Hypotheekrente noteert nieuw laagterecord
Na de eerdere stijging van de hypotheekrente door de onzekerheid die de coronacrisis veroorzaakt, is de rente de laatste maanden weer net zo vlot gezakt. De laagste rente van een hypotheek die 30 jaar wordt vastgezet, staat deze week op 1,63 procent (HollandWoont Hypotheek), volgens tussenpersoon De Hypotheker is dat de goedkoopste hypotheek ooit.
Delen per e-mail
De gemiddelde hypotheekrente neemt nu zelfs zo fors af dat hij onder het laagste niveau van maart lijkt te komen. De sterkste daling doet zich voor in de 30-jaarsrente met Nationale Hypotheek Garantie (NHG), die geldt voor woningen onder de 315.000 euro. De gemiddelde 30-jaars rente staat nu op hetzelfde niveau als het laagterecord in maart, namelijk op 1,85 procent.
Kenners van de hypotheekmarkt hadden verwacht dat hogere kredietrisico's zouden leiden tot hogere financieringskosten. Daarom sloten huiseigenaren massaal hun hypotheek over om nog van de lage rente te profiteren. Mogelijk veroorzaakte het ook de koopwoede die ertoe heeft geleid dat de huizenprijzen tot ongekende hoogte stijgen, geheel tegen de verwachting in. Dat komt met name door steunprogramma's van de overheid en Europese Centrale Bank. ,,Als de relatieve rust op de financiële markten aanhoudt, zou de hypotheekrente naar onze verwachting nog verder kunnen dalen”, zegt Michel van den Akker, directeur van De Hypotheker.
Duurdere huizen, hogere rente
De meest gekozen rentevaste periode is twintig jaar en noteert nu met NHG gemiddeld 1,53 procent. Dat is slechts 0,04 procentpunt hoger dan het laagterecord van maart 2020. Voor huizen zonder NHG (boven de 315.000 euro) ligt de rente nog wel wat hoger. Van den Akker: ,,Het renteverschil tussen een NHG-hypotheek en een hypotheek zonder NHG is groter geworden. Bij het laagterecord in maart lag dit verschil bij de 20-jaarsrente gemiddeld op 0,47 procentpunt, inmiddels is dit opgelopen tot 0,58 procentpunt. Ondanks de stevige concurrentie op de hypotheekmarkt zien we dat geldverstrekkers bij leningen zonder NHG een hogere marge aanhouden in vergelijking met de periode vóór de coronacrisis.”
De daling van de hypotheekrente sinds juli dit jaar is deels het gevolg van de overeenstemming die de Europese Unie bereikte over een herstelfonds ter waarde van 750 miljard euro. Ook stelde de Europese Centrale Bank (ECB) haar programma voor het opkopen van obligaties op 1350 miljard euro en dat remt de stijging van de kapitaalmarktrentes verder. Met deze maatregelen houden bedrijven en gezinnen toegang tot krediet en wordt voorkomen dat de rente op leningen te sterk oploopt.
Bekijk hieronder de afleveringen van de podcast Onder de Pannen, ook te beluisteren in iedere podcastapp:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
aantal stijgt
Woningen van meer dan een miljoen: niet alleen chique villa's, ook rijtjeshuizen
Het aantal woningen dat 1 miljoen euro of meer waard is, is afgelopen jaar flink gestegen. Waren het er eind 2019 nog zo’n 60.000, aan het eind van afgelopen jaar waren 84.400 Nederlandse woningen minimaal 1 miljoen euro waard, meldt woningmarktdienstverlener Calcasa. -
Huizenprijzen hardst omhoog in meer dan twintig jaar
De huizenprijzen in Nederland stegen in twintig jaar tijd nog nooit zo hard als afgelopen kwartaal, ondanks de coronacrisis. Ook de woningverkopen zitten volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) flink in de lift, terwijl het aanbod van te koop staande huizen verder is geslonken. En woningzoekenden? Tja.. die trekken aan het kortste eind. -
Schoonmaaktip van de week
‘Vreselijk om te zien hoe mensen met één emmertje hun hele huis proberen schoon te maken’
Het huis kan eens in de zoveel tijd wel een grote beurt gebruiken. Schoonmaakexpert Marja Middeldorp helpt daarom alledaagse problemen op te lossen en beantwoordt vragen van lezers. -
PREMIUM
Vrouw wil verhuizen nadat rouwcentrum zich onder haar woning vestigt: ‘Ik word er akelig van’
Het rouwcentrum dat deze maand opende in het centrum van het Brabantse Steenbergen stuit op grote weerstand. De veelal oudere buren zitten er niet op te wachten om dagelijks met de dood geconfronteerd te worden. De bovenbuurvrouw wil zelfs verhuizen. ,,Ik woon boven de lijken.” -
Lange wachttijd voor mensen die huis willen verbouwen
Het is bijna onmogelijk om op korte termijn een aannemer in te huren voor een aanbouw, renovatie of verduurzaming van het huis. Klusbedrijven zitten soms al voor heel het jaar volgepland en vinden maar moeilijk nieuw personeel om uit te breiden. Dat blijkt uit een rondgang van deze site.
-
Economen verbaasd dat woningmarkt niet afkoelt
In de vier grote steden van Nederland zijn het derde kwartaal flink meer huizen verkocht dan in het voorjaar. Volgens het Economisch Bureau van ING bank is er sprake van een tijdelijke opleving, maar economen en makelaars verbazen zich elke maand weer dat de woningmarkt niet afkoelt. -
eigen tuin eerst
Narcis ‘Rip van Winkle’, wie weet nog naar wie die vernoemd is?
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Deze week over bloemen die zich al eeuwen in onze tuinen manifesteren. -
Kruiden kweken in de keuken, altijd verse basilicum binnen handbereik
Vers geplukte kruiden voor in de thee of in je avondmaaltijd, het klinkt heerlijk en is tegenwoordig ook mogelijk als je geen tuin hebt. Met een zonnige keuken of speciale verlichting is een kruidentuin makkelijker dan ooit.