep gokkers, stop er daarom mee
De keerzijde van reclame voor (online)gokken is dat vaak jongeren bereikt worden. En er is altijd een percentage dat gevoelig is voor gokverslaving. De meest ideale situatie: geen reclame, stelt Bas Brons. -
JOUW MENING2
Stelling | Vluchtelingen moeten veel sneller aan werk geholpen worden
Negentig mannen op een vluchtelingenboot in Meppel zijn in hongerstaking gegaan, omdat ze aan het werk willen. Het gaat om Syriërs, Irakezen en Jemenieten die al tien maanden onduidelijkheid hebben over hun situatie.
7 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerWim Paalderman
Randy Diks
M.H. van den Brink
HA Klomp
Emma Nieboer