Explosievendienst stelt vliegtuigbom Raalte veilig: 500-ponder later tot ontploffing gebracht
update + videoGeen treinverkeer, afzetlinten op honderden meters afstand en vastgelopen verkeer op Kruispunt Bos waar de N35 en N348 samenkomen. De vondst van een vliegtuigbom zorgde er voor dat het Sallandse dorp dinsdag enkele uren bijna onbereikbaar was. Op het MBI-terrein werd een Engelse 500-ponder uit de Tweede Wereldoorlog gevonden.
De bom werd gevonden bij werkzaamheden van het bedrijf Ten Brinke. Dat bedrijf onderzoekt de voormalige fabrieksgrond op explosieven, aangezien het gebied is aangemerkt als verdacht. Daarom heeft het gebied een zogenoemde NGE-status: niet gesprongen explosieven.
Terrein in ontwikkeling
De politie sloot het complete gebied rond de vindplaats af rond 14.45 uur. De N35 was uren dicht en de treinen tussen Heino en Nijverdal reden niet. Verkeer in het dorp en op de omliggende wegen liep muurvast. Tussen Zwolle en Almelo stond het verkeer vast vanaf Heino. Van Mariënheem naar Raalte stond het stil en ook op de Deventerweg liep het vast. In Raalte zelf werden de Ganzeboomlaan en de Kanaalstraat afgesloten.
Ondertussen keken scholieren, inwoners en passanten van enkele honderden meters afstand naar het MBI-terrein, waar de bom is gevonden.
De afgelopen tijd worden veel saneringswerkzaamheden uitgevoerd op het MBI-terrein. De braakliggende locatie is inmiddels al enkele jaren in ontwikkeling. Zo heeft carnavalsvereniging De Stöppelkaters sinds enkele jaren de thuisbasis op het terrein, staat er een klein zonnepark en in de toekomst krijgt ook de Voedselbank hier een nieuw onderkomen.
Ontmanteling
Na het eerste onderzoek vertelde Officier van Dienst (OvD) Rik Tinholt over bom: ,,Het is een aardige jongen.’’ Direct werd het treinverkeer stilgelegd, de rijksweg N35 ging ook dicht. De Explosieve Opruimingsdienst Defensie (EOD) is daarna bezig gegaan met het onderzoek, aldus Tinholt. Omdat het explosief er al tientallen jaren ligt, maakt het volgens hem niet veel uit of de bom direct of enkele dagen later onschadelijk wordt gemaakt.
Even later laat Gerard (geen achternaam vanwege veiligheidsredenen) van de EOD weten dat de bom enkele meters van de N35 af is geplaatst en met zand is toegedekt. ,,Een Engelse vijfhonderdponder, maar zonder ontsteking aan de achterzijde. Veilig afgeworpen, noemen wij dit. Het levert geen gevaar op. Ik begrijp dat het spannend is, maar voor ons is dit de normaalste zaak van de wereld.”
Mede daarom stelden de hulpdiensten alle wegen weer open rond 18.00 uur. Op een ander moment deze week gaat de EOD verder met het vernietigen op een andere locatie. Vanwege puur economische overwegingen wordt de bom later in de week elders ontmanteld. ,,Je zit te dicht bij de N35 en het zonnepark. We kunnen de bom veilig vervoeren. Dus brengen we hem naar een veilige locatie.”
Niet eerste keer
Het is niet voor het eerst dat er een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog wordt gevonden in de gemeente. In februari 2021 is nog een vliegtuigbom gevonden aan de Oude Linderteseweg in Raalte, tijdens nieuwbouwwerkzaamheden. Een dag later is de bom vervoerd naar bedrijventerrein De Zegge en daar tot ontploffing gebracht.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM10 jaar In herinnering
Concurrentie van Rent-a-Tent misbruikte overlijden Teuni uit Stokkum (56): ‘Er werd keihard misbruik van de situatie gemaakt’
Holten -
autotest
Zo gaat de Renault Espace met zijn tijd mee: van MPV naar SUV
De zesde generatie van de Renault Espace heeft weinig gemeen met de praktische busjes van de eerste vier generaties. De multifunctionele indeling uit het verleden is verdwenen en soepele zescilinders maakten plaats voor haperende hybrides. -
PREMIUMLezerspanel
Betekent ChatGPT het einde van geschreven werkstukken? ‘Een academisch geschoolde docent kan wél het verschil zien’
Door de komst van ChatGPT verdwijnen geschreven werkstukken en essays binnen vijf jaar uit het onderwijs. Met deze stelling is het nieuwe lezerspanel van De Twentsche Courant Tubantia aan de slag gegaan. Zo kijken onze panelleden tegen de kwestie aan.Holten -
PREMIUM1
Filosoof over de kunst van het uitstellen: ‘Doe nooit een taak die morgen verdwenen kan zijn’
De meeste mensen stellen dat wat ze moeten doen uit en voelen zich daar dan schuldig over. Vooral niet doen, legt filosoof John Perry uit aan journalist en notoire uitsteller Saskia Smith. Een gestructureerde uitsteller krijgt volgens hem juist een heleboel voor elkaar omdat ze die andere dingen niet doen. -
PREMIUMEnergierekening
Hans woont op 28 vierkante meter en heeft laag gasverbruik: ‘Merk wel dat alles duurder is’
Hans de Vries (40) uit Amsterdam woont in een studio en is op sommige vlakken afhankelijk van zijn VvE. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander.
-
Inval bij kunstgrasproducent TenCate Grass in Nijverdal
Nijverdal -
-
-
PREMIUM
De Broeklandse kampioensbeker maakt overuren: ‘We steken elkaar aan’
Hij stinkt en plakt, rammelt aan alle kanten en het deksel blijft er nauwelijks nog op zitten. De kampioensbeker van Broekland heeft heel wat meegemaakt dit seizoen, maar rustig in de prijzenkast staan, kan hij nog steeds niet. Komend weekeinde staat er opnieuw een kampioenschap te wachten. „Blijkbaar steken we elkaar aan.”Broekland -
Bekijk hier wat lezers uit Raalte en omstreken instuurden!
1 reactie
Resterende karakters 500
Log in en reageerRoel Akkerman