BNNVara woedend: Kassa ingekort én naar de maandag
BNNVara en AvroTros zijn furieus over het voornemen van de NPO om het programma Kassa zowel in te korten als te verplaatsen: van de zaterdagavond naar de maandag. In de nieuwe plannen van de publieke omroep voor 2022 zouden de consumentenprogramma’s Kassa en Radar afwisselend op één avond worden uitgezonden: de maandag.
Dat houdt in dat Radar opnieuw (vier afleveringen), maar vooral Kassa flink inlevert: van 37 naar 20 afleveringen. Het totale aanbod aan consumentenjournalistiek op NPO 1 zou dan worden gehalveerd: van 1,5 uur naar 45 minuten. BNNVara is woedend.
Directeur Content, Gert-Jan Hox, zegt desgevraagd: ,,Dit is een onbegrijpelijke keuze van de NPO. Programma’s als Kassa en Radar kunnen uitsluitend bij de publieke omroep gemaakt worden en zijn van groot belang als tegenmacht in een goed functionerende democratie. Rutte pleitte onlangs voor ‘een club die uitzoekt waar het misgaat tussen de overheid en burger’. Dat is precies wat Kassa al dertig jaar doet. Zo laten we in de uitzending van vanavond bijvoorbeeld zien dat zo’n drieduizend AOW-gerechtigden ten onrechte naheffingen worden opgelegd die kunnen oplopen tot tienduizenden euro’s.”
De NPO is de enige die dit een goed idee vindt. De redacties vinden van niet, de omroepen niet en de kijkers denk ik ook niet
Onbegrijpelijk
Hox: ,,Bij Kassa vindt de burger een stem in de strijd tegen onrechtvaardigheid, daar waar niemand anders luistert. Of dat nu gaat over onrecht vanuit overheidsinstanties of vanuit het bedrijfsleven. Kassa vecht tegen grote organisaties waar burgers zich klein voelen, niet gezien worden. Banken, verzekeraars en overheid. De onderwerpen die we behandelen gaan door alle lagen van de bevolking, van jong tot oud en van arm tot rijk. En daarbij bereiken we iedere uitzending meer dan een miljoen kijkers. Kassa vernieuwt continu en dus juichen we verandering van harte toe, maar aan het volume van dit soort programma’s moet je niet willen morrelen.”
Ook AvroTros is tegen, stelt Antoinette Hertsenberg, presentator van Radar. ,,De NPO is de enige die dit een goed idee vindt”, stelt ze. ,,De redacties vinden van niet, de omroepen niet en de kijkers denk ik ook niet. Het komt allemaal voort uit de dringende behoefte van de NPO om te verjongen en te vernieuwen. Het wrange is: als je naar absolute kijkcijfers kijkt onder jongeren dan zie je dat Radar het helemaal niet zo slecht doet. Dat we misschien onze percentuele marktaandelen niet halen, maar wij denken niet in percentages. Maar als je kijkt dat wij in 2020 gemiddeld 220.000 kijkers hadden in de 20-49, en daarnaast ontzettend veel in 50 plus, waarvan ik zeg: die vind ik niet per definitie oud. En die willen óók gewoon geïnformeerd worden, weten hoe het met hun pensioen zit. Ik vind helemaal niet dat dat onze doelgroep niet is.”
Toekomstbestendig
,,Een bundeling van de krachten”, stelt een woordvoerder van de NPO . ,,We zitten nu midden in de planning voor 2022, waarbij we onder meer werken aan vernieuwing en het toekomstbestendig maken van onze programmering. Consumentenprogramma’s blijven uiteraard onderdeel van ons aanbod, want deze vervullen een belangrijke maatschappelijke functie. We zijn in gesprek met AvroTros en BNNVara om te kijken of we met Radar en Kassa voordeel kunnen halen uit een bundeling van krachten. Daarbij liggen nog alle opties open”.
Deze week stelden Frans Klein (directeur Video) en Gijs van Beuzekom (netmanager NPO 2) tegenover deze site dat er meer wordt gekeken naar on demand. ,,We moeten daar nu een inhaalslag maken en geld verleggen naar on demand. Dat is van vitaal belang, want het kijkgedrag verandert snel. Verder moet er geld worden vrijgespeeld voor de groei van Human, PowNed en WNL en mogelijke nieuwe toetreders. En ja, we moeten ook aan de jongere kijker denken.”
Hox werpt tegen dat als je Kassa en Radar halveert automatisch ‘minder zaken kunt behandelen’. ,,Dus wordt de burger de dupe. Dat is de reden dat we de komende tijd stevig in discussie gaan met de NPO om op dit besluit terug te komen.”
Luister ook de AD Media Podcast:
Bekijk onze trending entertainmentvideo’s:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMAngela Kijkt TV
Andere Tijden weg, een pr-blunder van de bovenste plank van de NPO
Journaliste Angela de Jong schrijft vijf keer per week een column over wat haar opvalt op tv. -
PREMIUM
NPO-bazen: ‘We weten heel precies waar we mee bezig zijn’
Wat is er aan de hand bij de publieke omroep? Populaire programma’s als Radar, Andere Tijden en Opsporing Verzocht verdwijnen of worden ingekort. Tegelijkertijd floppen nieuwe amusementshows. NPO-bazen Frans Klein en Gijs van Beuzekom geven uitleg. ,,Er ontstaat een beeld alsof we niet weten waar we mee bezig zijn.” -
PREMIUM
Na je vijftigste op zoek naar een nieuwe baan: zo verging het Erik en Jan
Nederland telt een recordaantal openstaande vacatures, maar toch ervaren veel oudere werkzoekenden problemen bij het zoeken naar een nieuwe baan. Erik Kuiper en Jan Elzen moesten beiden opnieuw solliciteren na hun vijftigste. Dit zijn hun ervaringen. -
PREMIUM
Psycholoog noemt biecht Waylon goede zet: ‘Hij is veel slimmer dan we dachten’
Onder druk van uitgelekte filmpjes en berichten voelden verschillende bekende Nederlanders zich de afgelopen tijd genoodzaakt om publiekelijk excuses aan te bieden voor hun vreemdgaan. Hoe slim is het om je misstappen te openbaren? En valt een relatie nog te redden als de hele wereld meekijkt? -
update
Amalia pakt opnieuw uit voor achttiende verjaardag en geeft zomerfeest
Prinses Amalia viert komend weekend nog een keer haar achttiende verjaardag. De prinses was in december al jarig, maar ze heeft altijd gedroomd van een zomerfeest, zo vertelden haar ouders woensdag tijdens een persgesprek aan het einde van het staatsbezoek aan Oostenrijk.
-
met video
Chris Martin zingt ‘Sky full of stars’ voor verloofd stel dat hij per toeval tegenkomt in pub
Het Britse stel Hannah en Jeremy heeft de dag van hun leven gehad in een pub in het Engelse Hinton Charterhouse. Plots wandelde Chris Martin, de frontzanger van de band Coldplay, de zaak binnen. Als hij hoort dat het stel gaat trouwen, zingt hij een nummer voor ze. -
Eigenaren zonnepanelen benadeeld bij saldering per maand, CDA stelt Kamervragen
Het CDA heeft in de Tweede Kamer vragen gesteld aan minister Rob Jetten van Klimaat en Energie over hoe energieleveranciers de teruglevering van zonnepanelen verrekenen. De leveranciers moeten op jaarbasis salderen, maar het komt voor dat ze dat per maand doen. -
Mijn bevalling
Lisa (17) beviel plotseling: 'Bij de spoedpost zagen ze dat ik zwanger was én aan het bevallen’
Bevallen: vrouwen doen het al eeuwen en raken er nooit over uitgepraat. Bevallingen zijn prachtig, loodzwaar en veranderen je leven. In deze serie bevallingsverhalen creëren ouders openheid door het eerlijke verhaal van hun bevalling te delen. Lisa Kuijpers had op haar 17e een verrassingsbevalling: zij wist tot op het moment dat ze haar zoontje kreeg niet dat ze zwanger was.