Waarom één koekje een dieet kan dwarsbomen - en hoe je dat voorkomt
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: mislukte goede voornemens
Had je goede voornemens gemaakt voor dit jaar? En? Hou je ze nog vol? Ik wil niet negatief doen, maar de kans is groot dat je ze al hebt verprutst. Het regende toch iets te vaak om hard te lopen, sociale media sloegen hun lange, verleidelijke armen naar je uit en het bed bleek te warm om extra vroeg te gaan werken. Als troost voor alle ellende mag je chocolade. En kaas. En Netflix. Of praat ik nu alleen voor mezelf? Nee toch?
Geen wonder dat we zo gretig geloven in het verzinsel Blue Monday. Volgens psycholoog Cliff Arnall zou de maandag van de laatste volle week van januari de meest deprimerende dag van het jaar zijn. Het is zo donker buiten, Kerst lijkt eeuwen geleden en goede voornemens liggen in de prullenbak. Zijn ‘wetenschappelijke’ formule erachter is alleen op zijn minst bedenkelijk en waarschijnlijk bedacht voor een reisorganisatie die in deze donkere dagen graag wat extra tripjes naar de zon wilde verkopen. Hoe onwetenschappelijk ook: Arnall heeft een punt.
What the hell-effect
Waarom houden we onze voornemens niet vol? Volgens dieetonderzoekers Janet Polivy en C. Peter Herman lijden we mogelijk onder het What the hell-effect. Je geeft toe aan je zwakte, eet bijvoorbeeld een pizza terwijl je gezond zou eten. Vervolgens voel je je rot en eet nog maar wat ijs om dat rotgevoel te verzachten. Je goede voornemen is toch al kapot, dus laat maar.
Voor je het weet zit je in een negatieve spiraal en voel je je hulpeloos, schuldig en gefrustreerd. Hoe meer stress we ervaren, hoe groter de terugval. Dit counterregulatory behavior komt niet alleen voor bij diëten, maar ook bij bijvoorbeeld sparen, stoppen met uitstellen, geld uitgeven, roken of drinken.
De kunst is om aardig voor jezelf te blijven. Wat jou overkomt, gebeurt iedereen wel eens
De kunst is om aardig voor jezelf te blijven. Wat jou overkomt, gebeurt iedereen wel eens. Vergeef jezelf en ga gewoon weer verder waar je gebleven was. Hiermee haal je de negatieve gevoelens weg die jou verleiden om er de brui aan te geven.
Het aanleren van goede gewoontes is als leren fietsen, je moet voortdurend je evenwicht zoeken. Vallen, boos worden op jezelf en op de grond blijven liggen, helpt je niet. Gewoon weer vol goede moed opstappen en blijven oefenen, dan gaat het op een gegeven moment bijna vanzelf.
Meer weten over psychologie en werk? Lees Chantals boeken Waarom perfectionisten zelden gelukkig zijn, 13 tips tegen perfectionisme (2021) en Ons feilbare denken op het werk (2018).
Bekijk hier al onze video’s over werk en carrière:
Praat mee
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen respectvolle reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een gesprek willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Alcohol en ons gedrag: ‘Twee keurige heertjes uit het management bleken ineens drinkebroers’
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: alcohol en gezelligheid -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
column
Een vet salaris en auto van de zaak? Jongeren stellen andere prioriteiten in hun werk
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: werken voor een betere wereld -
PREMIUM
Huisarts Leroy (33) start eigen praktijk, met zijn moeder (64) als assistente
Hij zwemt tegen de stroom in. Na lang puzzelen waagt Leroy Richardson (33) de sprong in het diepe. Hij gaat, samen met zijn moeder Louise Klijn (64), een eigen huisartsenpraktijk opbouwen in zijn eigen wijk Haagse Beemden in Breda. ,,Een nieuwe dorpspraktijk in de stad.”Breda -
PREMIUMEnergie2
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten?
-
Column
Waarom pittige doelen goed voor je zijn: ‘Plezier is leuk, maar het overkomt ons maar een beetje’
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: uitdagingen. -
-
-
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
column
Goed voor jezelf zorgen hoeft geen euro te kosten: gratis middeltjes tegen een baaldag
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: shop je gelukkig.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer