Ziekenhuis Leeuwarden legt dataverkeer met buitenwereld stil na cyberaanval
Het Medisch Centrum Leeuwarden meldt dat hackers een poging hebben gedaan in te breken in de digitale systemen. Het ziekenhuis heeft daarom uit voorzorg al het dataverkeer met de buitenwereld tijdelijk afgesloten.
Door het afsluiten van het extern dataverkeer wil het MCL voorkomen dat kwaadwillenden bij bedrijfsgegevens kunnen komen.
Het gevolg van de afsluiting is dat patiënten tijdelijk niet bij hun elektronisch patiëntendossier kunnen. Ook is er geen dataverkeer mogelijk met andere ziekenhuizen en huisartsen en kunnen werknemers niet vanuit huis werken. ,,Er wordt nog onderzoek gedaan, we weten nog niet alles”, zegt een woordvoerder van het ziekenhuis. Hij benadrukt dat de zorg voor patiënten doorgaat. Ook interne communicatiesystemen werken nog.
Of de hack is gelukt of afgewend, kan het ziekenhuis nu nog niet zeggen. Later op de dag verwacht de woordvoerder meer informatie te kunnen geven.
Citrix-servers
De cyberaanval is waarschijnlijk gepleegd op de zogeheten Citrix-servers die het ziekenhuis gebruikt. Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft maandag gewaarschuwd voor een ‘zeer ernstige kwetsbaarheid’ in deze systemen. Door het stilleggen ervan hoopt het ziekenhuis te voorkomen dat ,,kwaadwillenden bij bedrijfsgegevens kunnen komen”. Hoelang de situatie gaat duren, durft Medisch Centrum Leeuwarden nog niet te zeggen.
Met Citrix-servers kunnen personeelsleden van het ziekenhuis een grote schare aan applicaties gebruiken, zonder deze zelf te moeten installeren. De programma’s zijn hierdoor vrijwel overal te gebruiken, maar ‘draaien’ altijd op de Citrix-server. Citrix waarschuwde op 17 december al voor een kwetsbaarheid in zijn eigen systeem. Een cybersecurity-bedrijf zocht vervolgens uit hoeveel machines gevaar lopen. Wereldwijd ontdekten ze 25.000 servers, 713 daarvan staan in Nederland.
Voor de problemen met Citrix bestaat nog geen beveiligingsupdate. Wel heeft het Amerikaanse softwarebedrijf codes gepubliceerd die systeembeheerders kunnen invoeren om de risico’s te beperken.
Het lek in de software stelt hackers in staat om de servers te infecteren met ransomware, software die het hele systeem platlegt en door de aanvallers verwijderd wordt na het betalen van losgeld. Vorige maand werd de Universiteit Maastricht slachtoffer van een aanval met ransomware.
Kijk hier wat je kunt doen tegen ransomware:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Dit is wat bruidsparen dit jaar gemiddeld uitgeven aan hun huwelijk
Gemiddeld geven bruidsparen dit jaar ruim 16.000 euro uit aan hun huwelijk. Dat is 2000 euro meer dan voor corona. We hebben weer zin in een feestje, maar: trouwen is ook duurder geworden. Leveranciers worden steeds vaker gedwongen de gestegen kosten door te berekenen. -
PREMIUM
Samen slapen met je baby of kind: ‘Als je zoon van 16 verdrietig is, waarom niet?’
Veel ouders doen het: met hun baby in bed slapen. Uit gewoonte, voor de gezelligheid en vooral ook uit gemak. Toch wordt het afgeraden door de JGZ, VeiligheidNL en internationale organisaties. Pedagoog Philippe Noens geeft zijn professionele mening: ,,Er bestaat geen hard, wetenschappelijk bewijs tégen, noch vóór samen slapen.” -
Waarom zoenen gezond is: ‘Bij een zoen gaan 1 miljard bacteriën van de ene naar de andere mond’
Vandaag is het Wereld Kusdag. Gezondheidsjournalist Tijn Elferink schreef het boek Kusje erop, de waarheid achter 70 gezondheidsmythes. Wat is er waar van: ‘zoen in het rond, dan word je gezond?’ -
Zo verander je de lettertypes van je smartphone of pc
Op zoek naar een ander lettertype dan Georgia, Times New Roman, Arial of Verdana? Zo vind en gebruik je ze op een smartphone of pc. -
Het is vandaag internationale CAPSLOCKDAG: ‘Parodie op kleingeestige individuen’
Dikke kans dat je bij een bezoekje aan Twitter, Facebook of Instagram vandaag heel veel mensen met grote letters ziet typen: het is namelijk INTERNATIONAL CAPSLOCK DAY.
-
Elon Musk wil een miljard gebruikers op Twitter krijgen
In zijn eerste gesprek met Twittermedewerkers heeft Elon Musk gezegd dat hij het platform naar een miljard gebruikers wil laten groeien. Op dit moment heeft Twitter wereldwijd 229 miljoen gebruikers. Tijdens het gesprek liet Musk niet weten of de deal überhaupt nog doorgaat, nadat hij enkele weken geleden zelf de overname in twijfel trok vanwege het aantal bots op het platform. -
De beste games voor...
De beste games om met je kind te spelen: van deze spellen geniet je samen
Gamen is meer dan alleen maar schieten of voetballen en het is veel makkelijker om mee te beginnen dan je denkt. In deze rubriek geven we daarom laagdrempelige tips voor games in elke situatie. Vandaag: de beste games om samen met je kind te spelen. -
Microsoft stuurt Internet Explorer na 27 jaar met pensioen
Microsoft stuurt zijn webbrowser Internet Explorer na 27 jaren dienst met pensioen. Op 15 juni zet de technologiegigant de ondersteuning voor de meeste versies van zijn Internet Explorer 11-browser stop, meer dan een jaar nadat het einde van de webbrowser werd aangekondigd.