Rijssense huisartsen keren zich tegen megawindmolens: ‘Echt bedreiging voor gezondheid’
RIJSSEN - Het gebied van de gemeente Rijssen-Holten is ongeschikt voor het plaatsen van megawindmolens. Dat geeft te veel gezondheidsrisico’s, stellen de gezamelijke huisartsen van Rijssen.
Het was een stoet van dertien insprekers die dinsdagavond achter de microfoon plaatsnam in het Rijssense stadhuis. Ze waren onder andere afkomstig uit de buurtschappen en zelfs uit omliggende gemeenten Allemaal kwamen ze gedurende ruim twee uur hun verontrusting uitspreken over het plan voor 10 megawindmolens in Rijssen-Holten.
De opmerkelijkste bijdrage was afkomstig van huisarts Jan Baan, die het woord voerde namens alle doktoren en medisch specialisten uit Rijssen. Zij keren zich - ‘onvoorwaardelijk’, aldus Baan - tegen het installeren van windturbines, omdat dit te veel gezondheidsproblemen met zich zal meebrengen. „Het welbevinden en de gezondheid van alle inwoners moet de hoogste prioriteit van de gemeente krijgen. Dat mogen we niet wegwuiven, ten gunste van duurzame energie”, zei hij.
Het gaat om iets onhoorbaars
Baan herinnert eraan dat het liefst zo’n 40 jaar duurde voor de Nederlandse regering de gezondheidsrisico’s van hoogspanningsleidingen serieus nam. Al in 1979 toonde een Amerikaanse epidemioloog aan dat er een verband bestond met kinderleukemie. De huisarts: „Ik zeg dit niet zonder reden. Bij de hoogspanningslijnen was er sprake van iets onvoelbaars, bij de windturbines gaat het om iets onhoorbaars.”
Hoe is ’t mogelijk dat wij gaan experimenteren met 10 megamolens?
Het laagfrequent geluid van de megawindmolens is volgens Baan de grote boosdoener. „Dat is onhoorbaar voor het menselijk oor, maar het lichaam reageert er wel op. Dit kan leiden tot grote gezondheidscomplicaties. Dat laten diverse wetenschappelijke studie al zien. Het vormt echt een bedreiging. Want het zorgt mogelijk voor slaapstoornissen, hoofdpijn, tinnitus, oorsuizen, duizeligheid alsmede concentratie- en geheugenproblemen.”
Dat geluid stopt niet bij A1
Het laagfrequent geluid van de windturbines verplaatst zich over grote afstanden en het houdt niet op bij de gemeentegrenzen. Baan: „Het stopt niet bij de A1. Dat geluid dringt door muren, driedubbel glas en wat dan ook. Bescherming ertegen is onmogelijk. Iedereeen hoort zoiets wel eens als ie ’s zomers in bed ligt en in een buurtgemeente een festival of een concert gaande is. Het zijn de lage dreunen die dan zo ver dragen.”
Het dichtbevolkte Nederland is niet geschikt voor windturbines van 220 meter hoog, meende de arts. „Er is nog helemaal geen onderzoek naar de effecten gedaan. Hoe is het dan mogelijk om met 10 megawindmolens te gaan experimenteren in Rijssen-Holten?”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Schooldirecteur Harmjan Vedder nieuwe ChristenUnie-wethouder in Enschede
ENSCHEDE - Harmjan Vedder wordt de nieuwe wethouder in Enschede. De selectiecommissie van de ChristenUnie ziet in hem een geschikte opvolger van Jurgen van Houdt die burgemeester wordt in Rijssen-Holten. -
Schoorsteenbrand in twee-onder-een-kap in Wierden
WIERDEN - In een woning aan de Oude Almeloseweg in Wierden is maandagavond een schoorsteenbrand uitgebroken. De woning liep schade op aan het dak en de rookafvoerbuis. -
Postzegels verzamelen oubollig? Op veiling in Nijverdal komt flink wat volk af
NIJVERDAL - Postzegels verzamelen heeft een oubollig imago en dat is hardnekkig. Wie komt er anno 2023 nog af op een postzegelveiling? Zaterdag was er zo’n veiling in Nijverdal, bij veilinghuis Leopardi aan de Rijssensestraat. En daar kwamen best veel mensen op af. -
PREMIUMmet video
‘Ik hoorde het alarm en dacht: Shit, brand!’ Eigenaar richtte zich op redden 60.000 kippen, schuur met werktuigen gaat verloren
HANCATE - Er was geen redden meer aan. Toen de eerste brandweervoertuigen arriveerden aan de Kooiweg 3 in de Hellendoornse buurtschap Hancate, stond de voormalige kippenschuur al in lichterlaaie. De brandweer wist wel te voorkomen dat de vlammen oversloegen naar een andere schuur en de nabijgelegen woning. -
PREMIUM7
Waarom het loont om toch even het eerste loonstrookje van 2023 te checken
Het eerste salaris van 2023 staat op je rekening. Waarschijnlijk zie je een hoger nettosalaris dan vorig jaar, want veel werkenden in loondienst gaan er dit jaar op vooruit. Maar dat is niet het enige wat dit jaar anders kan zijn. Experts leggen het uit.
-
Beter Eten
Maca-poeder zou wonderen doen in de slaapkamer, maar ‘sekskroket’ werkt misschien beter
In de rubriek Beter Eten schrijft gezondheidsjournalist Tijn Elferink over wat hem opvalt op het gebied van eten en drinken. Een Peruaans poedertje zou zorgen voor een boost van je libido. Waarom je een spannende avond toch beter met een sekskroket kunt beginnen. -
-
-
Vechtpartij bij Lucky in Rijssen drie jaar na dato voor de rechter: vrijspraak voor Zwollenaar
RIJSSEN/ALMELO - Een uitgaansavond bij Lucky in Rijssen eindigt vlak voor de uitbraak van de coronapandemie in een gewelddadig treffen. Bijna drie jaar later staat Fahad A. (22) uit Zwolle voor de rechter. Hij wordt vrijgesproken. -
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit.