Oplichter verstuurde 120.000 sms’jes en kraakte daarmee bankrekeningen in het hele land
Een 21-jarige, vanuit Groningen werkende, man is aangehouden voor een grootschalige cyberfraudezaak. De man zou tussen 2 en 21 september 120.000 sms-jes hebben verstuurd met een link, waarmee hij de controle kon overnemen van bankrekeningen. Hij maakte slachtoffers in het hele land. Het schadebedrag moet nog worden vastgesteld.
Delen per e-mail
Dat schrijft Dagblad van het Noorden. Het rechercheonderzoek Lehua startte toen een laptop van de 21-jarige man begin dit jaar werd overgedragen aan de politie Noord-Nederland. Op de laptop werden onder andere inloggegevens aangetroffen van circa 1,5 miljoen gehackte web-accounts, waaronder Marktplaats-accounts.
‘Deze werden getest met een speciaal programma of er kon worden ingelogd op Markplaats. Wanneer er kon worden ingelogd, werden met dat account adverteerders benaderd’, meldt de officier van justitie die de leiding over de zaak heeft in een persbericht.
De politie heeft met een aantal eigenaren van deze accounts contact opgenomen. Zij wisten niet dat hun accounts waren gehackt.
Verder stonden de gegevens van gehackte bankrekeningen op de laptop, die zo was ingesteld dat vele betaal-apps gelijktijdig konden worden bediend.
1 cent of betaallinkfraude
Volgens de zaaksofficier bleek uit de laptop dat de verdacht zich bediende van een breed scala aan diverse oplichtingsmethoden. ‘In de laptop vonden we phishingmailtjes, vele honderdduizenden gehackte accounts en zogeheten phishingpanels, die we kunnen herleiden naar tientallen aangiftes van mensen die via onder andere Marktplaats berichten kregen van de verdachten om 0,01 euro te maken ter verificatie. De zogenaamde 1 cent of betaallinkfraude. Waarmee in werkelijkheid volledige toegang tot de bankrekening werd overgenomen.’
In een van de aangetroffen oplichtings-sms’jes stond de tekst: ‘Uw pakket is aangekomen in het sorteercentrum, klik op de link om uw pakket te kunnen volgen: … Om uw pakket in ontvangst te kunnen nemen is het van belang om de verzendkosten te voldoen.’
‘Stekkers eruit’
De man is maandagochtend aangehouden, net als een 21-jarige vrouw uit Groningen. Vervolgens heeft de recherche een woning doorzocht in Groningen. Hier werden vier laptops aangetroffen. Op een daarvan draaide software voor oplichtingspraktijken.
‘We hebben letterlijk de stekkers eruit getrokken om alle lopende oplichtingspraktijken een halt toe te roepen’, licht de officier toe.
‘Op de draaiende laptop stond een nieuwe oplichtingswebsite die sterk moest lijken op die van de ABN/Amrobank. Uit die laptop bleek dat verdachte actief was op ondergrondse online handelsplaatsen waar hij bestanden uitwisselde met andere hackers. Hij kocht op die manier bestanden met tienduizenden telefoonnummers.’
‘Uw kenteken verloopt’
Uit de openstaande laptop komen aanwijzingen dat de verdachte bezig was nieuwe oplichtingscampagnes vorm te geven, waaronder een DigiD-inlogpagina en een campagne om phishing te plegen door middel van berichten dat het kenteken van de auto zou vervallen.
‘We zijn een sms-bericht tegen gekomen dat het ‘autokenteken binnenkort verloopt’. Om dat te ‘voorkomen’ zouden mensen moeten inloggen met hun DigiD. De bijgevoegde link zou dan leiden naar zijn nagemaakte DigiD-website’, aldus de officier.
De politie trof ook een gaspistool aan. Bovendien is beslag gelegd op een auto, telefoons, bankpassen en online accounts. De verdachten hebben spullen besteld bij webshops met geld van gehackte accounts.
Spaarrekeningen overgeboekt
Van enkele slachtoffers werd het saldo van spaarrekeningen overgeboekt naar de lopende rekeningen, die daarna werden leeggehaald. In sommige gevallen werd de buit overgeschreven naar cryptocurrency-accounts, Paypal-accounts en zogeheten debitcards; anonieme betaalkaarten waarop saldo wordt gezet.
In bewaring
De man heeft geen vaste woon- of verblijfplaats, maar opereerde vanuit Groningen. Hij is donderdag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Hij is voor 14 dagen in bewaring gesteld.
De vrouw woont in Groningen. Vanwege haar beperkte rol is zij niet voorgeleid en is zij inmiddels weer in vrijheid gesteld.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Wikipedia viert twintigste verjaardag: ‘Urker vistaart langst bestaande Wikihoax’
Wikipedia, de bekendste en grootste online encyclopedie bestaat vandaag precies twintig jaar. Inmiddels is de website leesbaar in driehonderd talen, waaronder het Nederlands, Fries en Limburgs. -
Dit zijn de meest energiezuinige wasmachines
Er is een reden waarom zo veel mensen goed letten op het energielabel van een nieuwe wasmachine: de aankoopprijs mag misschien een tikkeltje duurder zijn, dat haal je er achteraf dubbel en dik weer uit door een lagere energierekening. Vier interessante modellen op een rij. -
Waarde bitcoin naar recordhoogte: voor het eerst boven 30.000 dollar
De digitale valuta bitcoin is vandaag voor het eerst tot boven de 30.000 dollar gestegen. Een kleine 25.000 euro. En aan de sterke opmars van de cryptomunt lijkt voorlopig nog geen einde te komen. Na het behalen van de mijlpaal steeg de waarde van de munt vrijwel meteen verder tot circa 30.500 dollar. -
Duizenden ambtenaren kunnen eenvoudig bij privégegevens van voormalige UWV-klanten
De persoonsgegevens van 4,1 miljoen mensen die nu of in het verleden klant waren bij UWV zijn niet goed beschermd, meldt dagblad Trouw. Van ruim 3,1 miljoen voormalige klanten van UWV én de huidige 1 miljoen uitkeringsgerechtigden zijn persoonsgegevens simpel toegankelijk. -
Update Grote storing ING opgelost: geld overmaken weer mogelijk
Klanten van ING konden vanmiddag geen geld overmaken via internetbankieren of de Mobiel Bankieren app. De bank had sinds 12.00 uur last van een grote storing. Inmiddels zijn de problemen opgelost.
-
Corona: vele thuiswerken maakt bedrijven online kwetsbaar
De miljoenen thuiswerkende Nederlanders leveren aanzienlijk risico's op voor de computerveiligheid van bedrijven en organisaties. Dat blijkt uit Veilig 2020, het jaarlijkse onderzoek van het ministerie van Economische Zaken rondom cybersecurity. -
Microsoft Outlook heeft wereldwijd storing
Microsoft heeft een wereldwijde storing bij zijn Outlook-diensten. De problemen begonnen donderdag rond acht uur ‘s ochtends en treffen zowel de Outlook-website als de apps voor desktop en mobiele apparaten. -
Twitter-topman: niet trots op Trump-ban, wel goed besluit
Twitter-topman Jack Dorsey zegt dat hij niet trots is op, of blij om, de ban van het account van scheidend Amerikaans president Donald Trump. Op zijn eigen account schrijft Dorsey dat hij wel achter de beslissing staat.