

- 35' Lionel Messi
- 57' Julián Álvarez
- Enzo Fernández 77'
Oranje treft Argentinië in kwartfinale WK: Australië geklopt in 1000ste duel Lionel Messi
Om wereldkampioen te worden, moet Oranje vrijdag afrekenen met Argentinië en Lionel Messi. De sterspeler hield zijn eigen droom, die van tienduizenden uitzinnige fans in Qatar en nog 45 miljoen landsgenoten thuis springlevend door Argentinië - in zijn duizendste wedstrijd - langs Australië naar een kraker in de kwartfinale in Lusail te gidsen: 2-1.
Nadat Oranje eerder op de dag de Verenigde Staten versloeg, werd stilaan rekening gehouden met een prachtige voetbalclash tegen de volledig opgeleefde Argentijnen. De Zuid-Amerikanen begonnen het WK met een blamage tegen Saudi-Arabië, maar rechtten daarop de rug tegen Mexico en vooral Polen. Na twee zeges ging Argentinië alsnog met de groepswinst aan de haal.
Daarmee ontliep de kanshebber, die de vorm en vooral de teamgeest van voor het einde van de ongeslagen reeks van 36 duels weer te pakken kreeg, titelverdediger Frankrijk in de achtste finale. Australië, dat onder leiding van voormalig NAC-aanvaller Graham Arnold en diens Nederlandse assistent René Meulensteen verrassend Denemarken onder zich hield, wachtte in het Ali Ahmad Bin Ali Stadion.
Die kleurde op een paar plukjes geel, volledig blauw-wit. Tienduizenden Argentijnen hadden de oversteek al gemaakt naar de woestijn met de hoop - en velen zelfs de overtuiging - dat zij getuige gingen worden van de eerste wereldtitel sinds 1986 en hun held Messi op 18 december bij zijn vijfde en laatste poging de wereldbeker alsnog te zien hijsen.
Het aantal Argentijnen in Qatar nam de voorbije weken verder toe, en daarmee ook het thuisvoordeel van de ploeg van bondscoach Lionel Scaloni. Zonder onderbrekingen (of Messi moest geblesseerd op de grond liggen) gingen zij tekeer, waarbij zij vooral met het ‘Vamos Argentina’ voor een schitterende sfeer zorgden en daarmee meteen de matige wedstrijd compenseerden.
Spektakel was er lange tijd nauwelijks en dat was een compliment voor Australië. Dat land arriveerde met nog minder grote namen dan op eerdere eindtoernooien, maar trok met een hecht en stug collectief de sterke lijn uit de groepsfase door. Ruim een half uur beet de favoriet zich stuk op de underdog, die Messi liet grossieren in balverlies en in fases ook simpel onder de Argentijnse druk uit voetbalde.
Tot tien minuten voor rust, toen Messi ineens de ruimte vond en temporiseerde. Eerst de strakke inspeelpass naar Alexis MacAllister, de sprint de doelmond in en na de kaats van Nicolás Otamendi de rake en bevrijdende schuiver in de lange hoek, zoals hij er al zoveel maakte in zijn loopbaan. Doelpunt nummer 789 in zijn loopbaan was extra speciaal, omdat Messi die in zijn duizendste officiële wedstrijd voor club en land maakte.
Dat niet alleen: zijn 94ste interlandgoal was pas de eerste in de knock-out-fase van een WK. Tijdens zijn vijfde mondiale eindtoernooi bracht hij die doelpuntenteller op negen, waarmee hij Diego Maradona (acht goals) overtrof. Het moet uiteindelijk resulteren in die ene trofee die nog in zijn prijzenkast ontbreekt, die Pluisje het land wel bezorgde en waarmee Messi en zijn teamgenoten de in 2020 overleden legende nog eens willen eren.
Australië-doelman Mathew Ryan hielp Argentinië daarbij aan een volgende stap. De keeper van FC Kopenhagen treuzelde zo lang met de bal aan zijn voet, dat Rodrigo de Paul hem uit balans kon brengen en Julian Alvarez hem die vervolgens kon afsnoepen en in het lege doel schuiven.
De horde leek daarmee genomen. Argentinië had niet veel meer te duchten van Australië, ook omdat Messi als in zijn beste dagen tegenstanders afschudde en de ene na solo’s uit de heup toverde en tegenstanders weer afschudde alsof ze er niet stonden. De genadeklap bleef echter uit, waardoor Australië bleef hopen en proberen. Met succes, en ook met wat geluk, toen een schot van Craig Goodwin via Enzo Fernandez in de verre hoek belandde: 2-1.
En Australië kwam nog twee keer heel dicht bij een gelijkmaker en een verlenging. Eerst toen voormalig PSV-verdediger Aziz Behich een fantastische solo geen passend slot kon geven. En in de absolute slotminuut - nadat invaller Lautaro Martinez op aangeven van Messi opgelegde kansen op de 3-1 miste - toen aan de overkant tiener Garang Kuol fraai wegdraaide, maar de als een kat uit zijn doel gevlogen Emiliano Martinez de 2-2 zag voorkomen.
De keeper, die de bal stevig tegen zijn borst hield, werd onmiddellijk geknuffeld door de Argentijnse verdedigers, wetende dat hij ze hielp ontsnappen en dat vrijdag in Lusail de kraker tegen Nederland in de kwartfinale wacht. Messi wist na afloop maar al te goed dat de Argentijnen goed waren weggekomen.
Volgens de superster had Argentinië het karwei eerder af moeten maken: „We hadden de wedstrijd onder controle, maar we hadden nog een doelpunt moeten maken. We waren er nog bijna voor afgestraft in de laatste minuut. Het was nog even heel spannend, maar we hebben het gehaald.”
Check hier alles over het WK voetbal in Qatar, met het laatste nieuws en het speelschema van Oranje, het speelschema, de premiumverhalen, columns, video’s en podcasts.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Louis van Gaal heeft gezelschap van omstreden doelman Emiliano Martínez op lichaam Argentijn
Emiliano Martínez mag de laatste weken met zijn acties dan voor de nodige controverse zorgen, populair is de Argentijnse doelman zeker. De man die in de gewonnen strafschoppenreeks van de WK-finale tegen Frankrijk uitgroeide tot held van de natie is in zijn meest opmerkelijke pose vereeuwigd op het lichaam van een fan. -
PREMIUM
De WK-kat, de Palestina-vlag en de idolate fan van Babar Azam
Vijf weken pendelen tussen de acht stadions op het eerste WK in het Midden-Oosten leverden vele indrukken op. Verslaggever Mikos Gouka over momenten in de kantlijn van het WK in Qatar. -
Scheidsrechter van WK-finale sneert met foto terug naar Franse media: ‘Hier hoor je ze niet over’
Het stof is na de WK-finale nog steeds niet gaan liggen. De Franse krant L’Équipe stelde begin deze week dat de 3-2 voor Argentinië afgekeurd had moeten worden en was na de nederlaag kritisch op scheidsrechter Szymon Marciniak. Diezelfde Marciniak kwam nu in zijn thuisland Polen terug op de heisa. Hij verweerde zich en haalde zijn smartphone te voorschijn om terug te sneren naar de Franse media. -
Mijn bevalling
Doete is verloskundige en heeft een ‘droombevalling’: ‘Ik voelde dat ik al op 9 centimeter zat’
Bevallen: vrouwen doen het al eeuwen en raken er nooit over uitgepraat. Bevallingen zijn prachtig, loodzwaar en veranderen je leven. In deze serie bevallingsverhalen creëren ouders openheid door het eerlijke verhaal van hun bevalling te delen. Verloskundige Doete Reitsma (33) wist zeker dat ze in het ziekenhuis wilde bevallen, tot ze zwanger werd. -
Franse bondscoach Didier Deschamps wil na domper in WK-finale niet praten over toekomst
Didier Deschamps wilde na de verloren WK-finale tegen Argentinië nog niet ingaan op vragen over zijn toekomst. De bondscoach van Frankrijk verloor met zijn ploeg na een zinderende wedstrijd en strafschoppenserie.
-
PREMIUMKoken & Eten
Zo houd je je messen het handigst scherp (met bonustip voor je kartelmes)
Met twee, hooguit drie goede koksmessen kun je een heel kokend leven voort. Maar dan moet je ze wel goed verzorgen. Hoe doe je dat? -
-
-
Kylian Mbappé (23) treedt met hattrick in voetsporen Geoff Hurst en is nu topscorer aller tijden in WK-finales
Met twee doelpunten in 97 seconden zette Kylian Mbappé de WK-finale tegen Argentinië compleet op zijn kop. De 23-jarige Fransman hielp zijn land uit kansloos geachte positie terug in de wedstrijd en maakte in de verlenging zijn hattrick compleet, waardoor hij in de voetsporen trad van enkele grootheden. -
Met video1
Dit is nu de meest verkochte autokleur ter wereld
Chemieconcern BASF heeft uitgezocht wat wereldwijd de populairste exterieurkleuren van nieuwe auto’s zijn. De verrassing is dat er steeds meer bijzondere kleuren bijkomen, zoals bijvoorbeeld ‘violet’. Bij de top 3 is het al jaren stuivertje wisselen tussen zwart, wit en grijs.