Pieter Omtzigt én slachtoffers toeslagenaffaire mogen meepraten over formatie
VIDEODe formerende partijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie willen binnenkort om tafel met Kamerlid Pieter Omtzigt, ouders van de toeslagenaffaire en de top van de Belastingdienst, het UWV en De Nederlandse Bank. Dat hebben informateurs Wouter Koolmees (D66) en Johan Remkes (VVD) vanmiddag gezegd op een persconferentie.
Een bonte stoet instanties en burgers krijgt een uitnodiging om mee te praten over de formatie. De top van het Centraal Planbureau, De Nederlandse Bank en de Belastingdienst komen langs, maar ook gedupeerden van de toeslagenaffaire en de Groningse gaswinning. ,,We hebben de bewuste keuze gemaakt om werk te maken van een nieuwe bestuurscultuur’’, zegt informateur Koolmees. Daar hoort volgens hem bij dat er allerlei gesprekken worden gevoerd. ,,Het is niet de bedoeling dat iedereen die een eerste ronde is langs geweest weer opnieuw langskomt’’, benadrukt Remkes wel. ,,We zijn hier heel selectief in.’’
Inmiddels zijn alle politieke onderwerpen al besproken in de formatie, stelt Koolmees. ,,Alle belangrijke onderwerpen zijn voor een eerste keer aan bod gekomen: stikstof, veiligheid, klimaat, bestaanszekerheid en wonen. We gaan een volgende fase in, die in het teken staat van verdiepen. Daarin worden politieke keuzes gemaakt die de grondslag gaan vormen voor het coalitieakkoord.’’ Die gesprekken worden niet alléén in Den Haag gevoerd: de leiders van VVD, D66, CDA en ChristenUnie wijken opnieuw uit naar landgoed De Zwaluwenberg in Hilversum. Ook gaan ze overleggen in het provinciehuis van Groningen.
Experimenteren met regeerprogramma
Remkes herhaalt dat deze formatie ‘een kwestie van pionieren en experimenteren’ is. De onderhandelende partijen willen eerst met een coalitieakkoord komen, ‘waarin de focus komt te liggen op het wat en het waarom’. ,,Vervolgens wordt een regeerprogramma opgesteld waarin de nadruk ligt op het hóé’’, zegt Remkes. Dat programma wordt geschreven door de nieuwe ministers, die eerst worden beëdigd door de koning. Die nieuwe ministers krijgen daarvoor een paar weken de tijd. Pas daarna gaat de Tweede Kamer in debat over de plannen van het nieuwe kabinet, zo is de planning.
Rutte: paar dagen op vakantie
Opvallend is dat Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt (ex-CDA) wordt uitgenodigd voor een gesprek over de formatie. ,,Er kon nog niet eerder door de informateur met hem worden gesproken’’, aldus Koolmees over het ziekteverlof van Omtzigt. En terwijl andere kleine partijen uit de Kamer de laatste tijd wél bij de informateur zijn langs geweest, was Omtzigt niet welkom. Hij uitte daarover zijn onvrede in de Kamer. Nu mag Omtzigt alsnog aanschuiven.
Er wordt intensief overlegd, ook al is dat niet altijd zichtbaar
Koolmees en Remkes weten nog niet hoe lang het duurt voordat een nieuw kabinet op het bordes staat. ,,Ik merk dat de partijen vaart willen maken’’, zegt Remkes. ,,Er wordt intensief overlegd, ook al is dat niet altijd zichtbaar.’’ Volgens hem hebben de secondanten van de vier partijen - Sophie Hermans (VVD), Rob Jetten (D66), Pieter Heerma (CDA) en Carola Schouten (ChristenUnie) - deze formatie een grote rol.
VVD-leider en demissionair premier Mark Rutte is deze week nauwelijks aanwezig. Hij is twee dagen in Brussel voor een EU-bijeenkomst. Ook is hij vanochtend vertrokken voor een korte vakantie in Europa. ,,Ik sluit niet helemaal uit dat daar ook een paar vrije dagen in zitten’’, zegt Remkes over het tripje van Rutte. De informateur vindt dat niet gek, gezien de drukke baan van de premier. ,,Als ik kijk naar de agenda van de minister-president hoef ik volgens mij niks meer te zeggen.’’
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
met video4
Na crisisberaad CDA-top blijft Wopke Hoekstra partijleider: ‘Enorme kloof tussen Den Haag en het land’
Wopke Hoekstra blijft partijleider van het CDA. Na urenlang ‘intensief en indringend’ crisisberaad in een hotel bij Utrecht behoudt Hoekstra het vertrouwen van CDA’ers. Maar interne onvrede zal ook na dit overleg nog smeulen. -
Uber-klokkenluider: Geheime belastingdeal met Nederland was ‘sweet’
Via een ‘warme, gezellige relatie’ heeft de Belastingdienst het vervoersbedrijf Uber actief geholpen belasting te ontwijken. Daardoor zou Uber in ons land slechts 0,25 procent over een groot deel van zijn winstbelasting hoeven betalen. -
VERKIEZINGEN
TERUGLEZEN| Unicum: BBB als eerste partij ooit grootste in alle provincies geworden
BBB heeft de landelijke zegetocht compleet gemaakt met winst in provincie Utrecht. Daarmee is de partij de grootste in alle provincies. Dat een partij in álle provincies de grootste is, kwam niet eerder voor. De partij stormt met 16 zetels de Eerste Kamer binnen. GroenLinks en de PvdA, die in de senaat één fractie gaan vormen, komen op 15 zetels. -
PREMIUMEnergie3
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten?
-
Minister wil dat altijd tweede begeleider meekijkt in kinderopvang: desnoods groepen sluiten bij personeelstekort
Minister van Sociale Zaken Karien van Gennip wil vasthouden aan de regel dat er in de kinderopvang altijd iemand meekijkt of meeluistert met de pedagogisch medewerker. Kinderopvanglocaties moeten in het uiterste geval groepen sluiten als zij zich niet aan dit vierogenprincipe kunnen houden. Het personeelstekort in de sector mag geen excuus zijn. -
-
-
Internationale gemeenschap schenkt miljoenen aan Strafhof in Den Haag
Het Internationale Strafhof in Den Haag krijgt dankzij een succesvolle lobby van Nederland en het Verenigd Koninkrijk miljoenen aan extra steun om oorlogsmisdaden in Oekraïne aan het licht te brengen. -
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk.
5 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerArnold van Schooten
jos zoet
T. Cleton
Gé de Leeuw
Johan Schut