Slavernij-protest verstoort college voor Amalia op Aruba, demonstrant weggeleid
met videoEen college op de universiteit van Aruba voor prinses Amalia is dinsdagmiddag (plaatselijke tijd) verstoord door een demonstrant. De vrouw, Gisele Sint Jago, begon een slavenlied te zingen tijdens het college. Een Arubaanse beveiliger nam haar mee naar buiten, waar een politieagent haar gegevens noteerde.
Tijdens het college over Caribisch recht, met Amalia en haar ouders als toehoorders, stond Sint Jago (54) plotseling op en begon ze te zingen. ,,Dat was een slavenlied, zoals ik ook in rood en wit, de kleuren van het slavernijprotest gekleed ben. Dat heeft niemand doorgehad’’, stelde Sint Jago in gesprek met deze site, na haar verwijdering uit de zaal.
Sint Jago is naast rechtenstudent ook actief binnen de Arubaanse politieke partij Pueblo Prome en strijdt voor herstelbetalingen voor de slavernij.
Tekst gaat door onder de foto.
,,Ik heb een manifest bij me dat ik graag aan de koning had willen overhandigen, maar daar was geen mogelijkheid voor. Wij willen dat de koning excuses maakt voor de slavernij en niet premier Rutte. De koning heeft ook in Indonesië excuses gemaakt voor het geweld aldaar, waarom doet hij dat niet voor de misdaden tegen de menselijkheid die hier zijn gepleegd? Ik had na het lied graag nog een gedicht voorgelezen, dat begint met de zin: ,,Geen koninklijk excuus, maar wel een koninklijk bezoek, het zal onze mond niet zemen.’’
Ik heb een manifest bij me dat ik graag aan de koning had willen overhandigen, maar daar was geen mogelijkheid voor
Geen gesprekken over politieke onderwerpen
Voor het begin van het college werd de studenten duidelijk gemaakt dat er geen gesprekken over politieke onderwerpen met de Oranjes gevoerd konden worden. Sint Jago: ,,Ik heb vrijheid van meningsuiting, ook hier. Maar deze actie zullen ze niet waarderen hier op de universiteit, ik hou er rekening mee dat ik mijn studie hier nu moet staken. Ik vond het doodeng om te doen, maar het was een vredig protest.’’
Decaan Ruth Bonnevalle-Kok van de faculteit rechtsgeleerdheid, organisator van het college voor de prinses, vindt de conclusie dat Sint Jago haar studie niet op de universiteit van Aruba voort kan zetten ‘veel te voorbarig’. ,,Maar we gaan zeker met haar in gesprek. Ze heeft mijn vertrouwen in elk geval diep beschaamd. Ik heb haar persoonlijk uitgenodigd voor dit college en ken Sint Jago als een gemotiveerde, goede student en ik weet dat ze politiek geëngageerd is. Dat is prima, de universiteit staat juist voor diversiteit, inclusiviteit en een kritische houding, juist van rechtenstudenten. Maar dat ze zo’n belangrijk moment voor deze universiteit gebruikt voor haar eigen agenda, vind ik echt teleurstellend.’’
Tekst gaat door onder de foto.
Ook maandag, op de eerste dag die de Oranjes op Aruba doorbrachten, was protest tegen de koninklijke familie. Vier demonstranten stonden toen langs de weg in het dorp San Nicolas, om te demonstreren tegen de status van de inheemse bevolking van Aruba en de luchtkwaliteit op het eiland. Staatssecretaris Van Huffelen stapte op deze mensen af om hun petitie in ontvangst te nemen. De bewindsvrouw zat tijdens het protest tijdens het college toevallig naast Sint Jago, maar kende de actievoerder niet, zegt haar woordvoerder. Omdat de vrouw direct werd weggeleid en het gezelschap woensdag van het eiland vertrekt, is er geen gelegenheid voor een ontmoeting moet Sint Jago.
Dinsdagavond wordt het bezoek aan de Oranjes aan Aruba afgesloten met een groot festival in Oranjestad, woensdag varen ze per marineschip naar Curaçao om hun reis over de Antillen daar te vervolgen.
Hou deze site in de gaten voor de nieuwste afleveringen van onze podcast ‘Van Oranje’, een serie over de opmerkelijkste Oranjes uit de rijke geschiedenis van onze koninklijke familie. Beluister deze via onze site, of abonneer je via Spotify of iTunes om geen aflevering te missen.
Bekijk hier al onze video’s over het Koninklijk Huis:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Koning Willem-Alexander en prinses Beatrix gaan samen avondje uit
Koning Willem-Alexander en prinses Beatrix gaan volgende maand samen een avondje uit in Den Haag. Zij zullen op donderdagavond 13 april de balletvoorstelling One of a Kind in cultuurpaleis Amare bezoeken, zo meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.Den Haag -
Jack Spijkerman: ‘Die leraar Duits van Wim de Bie staat nog steeds voor de klas’
Jack Spijkerman, voormalig presentator van onder meer Kopspijkers, reageert verslagen op de dood van Wim de Bie. -
Met video
Met deze haatreacties krijgt Angela de Jong te maken en zo gaat ze ermee om
Ze probeert ze niet te lezen, maar als Angela de Jong wél kijkt naar de haatreacties die ze krijgt op sociale media dan is ze verre van blij. ‘Het gaat vaak over mijn uiterlijk’, vertelt de tv-recensente. Een keer ging het zo ver dat er ook iemand werd veroordeeld. Ze vertelt hierover in een aflevering van Bitterzoet, de nieuwe videoserie die exclusief te zien is bij AD Play. -
Met deze tool zie jij op welke toeslag of welk potje geld je recht hebt
Zorgtoeslag, huurtoeslag, bijzondere bijstand. Er zijn veel potjes met geld maar mensen weten ze vaak niet te vinden. Om die reden lanceren schuldhulporganisaties Geldfit en VoorzieningenWijzer nu een online Potjes-check. Zo kun je zelf raadplegen op welke voorzieningen je recht hebt. -
PREMIUM
Huis vol ongebruikte aankopen? Zo voorkom je nutteloze uitgaven
Weinig geld hebben en toch flink uitgeven. Sommige mensen hebben een gat in hun hand. Waarom is het voor hen zo moeilijk om financieel pas op de plaats te maken?
-
PREMIUMtips
De muren toe aan een likje verf? Zo kies je de juiste kleur
De gemiddelde Nederlander geeft de muren in huis elke drie tot vier jaar een nieuw kleurtje. Maar hoe kies je een goede tint? Heleen van Gent, kleurexpert bij AkzoNobel, geeft advies. -
-
-
PREMIUM
Weer bij elkaar na een breuk zelden succesvol: ‘Ze zongen samen, maar meden elkaar verder’
Het zou nooit meer gebeuren en toch zijn Acda en De Munnik weer bij elkaar. Ze zijn niet het eerste, noch het laatste muziekduo dat het na een breuk weer probeert. Aan Suzan & Freek om het tegendeel te bewijzen, maar met twee muzikanten samen blijft het zelden goed gaan. -
update
Slachtoffers The Voice noemen totale radiostilte ITV ‘pijnlijk’, producent belooft ‘update zodra het kan’
De slachtoffers van The Voice die worden vertegenwoordigd door advocaat Sébas Diekstra hebben felle kritiek op producent ITV en de radiostilte rond het onderzoek naar de misstanden bij de RTL-talentenjacht. Het onderzoek naar de misstanden, dat ITV heeft uitbesteed aan het bureau Van Doorne, duurt inmiddels meer dan veertien maanden. De producent belooft ‘een update zodra dat kan’.