Techbedrijven vrezen uitspraak Hooggerechtshof VS over rol YouTube bij verspreiden IS-video's
Techbedrijven vrezen een kritische uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over hun algoritmen, nu Google-moeder Alphabet is aangeklaagd om content die door gebruikers online wordt gezet. Nabestaanden van een Amerikaanse die omkwam door een terreuraanslag uitgevoerd door Islamitische Staat (IS) stellen dat de aanslagplegers met behulp van Alphabet-product YouTube konden radicaliseren.
De zaak diende dinsdag en werd aangespannen door de nabestaanden van Nohemi Gonzalez (23), een Amerikaans slachtoffer van de aanslagen in Parijs in 2015. De algoritmen van YouTube, die content aanbevelen op basis van het kijkgedrag van gebruikers, hebben IS geholpen door radicale video’s aan jihadisten aan te bevelen, menen zij. Hierdoor konden de aanslagplegers steeds verder radicaliseren. Dat zou in strijd zijn met de Amerikaanse antiterrorismewet.
Maar daarmee staat ook Section 230, een wetsartikel uit 1996 dat internetbedrijven beschermt tegen rechtszaken over berichten van hun gebruikers, ter discussie. Het is dankzij dit artikel aan de techbedrijven zelf om te bepalen welke content zij behouden of verwijderen, en ze kunnen niet aansprakelijk worden gesteld voor berichten van individuele gebruikers. Google en andere websites menen dat een overwinning voor de aanklagers in de huidige zaak niet alleen kan leiden tot een stroom van rechtszaken tegen platforms, maar ook de werking van het internet kan verstoren. De zaak is een bedreiging voor de vrijheid van meningsuiting, menen zij.
De rechters waren bezorgd over de mogelijke gevolgen van een beperking van de immuniteit voor internetbedrijven, al gaven ze ook toe dat ze geen experts zijn op het gebied van internetprotocollen. Rechter Brett Kavanaugh denkt dat er een taak is weggelegd voor het Amerikaanse Congres, waar politici wat hem betreft beter kunnen bepalen waar de verantwoordelijkheid van techbedrijven en -platforms begint en ophoudt. De rechters erkenden dat het veranderen of inperken van de regels rondom YouTube's algoritmen ook invloed kan hebben op platforms als Facebook en Twitter, hetgeen de angst van de techbedrijven rechtvaardigt.
Rechter Elena Kagan stipte aan dat het huidige wetsartikel uit 1996 is opgesteld voordat algoritmen grotendeels bepalen wat gebruikers online te zien krijgen. In het huidige internetklimaat schiet de wet daarom mogelijk tekort. Rechter Clarence Thomas merkte op dat de suggesties van YouTube wat hem betreft als zodanig moeten worden opgevat, en niet als aanbevelingen, zoals de nabestaanden van Nohemi Gonzalez beweren.
De uitspraak van het Hooggerechtshof wordt eind juni verwacht.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
test
Dit is de beste televisie als je bank op 3 meter afstand staat
-
PREMIUMmet Video
‘Nachtmerrie’ voor KNVB na cyberaanval Russen: ‘Als ze geen losgeld betalen, hebben ze gigaprobleem’
Een berucht Russisch hackerscollectief dreigt gevoelige stukken van de KNVB te publiceren. Experts spreken van een ernstige zaak. De voetbalbond doet er beter aan ‘zo snel mogelijk de onderhandeling te starten met de eisers, anders zijn de gevolgen niet te overzien’, zeggen ze tegen deze site. ,,Dit is een nachtmerrie voor de KNVB.’’ -
Getest: Dit is de beste wifi-versterker
Wat is de beste wifi-versterker? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
Gegevens VodafoneZiggo gestolen en gedeeld in Telegramgroep
Tientallen klanten van VodafoneZiggo zijn ingelicht over een datalek. Hun gegevens kwamen via een oud-medewerker in een Telegramgroep met honderden leden terecht. Deze groep is vooral bezig met het intimideren en bedreigen van mensen.
-
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
-
-
-
PREMIUM8
Zo zien ‘perfecte’ man en vrouw eruit volgens artificiële intelligentie (en dit kunnen we ervan leren)
Wat als... de perfecte man en vrouw zouden worden gecreëerd door artificiële intelligentie? Dan krijg je een donkerharige knapperd en een blonde schoonheid. ,,Geruststellend is wel dat ze niet écht perfect zijn, het gezicht van de man is asymmetrisch”, analyseert een plastisch chirurg. ,,Maar verder missen ze een tikje karakter.” Wat valt uit deze beelden te leren? -
PREMIUM17
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
Drie op de tien Nederlanders rijden inmiddels op een elektrische fiets. Ook relatief jonge fietsers zijn overstag. Is dat nou goed nieuws? Want trappen met ondersteuning is toch lang niet zo gezond als jezelf verplaatsen op een gewone fiets? De Fietsersbond en een bewegingswetenschapper zetten op een rij wat de verschillen zijn.