Vind jij die nieuwe collega onuitstaanbaar maar loopt de rest met hem weg? Zo komt dat
columnGedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: zien wat je verwacht
Nog voor ik mijn eigen ontbijt kan maken, moet ik brokjes gooien voor de kat. Als een idioot jaagt hij achter de brokjes aan. Komen ze net achter een stoelpoot te liggen of onder een kastje dan besluipt hij ze alsof ze muizen zijn. Zijn kop dicht bij de grond, zijn achterlijf flink zwiepend.
Om hem te pesten gooi ik ook wel eens een brokje stiekem niet. Dan neemt hij een flinke sprint, maar halverwege realiseert hij zich dat er geen brokje is. Verbaasd kijkt hij in het rond en staart mij vervolgens verbouwereerd aan.
Stom beest, plaag ik hem. Maar zo stom is hij eigenlijk niet. Zijn hersenen doen precies wat die van ons ook doen: ze voorspellen. Nog voordat we iets gaan zien, horen, voelen of meemaken hebben onze hersenen al bedacht wat dat waarschijnlijk gaat zijn.
Veel efficiënter
Dat is maar goed ook. Stel je voor dat je elke minuut opnieuw de hele wereld als nieuw zou zien, dat zou enorm veel energie en tijd kosten. Er zijn zoveel beelden, geluiden, geuren, sensaties. Het is voor je brein veel efficiënter om alvast te bedenken wat er vast gaat gebeuren en je zintuigen alvast te vertellen waar ze op moeten letten.
Dus zien we wat we denken dat we gaan zien. Denk maar eens aan die plaatjes waarin je een konijn of een eend kan zien. Of horen we wat we denken te gaan horen, zo blijkt uit gekmakende audio-illusies die je op internet kan vinden. Google maar eens op ‘green needle brainstorm’. Als je denkt dat je het woord ‘brainstorm’ gaat horen, dan hoor je dat ook. Maar denk je dat je ‘green needle’ hoort, dan hoor je overduidelijk dat. Het lijkt alsof iemand het geluidsfragment verandert, maar in werkelijkheid zijn het jouw hersenen die iets anders verwachten te horen.
Je collega is net als het plaatje van de eend en het konijn
Niet zo vreemd dus dat je soms precies hetzelfde meemaakt als iemand anders en toch iets heel anders ervaart. Waar jij een nieuwe collega ziet als een jonge hond met frisse ideeën, kan iemand anders hem zien als irritante betweter en snotneus. Wie er gelijk heeft? Waarschijnlijk jullie allebei. Je collega is net als het plaatje van de eend en het konijn. Het is maar net wat je verwacht te zien.
Meer weten over psychologie en werk? Lees Chantals boeken Waarom perfectionisten zelden gelukkig zijn, 13 tips tegen perfectionisme (2021) en Ons feilbare denken op het werk (2018).
Lees ook bij Intermediair: Makkelijk afgeleid? Zo blijf je wel geconcentreerd
Bekijk hier al onze video’s over werk en carrière:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Deze simpele oefening leert je creatiever denken
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: creatieve oplossingen -
PREMIUMZicht op de dood
Claudia verloor haar zoon, nu helpt ze zelf mensen die rouwen: ‘Je moet de pijn kunnen verdragen’
In haar praktijk begeleidt Claudia van Hoorn (53) mensen die in rouw zitten door verlies van een dierbare, maar ook van gezondheid, werk of relatie. Of je nou wil of niet, je móet het rouwproces doorleven, vertelt ze. ,,Je moet de pijn kunnen verdragen.” -
PREMIUMColumn
Peter (59) presteert ondermaats: ‘Straks met pensioen, wie doet mij wat!’
Wat motiveert Peter (59) dit werk te blijven doen? Daar moet hij iets te lang over nadenken. Anne-Marije Buckens (34) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. -
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen. -
PREMIUM4
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen.
-
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
-
-
Vier tips om het meeste uit LinkedIn te halen: ‘Vul altijd een functie in, ook als je nu werkloos bent’
Op zoek naar werk? Dan is een goed bijgewerkt LinkedIn-profiel tegenwoordig onmisbaar. Maar wat moet je vermelden, wat moet je weglaten en wat zorgt ervoor dat je opvalt tussen de honderden andere profielen? LinkedIn-expert Corinne Keijzer legt uit. -
De zoveelste sneer van je baas? Goede reden voor een feestje
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: parelgedrag