Tweede Kamer huiverig om te verhuizen: ‘Dan moeten we lunchen in blokjes van twintig minuten’
Partijen in de Tweede Kamer zijn nog altijd huiverig om komende zomer te verhuizen naar een tijdelijk parlement. Hoewel uit nieuw onderzoek blijkt dat het pand wél coronaproof te maken is, zien Kamerleden toch nog bezwaren.
Delen per e-mail
Deze week verscheen een nieuw rapport waarin staat dat het tijdelijke onderkomen van de Tweede Kamer toch coronaproof kan worden gemaakt. Door overal in het gebouw spatschermen te plaatsen en door ‘organisatorische maatregelen’ zou het gebouw aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag gewoon open kunnen.
Eerder onderzoek toonde nog aan dat het pand niet coronaproof was: de gangen waren te smal en de ruimte rond de liften zou te klein zijn om 1,5 meter afstand te kunnen houden. Op verzoek van de Tweede Kamer en staatssecretaris Raymond Knops (Binnenlandse Zaken) kwam er een vervolgonderzoek, waarvan de uitkomst nu positief is.
Bezwaren
Toch leven er onder veel partijen in de Kamer nog bezwaren, zo melden anonieme Kamerleden aan deze krant. ,,Het is echt niet alleen een kwestie van wat spatschermen plaatsen’’, zegt een Kamerlid. ,,Er worden ook vergaande gedragsregels voorgesteld. Zo zouden we moeten lunchen in blokjes van twintig minuten en mogen de liften tot en met de derde verdieping niet worden gebruikt.’’
Volgens bezorgde parlementariërs is het de vraag of het Kamerwerk met die maatregelen wel goed kan worden uitgevoerd. Ook Kamervoorzitter Khadija Arib zou nog niet overtuigd zijn. Van haar is bekend dat zij al langer overhoop ligt met staatssecretaris Knops. Arib ziet de verhuizing niet zitten, terwijl Knops aandringt om komende zomer te verkassen.
161 miljoen euro
Die sleuteloverdracht probeert men over het kerstreces te tillen
Het kabinet wil dat de Kamer zo snel mogelijk een besluit neemt over de verhuizing. Dat is nodig vanwege de grootscheepse renovatie van het Binnenhof. Gedurende 5,5 jaar moeten Kamerleden hun werk doen in het voormalige ministerie van Buitenlandse Zaken, dat recentelijk voor 161 miljoen euro is verbouwd.
Bronnen rond het kabinet stellen dat de Kamer de verhuizing ‘moedwillig tegenwerkt’. Eigenlijk had Arib half november al de sleutel van het nieuwe pand moeten krijgen, zodat alles goed kan worden voorbereid. ,,Die sleuteloverdracht probeert men over het kerstreces te tillen’’, zegt een Haagse bron. ,,Dan wordt het gewoon te laat: het lijkt erop dat er wordt gekoerst op nóg een jaar uitstel.’’
Uitstel is kostbaar
Regeringspartij D66 is - in tegenstelling tot andere partijen - uitgesproken voorstander van verhuizen. ,,Onze grondhouding is positief’’, laat D66-Kamerlid Jessica van Eijs weten. ,,Vooral ook bedenkend dat elk uitstel heel veel gemeenschapsgeld kost.’’ Knops zei eerder dat een jaar uitstel 20 tot 30 miljoen euro kost.
Ondertussen wacht de Kamer nog op een ‘quick scan’ waarmee wordt bekeken of een gefaseerde verbouwing mogelijk zou zijn. Bij zo’n renovatie in fasen kan de Tweede Kamer worden verbouwd zonder te verhuizen. In 2015 was al besloten om dat niet te doen, omdat dit flink duurder zou zijn.
Eind oktober mochten we al een kijkje nemen in het beoogde tijdelijke onderkomen:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
RENOVATIE BINNENHOF Verhuizing Tweede Kamer naar tijdelijk pand gaat tóch door
De soap rond de verhuizing van de Tweede Kamer lijkt voorbij. Ondanks protest van Kamervoorzitter Khadija Arib gaat het parlement komende zomer verkassen naar een tijdelijk onderkomen in Den Haag. Een meerderheid in de Kamer is vóór verhuizen. -
PREMIUM
vernietigend rapport Tijdelijke Tweede Kamer van 161 miljoen euro niet coronaproof: ‘We kunnen zo niet functioneren’
De tijdelijke Tweede Kamer in Den Haag – die voor 161 miljoen euro is verbouwd – is niet coronaproof. De gangen zijn te smal en de ruimte rond de liften is te klein om 1,5 meter afstand te kunnen houden. Dat staat in vertrouwelijke rapporten in handen van deze site. -
VIDEO Asscher stapt op, PvdA moet op zoek naar nieuwe lijsttrekker
Lodewijk Asscher stopt als lijsttrekker van de PvdA. Hij lag al een tijd onder vuur vanwege zijn rol in de toeslagenaffaire. Asscher blijft tot de verkiezingen in maart aan als Kamerlid, maar vertrekt daarna. Daardoor moet de PvdA op het allerlaatste moment op zoek naar een nieuwe partijleider. Voorlopig neemt Kamerlid en oud-minister Lilianne Ploumen het fractievoorzitterschap over. -
Doortrekken Noord-Zuidlijn, meer waterstof en verduurzaming voedsel in de race voor miljarden
De projectvoorstellen vanuit het Nationaal Groeifonds, met een gezamenlijke waarde van 25,5 miljard euro, zijn vandaag gepresenteerd. Het gaat om plannen op het gebied van vernieuwing, onderzoek, kennisontwikkeling en verkeersprojecten. -
Kabinet hoopt scholen op 25 januari te heropenen
Het kabinet hoopt de basisscholen en de kinderopvang op 25 januari te heropenen. De rest van de lockdown blijft wel van kracht tot 9 februari.
-
PREMIUM
Binnenkijken / Video De tijdelijke Tweede Kamer is verbouwd voor 160 miljoen: huiskleur mosterdgeel
Volgend jaar moet de Tweede Kamer verhuizen naar een tijdelijk parlement, pal naast het NS-station in Den Haag. Het gebouw, dat voor ruim 160 miljoen euro wordt vertimmerd, is bijna af. Wij nemen alvast een kijkje. -
PREMIUM
De schoenen van Hugo Meneer Kwint, waar is uw jasje? ‘Het is 2020, een spijkerbroek en sneakers moeten kunnen’
Van de tatoeage van Peter Kwint tot de schoenen van Hugo de Jonge: het uiterlijk van politici blijft niet (meer) onopgemerkt. Daarom legt modejournaliste Josine Droogendijk in opmars naar de verkiezingen de politieke looks onder de loep. Met vandaag aandacht voor de SP. -
PREMIUM
Achtergrond Dit was kabinet Rutte III en dit is het huiswerk dat achterblijft
Rutte III wist onderlinge problemen te bezweren en lang de gevaren van buiten te pareren. Toch is de toeslagenaffaire het kabinet alsnog fataal geworden. Er blijft nog heel wat huiswerk achter voor de opvolger.