PEC Zwolle noteert hoogste toeschouwersgroei: ‘De grote winnaar van het afgelopen decennium’
Van alle eredivisieclubs heeft PEC Zwolle het voorbije seizoen op de tribunes de grootste groei doorgemaakt. Zo berekenden Tom Knipping en Iwan van Duren van Voetbal International.
De onderzoeksjournalisten namen van 16 van de 18 eredivisieclubs de ontwikkeling van bezetting in het stadion onder de loep. Op de ‘recent’ gepromoveerde Fortuna Sittard en FC Emmen na werd berekend hoeveel toeschouwers het stadion in 2010 trok en hoeveel toeschouwers de club sindsdien voor haar onderkomen heeft gegenereerd. Zo bleek dat ten opzichte van 10 jaar geleden een half miljoen minder mensen eredivisieduels bezoekt.
De daling van de bezettingsgraad waar vooral subtoppers als Groningen, Vitesse en Heerenveen gebukt onder gaan, gaat voor de Overijsselse clubs niet op. Daar loopt het publiek niet weg. Integendeel, Twente, Heracles en PEC Zwolle bezetten namelijk de top 3 van clubs met de verbeterde opkomst bij thuiswedstrijden. PEC spant daarin de kroon. Ten opzichte van begin 2011 noteerde de club uit de hoofdstad, die in 2012 promoveerde naar de eredivisie, een groei van 4560 supporters (57%).
Heerenveen hekkensluiter, PEC Zwolle koploper
16. SC Heerenveen -30% -5688 supporters
15. FC Groningen -18% -3866 supporters
14. Vitesse -13% -2282 supporters
13. VVV Venlo -13% -965 supporters
12. RKC Waalwijk -10% -673 supporters
11. Feyenoord -8% -3715 supporters
10. AZ -8% -1336 supporters
9. FC Utrecht -7% -1457 supporters
8. PSV -0,7% -250 supporters
7. Sparta Rotterdam 0% +3 supporters
6. ADO Den Haag 0,8% +100 supporters
5. Willem II 6% +740 supporters
4. Ajax 10% +4697 supporters
3. FC Twente 16% +3692 supporters
2. Heracles Almelo 19% +1605 supporters
1. PEC Zwolle 57% +4560 supporters
,,Bij PEC is veel gebeurd", steekt Knipping van wal. ,,De club is enorm gegroeid, het stadion is vernieuwd en er zijn veel meer plaatsen nu. Het is gaan leven in de stad. Dat zie je met 13.500 toeschouwers gemiddeld. Ik had niet verwacht dat dat mogelijk was.”
Twente-effect
De onderzoeksjournalist ziet een stevig fundament onder PEC, al plaatst hij ook kanttekeningen bij de ambities van de clubleiding om middels een aandelenuitgifte de subtop te bestormen en steeds Europees voetbal te bewerkstelligen.
,,Het grote gevaar is dat ze te snel willen nu. Dan krijg je het Twente-effect. Dat je even succes hebt en denkt elk jaar kampioen te kunnen worden. PEC wint de beker en wil daarna structureel Europa in. Dat gaat natuurlijk niet gebeuren.”
,,Aan de andere kant", vervolgt Knipping over de degradatiekandidaat, ,,heeft PEC wel een groter legioen aangeboord. Er staat een modern stadion. Je ziet bij Twente dat supporters na een moeilijk jaar blijven komen. Dat het toeschouwersaantal bij PEC terug gaat zakken naar 7000 of 8000, zie ik niet gebeuren. Ja, tenzij ze over twee of drie jaar weer eerste divisie spelen. Maar PEC is mijn winnaar.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Getest: Dit is de beste inbouw-combimagnetron
Wat is de beste inbouw-combimagnetron? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
Zo kun je goedkoper tanken tijdens een lange rit
Ook al probeer je nog zo goed om brandstof te besparen, tijdens een langere rit is het onvermijdelijk dat je een keer moet tanken, en de prijzen van benzine en diesel liegen er niet om. Zo kun je goedkoper tanken. -
VIDEO
CLUBWATCHERS | GA Eagles naar play-offs zou perfect slot zijn, PEC Zwolle op drempel van degradatie
Elke week bespreken clubwatchers Dennis Arentsen en Vincent de Vries het wel en wee bij Go Ahead Eagles en PEC Zwolle. Ze blikken terug op de gespeelde duels, bespreken de actualiteit en kijken vooruit. -
PREMIUM
Rookmelder is vanaf 1 juli verplicht op élke woonlaag: hier moet je op letten
Waar rook is, is behalve vuur hopelijk ook een brandmelder. Op elke verdieping van het huis, want dat moet vanaf 1 juli in álle Nederlandse woningen. -
PREMIUMdagboek4
Hoe PEC-trainer Schreuder in de week van de waarheid werd verrast: ‘Dit had niemand verwacht’
De week van de waarheid werd voor PEC Zwolle de week van de verslagenheid. Hoe beleefde trainer Dick Schreuder dit? Clubwatcher Vincent de Vries bivakkeerde een week lang op de bagagedrager van de Barnevelder.
-
PREMIUM
Jeroen van Leeuwen moet de turnsport uit de crisis loodsen: ‘Het moet stimulerend, niet intimiderend’
Om te voorkomen dat de turnwereld opnieuw te maken krijgt met grensoverschrijdend gedrag van trainers zet Jeroen van Leeuwen, die 1 mei begint als technisch directeur van de KNGU, vol in op een pedagogisch opleidingsklimaat. ,,Iedereen kan wel invullen dat schreeuwen tegen een kind van 10 niet handig is”, aldus de Zwollenaar (39) die overkomt van voetbalclub PEC Zwolle, waar hij operationeel manager en directielid was. -
PREMIUM8
PEC Zwolle moet 4 tot 5 miljoen bezuinigen na degradatie: ‘Verschillende scenario's onderzoeken’
PEC Zwolle moet na de degradatie 4 tot 5 miljoen euro bezuinigen. Algemeen directeur Marcel Boudesteyn gaat de komende weken bekijken wat dit precies betekent voor de organisatie. ,,Er liggen verschillende scenario’s op tafel.” -
PEC Zwolle begint week van de waarheid zonder spits Darfalou
PEC Zwolle-spits Oussama Darfalou is niet op tijd fit om mee te spelen in de wedstrijd tegen FC Utrecht. De spits ontbrak vorige week tegen Ajax ook al vanwege een spierblessure. De hoop was dat hij deze week kon terugkeren, maar hij heeft een terugval gehad.