Waarom van gedachten veranderen zo lastig is
columnGedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: je mening bijstellen
,,Heel eerlijk? Ik vond de nieuwe huisstijl eerst echt vreselijk. Maar nu ik vaker met de nieuwe powerpoint heb gewerkt, vind ik hem eigenlijk erg prettig.” Mijn collega bekent het me haast fluisterend. Als projectleider moest ik zorgen dat er een nieuwe huisstijl kwam en dat deze gebruikt ging worden. Iedereen is vast superblij dat er eindelijk een mooie vormgeving komt, dacht ik naïef. Totdat ik mails vol haat en nijd ontving. (,,Ik háát blauw!!!”)
Van gedachten veranderen, we vinden het niet zo prettig. Daarom vond ik de ommezwaai van mijn collega ook zo knap. Mijn favoriete voorbeeld van iemand die 180 graden is gedraaid is Joram van Klaveren. Ooit haalde hij als PVV-kamerlid fel uit naar de Islam. Maar toen hij een boek ging schrijven over de vermeende gevaren van dit geloof, raakte hij juist overtuigd van de goedheid ervan. Hij bekeerde zich in 2018 tot moslim. Er zijn meer voorbeelden: acteurs die niet langer Zwarte Piet willen spelen, een veeboer die besluit om geen dieren meer te eten en een bekend merk vleesvervangers opricht.
Rationele, verstandige mensen
Waarom van gedachten veranderen zo lastig is? Wij mensen houden ervan om consistent te zijn, schrijft marketingpsycholoog Robert Cialdini in zijn beroemde boek Invloed. Hebben we eenmaal besloten dat we iets stom of goed vinden, dan blijven we dat vinden. Enerzijds omdat ons dat een hoop denkwerk scheelt. Als iemand je vraagt wat je van genderneutrale wc’s, Mark Rutte of de oorlog in Oekraïne vindt, dan heb je waarschijnlijk daar al ooit over nagedacht. Dus dan kun je gewoon weer je oude vertrouwde mening oplepelen. Handig.
Anderzijds laten we graag aan de buitenwereld zien dat we rationele, verstandige mensen zijn die doen wat ze zeggen. Wanneer je vandaag A zegt en morgen B, dan zouden mensen wel eens kunnen denken dat je wispelturig bent. Of niet helemaal goed bij je hoofd.
In plaats van klakkeloos bij je standpunt te blijven, is het misschien verstandiger om je mening bij te stellen
Maar soms ontdek je nieuwe dingen, of verandert de situatie. In plaats van klakkeloos bij je standpunt te blijven, is het misschien verstandiger om je mening bij te stellen. Een handige vraag om jezelf te stellen is volgens Cialdini: ‘Met de kennis van nu, zou ik deze beslissing nog maken?’ Luister naar het eerste gevoel dat bij je opkomt en weersta de verleiding om smoezen te bedenken.
Meer weten over psychologie en werk? Lees Chantals boeken Waarom perfectionisten zelden gelukkig zijn, 13 tips tegen perfectionisme (2021) en Ons feilbare denken op het werk (2018).
Bekijk hier al onze video’s over werk en carrière:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
PREMIUMDownsyndroomdag
Trots op je kind met downsyndroom: ‘Het leven is niet perfect en dat is juist zo mooi’
Op 21 maart is het Wereld Downsyndroomdag. Twee moeders vertellen over hun kind met downsyndroom. Over de vervelende opmerkingen van de buitenwereld, maar vooral over de lessen die ze leren van hun kind. ,,Het leven is niet perfect en dat is juist zo mooi!’’ -
Waarom ‘nooit opgeven’ geen goed advies is
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: doorgaan of toch stoppen? -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema.
-
PREMIUM
Zelfs in buitenland is interesse: hoe Marc doodzieke bomen redt door ze op te warmen
Kastanjebomen die ziek zijn even opwarmen, waardoor het bacterietje doodgaat en de boom weer opleeft. Het idee is simpel, maar ja.. kom er maar eens op. Deze uitvinding van Marc Derksen uit Gouda wint in heel Europa aan populariteit. Ondertussen werkt Derksen ook aan een oplossing voor palmbomen en irritante mama-kevertjes.Gouda -
-
-
‘Het is lastig om helder na te denken als de stress uit onze oren spuit’
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: werkstress bestrijden -
PREMIUMColumn
Trudy (63) is haar kantoorbaan zat, tóch stapt ze niet over naar iets wat haar gelukkig maakt
Veel mensen zijn bereid om voor arbeidsvoorwaarden en mooie woorden hun dromen, ambities én gezondheid in te ruilen. Anne-Marije Buckens (34) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt, en deze week ziet ze deze worsteling bij Trudy (63).