Wilders kijkt Junaid ‘in de ogen’ in de rechtbank, OM eist 6 jaar cel
VIDEODe man die ervan verdacht wordt dat hij een aanslag wilde plegen op Geert Wilders, voelde vandaag diens priemende ogen in zijn rug. Tegen deze Junaid I. eist het Openbaar Ministerie zes jaar cel.
Delen per e-mail
De PVV-leider was naar de extra beveiligde rechtbank bij Schiphol gekomen om ‘de verdachte in de ogen te kijken’. Want, zo zei Wilders eerder, door dit ‘soort types ben ik al vijftien jaar mijn vrijheid kwijt’.
Voor de PVV’er is de confrontatie een bijzondere: in dezelfde rechtszaal staat hij terecht als verdachte in zijn eigen minder-Marokkanenproces. Daarin wordt begin december een uitspraak verwacht.
Wilders liet geen slachtofferverklaring voorlezen, lichtte hij tijdens een pauze toe. Hij was er vooral om Junaid te confronteren met zijn komst. Dat lukte. ,,We hebben elkaar een fractie van een seconde in de ogen kunnen kijken.” Volgens de PVV-leider kwam daarbij ‘zijn signaal’ over. ,,Dat ik mij niet laat stoppen door bedreigingen.” De strafeis wachtte Wilders niet af. ,,Ik weet niet wat gepast is, maar ik hoop dat hij zo lang mogelijk uit het openbare leven gaat verdwijnen.”
De 27-jarige Pakistaan Junaid I. werd vorig jaar augustus aangehouden op het Centraal Station in Den Haag. Een dag ervoor had hij op Facebook een filmpje geplaatst, waarin hij een aanslag zou hebben aangekondigd op de PVV-leider of de Tweede Kamer. Directe aanleiding daarvoor was de veelbesproken cartoonwedstrijd voor spotprenten van de profeet Mohammed die Wilders had uitgeschreven. Die werd later inderdaad afgeblazen door Wilders. Ook omdat in Pakistan de Nederlandse ambassade moest worden beveiligd, terwijl op straat daar een Wilders-pop zou zijn tijdens demonstraties.
I. ontkent overigens alle terroristische motieven, zo zei hij maandag tegen de rechters. Hij was daarbij nogal omstandig en spuwde een stroom aan woorden, via een tolk in Urdu.
Missie
I. zwierf al jaren door Europa, toen hij in Frankrijk hoorde van de wedstrijd van Wilders en daarop koers zette naar Nederland. Eenmaal op het Haagse station zei hij in een filmpje hoe hij ‘deze hond, deze onbeschaafde naar de hel te sturen’. Hij noemde het doden van Wilders ‘zijn missie’, tegen zijn moeder sprak hij van een ‘klus’ waarvoor ‘Allah hem had verkozen’. ,,Ik ben op vijf minuten van het parlement, ik zal deze missie niet annuleren.’’
De video kreeg op internet vleugels: liefst 153.000 mensen zagen het, nog eens 14.000 keer deelden het.
Nadat I. werd aangehouden kwam hij een tijdje vast te zitten naast Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh. Met hem kreeg hij overigens nog ruzie over het geloof.
Volgens zijn advocaat schaamt hij zich inmiddels voor zijn daden. Tegelijk zei I. zelf juist dat het zijn verdienste was dat de cartoonwedstrijd over Mohammed werd afgeblazen. Dat zou hem in Pakistan een ‘positief imago’ hebben opgeleverd.
De verwarrend sprekende I. zei daarop juist weer dat hij slechts wilde demonstreren. ,,Het was nooit mijn bedoeling om iemand van het leven te beroven. Ik heb niks tegen Wilders en ook niks tegen de Nederlandse maatschappij.’’
Onthoofden
Justitie gelooft hier niets van, ook omdat I. zijn bagage weggooide. Daarin ziet het een teken dat I. dacht te gaan sterven. Ook vond het 42 bewerkte foto's van een verminkte Wilders op zijn telefoon. Tegen een getuige zei hij Wilders te gaan onthoofden. Daarna legden camera's vast hoe hij rondliep bij het Binnenhof met een grote rugzak. Op berichten die hij via zijn telefoon verspreidde zei hij ‘moslims niet te gaan teleurstellen'. ,,Demonstreren heeft geen zin, als Allah het wil, stuur ik die hond naar de hel.”
Volgens het OM zette I. aan tot haat, ruide hij zijn internetvolgers op en dreigde I. met geweld en een terreurdaad.
Voor tbs zijn geen aanknopingspunten gevonden: een stoornis of verminderde toerekeningsvatbaarheid werden niet vastgesteld door onderzoekers. I. lijkt meer een geloofsfanaticus dan een gek, is de slotsom.
Bekijk hieronder het relaas van Wilders na de rechtszaak.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
video/update
Minister De Jonge: Goed kijken hoe we verder gaan met AstraZeneca
Minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid weet nog niet wat de conclusies van het Europese geneesmiddelenagentschap EMA over het AstraZeneca-vaccin betekenen voor de Nederlandse vaccinatiecampagne. ,,Het EMA geeft aan dat de voordelen opwegen tegen de risico's. Maar er is ook sprake van een zeldzame aandoening bij vrouwen. Daar moeten we goed naar kijken", zei de Jonge. Morgen neemt het kabinet een besluit. -
PREMIUM
Kamerlid Smeets sprak af met minderjarige jongens: ‘Hij was direct en begon me snel te zoenen’
Tweede Kamerlid Sidney Smeets (D66) heeft met minderjarige jongens afgesproken en ook seks met hen gehad. Dat verklaren enkele slachtoffers. Sommigen waren destijds pas 16 jaar. Smeets, die wordt beschuldigd van grensoverschrijdend gedrag bij tientallen jonge jongens, wist hoe oud ze waren maar nodigde hen toch thuis uit. ‘Hij was best wel direct en begon me snel te zoenen.’ -
PODCAST
Het Cruijffiaans van Hugo, gezwabber met maatregelen en de muziek van de Kamer
Het kabinet wikt en weegt nog over coronamaatregelen en dat hoor je ook in de soms Cruijffiaanse uitspraken van minister Hugo de Jonge. Er ligt weliswaar een ‘openingsplan’, maar de cijfers kunnen de strategie flink in de war schoppen. Ondertussen gaat stilletjes de formatie verder en openbaarden Tweede Kamerleden hun favoriete muziek deze week: van Metallica tot John de Bever. We bespreken het allemaal in onze podcast Politiek Dichtbij. -
VIDEO
Pakistaan Junaid (27) ‘wilde enkel cartoonwedstrijd Wilders stoppen’
De 27-jarige Pakistaan Junaid I., die ervan wordt verdacht dat hij een terroristische aanslag wilde plegen op Geert Wilders, kwam naar Nederland met het doel een cartoonwedstrijd te stoppen. Maar, benadrukte hij vandaag in de rechtbank: ,,Het was nooit mijn bedoeling om iemand van het leven te beroven. Ik heb niks tegen Wilders en ook niks tegen de Nederlandse maatschappij.” -
Video
Hiddema keert terug bij FVD als Eerste Kamerlid: ‘Ze hebben wonderschoon programma’
Theo Hiddema keert voor Forum voor Democratie terug aan het Binnenhof. Hij gaat de Eerste Kamer in voor de partij van Thierry Baudet. FVD heeft recht op een derde zetel in de senaat nu oud-FVD’er Nicky Pouw-Verweij voor JA21 in de Tweede Kamer is verkozen. Die wil Hiddema innemen, zegt hij tegen NRC.
-
PREMIUM
Junaid I. wilde Geert Wilders naar de hel sturen
Hij kwam speciaal naar Nederland om de cartoonwedstrijd te stoppen die Geert Wilders wilde houden. ,,Met Gods wil zal ik die hond naar de hel sturen.” Vandaag staat Junaid I. voor de rechter voor het willen plegen van een aanslag. Wie is die Pakistaan? -
PREMIUM
‘Als Kamerlid van een regeringspartij zit je echt niet vier jaar lang met je armen over elkaar’
Politiek verslaggever Hans van Soest bespreekt in de rubriek Onder Politici elke week wat er speelt in Den Haag. Deze week: het valt wel mee met dat gebrek aan dualisme. -
VIDEO
Vier miljard uit Groeifonds naar groene waterstof, onderwijs en doortrekken Noord/Zuidlijn
Tien projecten krijgen in totaal 4,1 miljard euro uit het Nationaal Groeifonds. Het geld gaat onder meer naar groene waterstof, innovatief en toekomstbestendig onderwijs en het doortrekken van de Amsterdamse Noord-Zuidlijn. Bijna 650 miljoen euro komt meteen beschikbaar, voor circa 3,5 miljard euro moet nog een extra onderbouwing worden gegeven.