‘Sociale media, websites en telefoons worden net zo verslavend gemaakt als gokkasten’
Psycholoog Thijs Launspach is stress-expert en auteur van het boek Fokking Druk. Zijn advies voor de werkende medemens? Relax! Iedere week geeft Thijs daarom tips om jouw werkdag stressvrij te houden.
Zeg eens eerlijk, hoe vaak heb jij tijdens het lezen van deze site al de neiging gehad om je sociale media te checken of te kijken of je nog ongelezen appjes hebt? Dikke kans dat het meer dan eens was: onze telefoons met hun blinkende voorkantjes, mooie geluidjes en opvallende notificaties hebben ons stevig in de greep. En je bent niet de enige. Terwijl ik deze column schrijf, ben ik al drie keer afgeleid door een rood bolletje in mijn beeld dat me duidelijk maakt dat ik mail heb gekregen.
Smerige trucjes
Dat we zo in de ban zijn van deze apparaten is bepaald niet vreemd. De mensen die ze maken weten immers precies op welke knoppen ze bij ons moeten drukken. Sociale media, websitebouwers en telefoonfabrikanten hebben vaak een legertje psychologen in dienst die als taak hebben ons zo hooked te maken als mogelijk.
Ze maken hiervoor gebruik van dezelfde technieken die gokkasten zo verslavend maken. Ze gebruiken ook sociale druk (‘Hans en Dorien missen je op Facebook!’) en meer van dat soort smerige trucjes. Je dacht toch niet dat het toeval is dat notificaties over het algemeen in het rood worden aangegeven? Die kleur valt ons als mensen evolutionair gezien extra goed op.
Je dacht toch niet dat het toeval is dat notificaties over het algemeen in het rood worden aangegeven? Die kleur valt ons extra goed op
Bovendien maken telefoons op een handige manier gebruik van onze hersenen. Elke keer dat we een notificatie binnenkrijgen, maken we een beetje van de neurotransmitter dopamine aan. Dit geeft een goed gevoel. Het is overigens hetzelfde systeem dat wordt aangezet als je cocaïne neemt. Het resultaat: soms zitten we geheel onbewust over onze tijdlijn te scrollen en merken we dat pas na een paar minuten… Geen wonder dat Steve Jobs ooit besmuikt toegaf dat hij zijn kinderen nóóit een iPad zou geven.
Vijf minuten-regel
Een simpele, maar doeltreffende methode om de controle weer terug te krijgen las ik in het boek van Mark Tigchelaar, Focus AAN/UIT. Tigchelaar heeft het over de vijf minuten-regel. Elke keer als je de neiging hebt om je telefoon te pakken, zeg je tegen jezelf: over vijf minuten, dan mag ik. Je beheerst jezelf, voor slechts vijf minuten. Het klinkt eenvoudig, maar werkt goed. Je hoeft niet cold turkey af te kicken, maar traint op deze manier wel je zelfbeheersing. En als het dan wél mag, voelt het ook meer als een beloning: win-win.
Thijs Launspach is psycholoog en stress-expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018).
Kun je je ogen niet van je telefoon af houden? Je bent de enige niet. Ook Prins Laurent van België kon onlangs bij een militair defilé de lokroep van zijn smartphone niet weerstaan:
Lees de beste artikelen op het gebied van werk en carrière via onze wekelijkse nieuwsbrief!
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
‘Wees niet bang om van alles mis te lopen, geniet er juist van’
Psycholoog Thijs Launspach is stress-expert en auteur van het boek Fokking Druk. Zijn advies voor de werkende medemens? Relax! Iedere week geeft Thijs daarom tips om jouw werkdag stressvrij te houden. -
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
PREMIUM
Leven van Joost volledig in het teken van tulpen: hij kweekt er 125 miljoen per jaar
Hij is Mister Tulp himself. Joost Wesselman (52) uit Roelofarendsveen kweekt miljoenen tulpen, heeft een tulpenwebshop en is medeorganisator van Nationale Tulpendag. Het seizoen wordt zaterdag geopend met een oudhollands tulpenfeest: Typical Dutch! -
PREMIUM
Collega's staan vaker tegenover elkaar: ‘Ik heb er nachten van wakker gelegen’
Maatschappelijke thema’s leiden steeds meer tot felle discussies in kantines en op de werkvloer. Meer dan de helft van de ondernemers merkt binnen het eigen bedrijf iets van spanningen. Een op de vijf ondernemers heeft met agressie of bedreiging te maken. Ook vakbond CNV ziet de gemoederen oplopen.
-
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen. -
-
-
PREMIUM5
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
Zelfs bij Samsung willen ze dat we (ook) echt met elkaar praten op het werk
Met de komst van de smartphone communiceren we tegenwoordig vooral zo efficiënt mogelijk. Smalltalk, het ouderwets kletsen over koetjes en kalfjes, dreigt een vergeten kunst te worden. Zonde, zegt Michiel Dijkman van Samsung Benelux. Kunnen keuvelen met een collega, klant of zakenpartner kan je werkende leven goed doen.